Wielka Racza, Dolina Walczańska, Jasenska Dolina, Jasna, Rużomberok - Słowacja

Postanowiliśmy sprawdzić, co nowego na stokach, dlaczego wszędzie słychać język polski i gdzie jeżdżą rodziny z dziećmi

Snow Paradise Wielka Racza - Oszczadnica

Wizję lokalną rozpoczynamy od ośrodka Snow Paradise Wielka Racza - Oszczadnica, niecałe 30 km od przejścia granicznego w Korbielowie. Zwłaszcza w weekendy ściąga tu wielu Polaków. Choć zjawiliśmy się jeszcze przed otwarciem sezonu, trasy były bardzo dobrze przygotowane, a lance i armatki wciąż sypały sztucznym śniegiem. - Przy dobrej pogodzie w dziesięć dni pokryjemy nim wszystkie trasy - zapewnia dyrektor Roman Weck. - Dzięki nowym inwestycjom w przyszłym roku będzie to możliwe w pięć dni.

Snow Paradise obejmuje narciarski region Dedovka, Laliky i Marguska w masywie Wielkiej Raczy (1236 m n.p.m.), najwyższego szczytu regionu Kysuce. 14 km tras, wyciągi mogą przewieźć 9700 osób na godzinę. W Dedovce mamy pięć tras (cztery niebieskie, czerwona i czarna), w Lalikach cztery (dwie niebieskie, czarna i czerwona), a w Margusce trzy (dwie czerwone i niebieska). Stare krzesło, którym jechało się ponad 20 min z Lalików do górnej stacji kolejki (200 m od szczytu Wielkiej Raczy), zastąpił w grudniu Laliky Ski Express - wyciąg typu Telemix, trzecia taka konstrukcja w Europie. Jazda nim zajmuje niecałe 6 min! Na linie podwieszono 81 sześcioosobowych kanap na przemian z 9 gondolami. Jedziemy gondolą lub krzesłem zależnie od tego, czy wsiadamy z prawej, czy z lewej strony. W kolejce do wyciągu spędzimy najwyżej kilkanaście minut. W tym roku w Dedovce powstała również nowa wypożyczalnia sprzętu i przechowalnia nart.

Snow Paradise polecamy i zaawansowanym, i początkującym. Okolica jest malownicza i cicha, przyjemnie się tu spaceruje. Można też pojechać do Żiliny (30 km), trzeciego miasta Słowacji. Tu znajdziemy liczne kafejki i małe restauracje, gdzie warto skusić się na wypražany syr i kufelek piwa.

http://www.velkaraca.sk , e-mail: scr@valka-raca.sk

Dolina Walczańska

Snow Land w Dolinie Walczańskiej (część Małej Fatry) to miejsce idealne dla początkujących narciarzy i rodzin z dziećmi. Standardem przypomina ośrodki alpejskie, za to ceny są zdecydowanie niższe (nocleg w pensjonacie 200-300 koron, w apartamencie 100-200).

U podnóża szczytu Pivnica (830 m n.p.m.) mamy pięć tras - trzy niebieskie i dwie czerwone - o łącznej długości 1700 m. Wyciągi obsłużą 3200 osób na godzinę. Od grudnia do marca panują znakomite warunki. Na odcinku 900 m stoki są regularnie ratrakowane i sztucznie naśnieżane. Z myślą o najmłodszych powstał miniwyciąg i szkółka. Na miłośników narciarstwa klasycznego czeka 15 km tras biegowych.

Tuż pod dolną stacją wyciągu w nowoczesnych domkach znajdziemy komfortowe pokoje i apartamenty. Godny polecenia jest pensjonat Pod Pivnicou, w którym można wynająć duże studio (dwupokojowe dla czterech osób - 2800 koron za dobę) lub apartamenty (dla czterech osób - 2500 za dobę). Po nartach koniecznie odwiedźmy przytulną restaurację i bar Humno z tradycyjną słowacką kuchnią, gdzie dwudaniowy obiad kosztuje ok. 250 koron. W tym sezonie otwarto również samoobsługową restaurację.

Po nartach można wybrać się 12 km dalej, do miejscowości Martin w malowniczej Dolinie Turczańskiej. To jedna z najwyżej położonych dolin na Słowacji (500-700 m n.p.m.), połączona z Doliną Walczańską siecią szlaków turystycznych. Warto zwiedzić Muzeum Wioski Słowackiej w Truskawkowym Lasku oraz ruiny zamku Sklabińskiego. Atrakcją Turczańskich Teplic (26 km na południe od Martina) są baseny termalne. W miasteczku znajduje się kompleks sanatoryjny Wielka Fatra, dwa otwarte baseny z leczniczą wodą o temperaturze 28-32 st. C (czynne od maja do września) oraz park zdrojowy. Zimą można skorzystać z masaży wodnych, szkockich biczy, sauny i innych zabiegów pomocnych w leczeniu m.in. chorób układu ruchu i nerek.

http://www.snowland-valca.sk , e-mail: izoglobal@nextra.sk

Jasenska Dolina

To mniej nowoczesne, acz godne polecenia miejsce: 4,5 km tras, siedem orczyków i wyciąg krzesełkowy. Dzięki systemowi sztucznego naśnieżania niemal przez cały sezon panują tu bardzo dobre warunki. Regiony narciarskie leżą w turczańskiej części Wielkiej Fatry, na południowy wschód od Martina. Ośrodki Kasova i Lehota z pewnością spodobają się początkującym - większość tras jest łagodna i szeroka, a góry niezbyt wysokie (do 750 m n.p.m.). Na bardziej wytrawnych narciarzy czeka czerwona Lehota mierząca 900 m, o różnicy wzniesień 170 m.

