Chopok - Słowacja

Polaków jest tu najwięcej, choć doganiają nas Rosjanie

Tego roku Jasná została najlepszym ośrodkiem narciarskim w kraju (dostała certyfikat Stowarzyszenia Kolejek Linowych i Wyciągów LAVEX i firmy SITOUR). Narciarze mają do dyspozycji najdłuższe trasy zjazdowe Słowacji - Záhradky, Jasná, Otupné na północnych stokach Chopoka oraz Srdieeko i Kosodrevina - na południowych. Trasy i nartostrady mają po 28 km długości. Na górę wywozi nas kolejka linowa, trzy wyciągi krzesełkowe i szesnaście orczykowych. No i duma tutejszych ośrodków - otwarty na początku grudnia jedyny na Słowacji sześciokrzesełkowy wyciąg (zastąpił podwójną kolejkę łączącą Záhradki z Rovną Holą). W ciągu godziny wwiezie 20 tys. osób.

Dla miłośników skialpinizmu sporym wyzwaniem są nie tylko strome zbocza Chopoka, ale także sąsiadujących z nim Derešova i Dżumbiera. W rejonie Doliny Demenowskiej poprowadzono również trasy biegowe. We wszystkich ośrodkach działają szkółki narciarskie.

Kursujący cztery razy dziennie z Jasnej aquabus dowiezie zmęczonych narciarzy do Tatralandii, aquaparku z basenami termalnymi. Pływanie w odkrytych basenach z wodą o temperaturze 36-38 st. C, gdy wokoło śnieg i mróz, to ciekawe doświadczenie. Zwłaszcza późnym popołudniem, gdy nie ma tłoku. Można także skorzystać z sauny i masażu relaksującego. Atrakcją dla dzieci są wodne zjeżdżalnie. Goście hoteli należących do spółki Jasná Nizkie Tatry - Tri Studnieki, Grand, Liptov, Ski Záhradki - którzy spędzą w nich więcej niż pięć nocy, dostaną bilet do Tatralandii za darmo.

W pobliskim Liptowskim Mikulaszu podczas wieczornych koncertów na Rynku najlepiej bawi się młodzież, starsi popijają grzaniec, o połowę tańszy niż w Polsce. W wielu knajpach wieczorem dudni dyskotekowa muzyka, ale w dzień można zjeść za rozsądną cenę 100-120 koron, np. serowy kotlet z frytkami i sosem tatarskim. A po obiedzie warto zrezygnować z piwa (20-50 koron) na rzecz wyrabianej w tej okolicy Demänovky, ziołowego likieru w wersji słodszej lub gorzkiej. Regionalna kuchnia to specjalność m.in. Słowackiej Restauracji (Slovenská Reštaurácia) przy ul 1 Maja 669. Możemy też obejrzeć zabytkowy kościół św. Mikołaja (o ile będzie otwarty).

Decydując się na narty na którymś ze stoków Chopoka, nie musimy się martwić o zakwaterowanie. Tutejsze hotele mają od dwóch do pięciu gwiazdek. Zarówno wyciągami, jak i hotelami zarządza spółka Jasná - Nizkie Tatry. A w hotelu nikt nie będzie zdziwiony, jeśli zamówimy herbatę zamiast czaju.