Nowa gondola w Jasnej i mistrzostwa świata w rzeźbach lodowych. Zimowe atrakcje Słowacji

Gdzie warto jechać na zimowy wyjazd? Na pewno na Słowację! Nasi południowi sąsiedzi przygotowali w tym roku masę atrakcji dla narciarzy i nie tylko. Na miłośników białego szaleństwa czeka nowa gondola na Chopoku, 27 kilometrów czynnych tras i numer 1 wśród aquparków, czyli Tatralandia. A w Tatrach Wysokich szykują się Mistrzostw Świata w rzeźbach lodowych.

Sezon w Tatrach Wysokich i Niskich w pełni - zima rządzi górskimi szczytami w najlepsze, oferując magiczne widoki. Na narciarzy czekają świetne warunki do szusowania - sniegu nie brakuje, trasy są doskonale przygotowane, a mróz szczypie w policzki. Gdyby tego było mało - Tatry Mountain Resorts a.s., właściciel największych słowackich kurortów narciarskich czyli - Tatrzańskiej Łomnicy i Jasnej pod Chopokiem, przygotował w tym sezonie wiele różnorodnych atrakcji dla gości.

Jasna ChopokJasna Chopok Marek Hajkovsky/TMR a.s. Marek Hajkovsky/TMR a.s.

-Jesteśmy pewni, że nasze tegoroczne propozycja na spędzanie czasu w Tatrach, zadowolą każdego - od rodzin z dziećmi preferujących bezpieczną zabawę po amatorów ostrej jazdy i freeride'u. Na gości czekają nie tylko trasy czy snowparki, dorównujące jakością alpejskim standardom, lecz także bogata oferta aquaparków i basenów termalnych z Tatralandią i Gino Paradise na czele, a także rozwinięta sieć gastronomiczna, bary apres-ski, dyskoteki i wiele dodatkowych eventów, które przyciągają tysiące gości - zapewnia Juraj Chovaniak z Tatry Mountain Resorts a.s.

Jasna ChopokJasna Chopok Marek Hajkovsky/TMR a.s. Marek Hajkovsky/TMR a.s.

Nowa gondola w Jasnej

Narciarze odpoczywający w Jasnej pod Chopokiem mogą korzystać z nowej kolejki, oddanej do użytku tuż przed świętami. Gondola licząca trzydzieści 15-osobowych wagoników startuje na wysokości 1084 metrów (Krupova), a metę ma na wysokości 1 488 metrów (Kosodrevina).

Jasna ChopokJasna Chopok Marek Hajkovsky/TMR a.s. Marek Hajkovsky/TMR a.s.

Tu następuje przesiadka do drugiej 15-osobowej gondoli, która wywozi na sam szczyt Chopoka. Długość trasy nowej kolejki wynosi 1 212 metrów, a jazda zajmuje niecałe 5 minut. Kolejka przewozi 2 800 osób na godzinę.

Nowa gondola w JasnejNowa gondola w Jasnej Marek Hajkovsky/TMR a.s. Marek Hajkovsky/TMR a.s.

Jasna-chopok - co robić po nartach?

Tatry Wysokie i Niskie zapewniają także atrakcje po zejście ze stoku. To miejsce znane również speleologom i grotołazom - wnętrza gór i dolin kryją tysiące jaskiń, z których część można zwiedzać bez specjalistycznego sprzętu i przeszkolenia. Niemal u stóp Chopoka, w Dolinie Demianowskiej, znajduje się Demianowska Jaskinia Wolności. Jest to jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych słowackich jaskiń, pełna tajemniczych korytarzy biegnących na różnych poziomach, urokliwych podziemnych jeziorek i bajecznych wodospadów.

Lodowy DomLodowy Dom Marek Hajkovsky/TMR a.s. Marek Hajkovsky/TMR a.s.

Na miłośników rzeźb z lodu czeka nie lada gratka na Smokowieckim Siodełku (Hrebienok), w Starym Smokowcu: Tatrzańska Katedra Lodowa, powstała z kilkudziesięciu ton surowego lodu. Zimą, w każdą niedzielę, będą odbywać się tam występy muzyczne i koncerty. Ponadto, w sąsiedztwie lodowej bazyliki co roku odbywają się Tatry Ice Master , czyli nieoficjalne mistrzostwa świata w rzeźbieniu w lodzie. W 2017 roku 13-15 stycznia, goście będą mogli podziwiać lodowe arcydzieła rzeźbiarzy z wielu zakątków świata, którzy staną w szranki aż w dziewięciu konkursach.

Tatry Ice MasterTatry Ice Master Marek Hajkovsky/TMR a.s. Marek Hajkovsky/TMR a.s.

Na Smokowieckie Siodełko dostaniemy się kolejką naziemną ze Starego Smokowca lub pieszo, szlakiem turystycznym. Natomiast wracając, możemy zjechać do Smokowca na sankach, po najdłuższej trasie saneczkowej na Słowacji liczącej 2,6 km.

Saneczki w JasnejSaneczki w Jasnej Marek Hajkovsky/TMR a.s.

Marek Hajkovsky/TMR a.s.

Więcej informacji: www.vt.sk www.jasna.sk www.tatralandia.sk

    Copyright © Agora SA