Z uwagi na łatwe trasy Jasenska Dolina jest idealnym miejscem na rodzinny wyjazd z dziećmi. Z myślą o najmłodszych w pobliskiej Blatnicy są organizowane kuligi i przejażdżki na kucykach. Cicha i malownicza okolica spodoba się miłośnikom zimowych spacerów.

Z Jasenskiej Doliny najbliżej mamy do Martina (ok. 12 km), miejscowości Bielá-Dulice i Turczańskich Teplic.

http://www.jasenskadolina.sk , e-mail: jased@jasenskadolina.sk

Jasna Niskie Tatry

W Dolinie Demenowskiej pod samym Chopokiem (2024 m n.p.m., drugi co do wysokości szczyt Niskich Tatr) czekają na nas najdłuższe na Słowacji nartostrady: Chopok Północ (Zahradky, Jasna, Otupne) i Chopok Południe (Srdiecko, Kosodrevina).

Przeważają strome, czerwone i czarne trasy. Po stronie północnej mamy siedem czarnych, osiem czerwonych i sześć niebieskich. Południowe zbocza też nie dla nowicjuszy - trzy czarne, trzy czerwone i niebieska. W sumie 28 km, z czego 11 km sztucznie naśnieżanych. Na Chopoku można też pojeździć wieczorem (1,5 km oświetlonych tras). Wyciągi przewiozą ponad 20 tys. osób na godzinę, dlatego w kolejkach nie spędzamy więcej niż kilkanaście minut. Atrakcją jest otwarty w tym roku Burton Snowboard Park. Na fanów deski i freestyle'u czekają tu liczne przeszkody - w górnej części łatwiejsze, dla początkujących, a w dolnej trudne. - Zimą 50 proc. naszych gości stanowią Polacy. Reszta to turyści z Czech, Węgier i Słowacji - mówi Daniel Svatojansky, szef ośrodka Jasna Niskie Tatry.

Z Jasnej bezpłatny Aquaski-bus zawiezie nas do pobliskiego Aquaparku Tatralandia (12 km), największego na Słowacji kompleksu basenów i wodnego "placu zabaw". A w nim dziewięć basenów z wodą termalną (sześć otwartych przez cały rok) i dwa kryte, prócz tego zjeżdżalnie, bicze i masaże wodne oraz sauny i łaźnie parowe w centrum odnowy biologicznej Witalny Świat.

Spragnionym mocnych wrażeń polecamy... łażenie po drzewach. W lesie koło Jasnej pod samym Chopokiem, 200 m od hotelu Grand, powstała właśnie "Tarzania": między drzewami rozpięto liny i kładki, które tworzą dwie trasy po 281 m (łatwiejsza) i 396 m (trudniejsza).

http://www.jasna.sk , e-mail: jasna@jasna.sk

Skipark Rużomberok

Skipark Rużomberok leży na zboczach Wielkiej Fatry, od 545 do 1209 m n.p.m., 2 km od miasta Rużomberok (godzina samochodem od przejścia granicznego w Chyżnem). Na szczyt Malino Brdo (1209 m n.p.m.) wiezie nas nowoczesna ośmioosobowa gondola, a stąd dalej czteroosobowa kanapa lub jeden z ośmiu orczyków. W ciągu godziny może z nich skorzystać ok. 8400 osób. Stoki zróżnicowane: zaawansowani szusują po liczącej 3900 m czerwonej trasie, początkujący po zboczach łagodnych i szerokich. W sumie ponad 11 km dobrze przygotowanych nartostrad (8 km pokrywa sztuczny śnieg). W tym roku na wszystkich trasach wokół słupów pojawiły się materace, które minimalizują skutki ewentualnego spotkania z przeszkodą.

Ośrodek godny polecenia również osobom z dziećmi, dla których wytyczono specjalne trasy na słonecznym stoku. W Skiparku można pobawić się w snowtubing, czyli jazdę na gumowych pontonach, i wspiąć się na 15-metrową wieżę lodową.

Po nartach w Beszenowej (12 km od Rużomberoku) czeka sześć otwartych basenów termalnych z wodą o temperaturze 26-38oC, czynnych przez okrągły rok. Kuruje ona schorzenia układu oddechowego i ruchu, posiada również doskonałe właściwości kosmetyczne.

Polecamy wycieczkę do Oravskiego Podzamoka, gdzie można zwiedzić piękny Zamek Orawski (największy na Orawie, budowany od XIII do XVII w.), i do wioski Vlkolinec, w której stoi 45 zabytkowych chałup (na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO).

http://www.skipark.sk , e-mail: skipark@skipark.pl

Zobacz w internecie

http://www.slowacja.com.pl - szeroka oferta wyjazdów narciarskich na Słowację

*Autorzy redagują serwis http://www.skionline.pl