Tatrzański Dom, Zamek Janosika, noc pod gwiazdami, czyli co robić w Tatrach poza nartami i snowboardem?

Jeżeli szukacie fajnych inspiracji na wyjazd świąteczny, sylwestrowy albo poszukujecie miejsca na zimowy urlop, to ciekawą alternatywą dla Alp są Tatry Wysokie i Niskie na Słowacji. Poza oczywistymi korzyściami związanymi z trasami narciarskimi i snowboardowymi, wysoką jakością wyciągów, kolejek czy bogatą infrastrukturą apres-ski Słowacja oferuje również sporo atrakcji dla tych, którzy chcieliby coś więcej poza jazdą ?góra-dół?.

Pieszo i pod gwiazdami

Piechotą lub przy pomocy nowoczesnych kolejek można się dostać na przykład na szczyt Łomnicy - 2634 m n.p.m. czy wdrapać się na Chopok - 2024 m n.p.m. Oba szczyty oferują niezwykłe widoki na panoramę Tatr, a - co niezwykle ważne - w bezpośredniej bliskości znajdziecie miejsca do odpoczynku i napawania się otoczeniem. Odpowiednio na Łomnicy jest to kawiarnia DEDO (Dziadek) z rewelacyjnym tarasem widokowym, a na Chopoku znajdziecie wyjątkową, panoramiczną restaurację ROTUNDA. W obu miejscach można odpocząć, napić się kawy, herbaty czy zamówić przysmaki z miejscowej kuchni, jak słynne już w całej Europie "bryndzové halušky", czyli drobne kluseczki z ciasta ziemniaczano-mącznego, podawane z bryndzą i okraszone smalcem ze skwarkami oraz śmietaną. Świeże powietrze w połączeniu z adrenaliną wywołaną wysokością, widokami oraz smacznymi przekąskami daje efekt prawdziwej uczty zmysłów. Ci, którzy zechcą zostać nieco dłużej, po uprzedniej rezerwacji mogą skorzystać z możliwości spędzenia nocy w najwyżej położonym apartamencie w Europie Środkowej, na Łomnickim Szczycie (2634 m n.p.m.) - wspólna kolacja, wizyta w obserwatorium, często wzbudzająca zachwyt widokiem przepięknie rozgwieżdżonego nieba, oraz śniadanie - to prawdziwie królewski wypoczynek. Po takim wysokogórskim relaksie warto wybrać się np. na Zamek Orawski, słynny ze scen z Janosikiem, albo Zamek Trenczyński z niezwykłą basztą winną, w której również współcześnie przechowywane jest oryginalne wino słowackie. Zimą możliwe jest też zwiedzanie jednej z najsłynniejszych podziemnych jaskiń - JASKINI WOLNOŚCI, gdzie wejdziemy w podziemny świat, zachwycający ogromnym bogactwem nacieków tworzących fantastyczne formy i kształty. Spacery po cudownych górskich zamkach czy Jaskini Wolności mogą być idealną odskocznią od nart.

Rakiety, skitury, biegówki

Tym osobom, które preferują bardziej aktywne spędzanie czasu, proponujemy przerywnik w postaci wycieczek skiturowych, przejść na rakietach śnieżnych czy krótkich wypraw na biegówki. W Tatrach Wysokich polecamy okolice Strbskego Plesa oraz Starego Smokovca. Wyjeżdżając koleją szynowo-linową na Hrebienok, uzyskujemy możliwość udania się na kilka fascynujących tras skiturowych: HREBIENOK - TÉRYHO CHATA; HREBIENOK - ZBOJN"CKA CHATA; HREBIENOK - SLIEZSKY DOM; czy najbardziej wymagająca HREBIENOK - SKALNATÉ PLESO. Skitury podbijają serca coraz większej liczby turystów, dają przyjemność uprawiania turystyki, wspinaczki, zjazdu w dziewiczych warunkach. Oczywiście, warto skorzystać z miejscowych przewodników, bo samodzielne wyprawy dostępne są tylko dla wprawnych i doświadczonych turystów dysponujących pełnym ekwipunkiem. Sprzęt można wypożyczyć w sklepach Tatry Motion w Tatrzańskiej Łomnicy.

Ci, którzy wolą biegówki, mogą wybrać się do Strbskego Plesa. W okolicy wytyczono ponad 17 kilometrów tras biegowych , codziennie starannie przygotowywanych, a w centrum miejscowości w wypożyczalni Tatry Motion można wypożyczyć sprzęt do biegania. Z miejscowości można też wyruszyć w góry - jedną z najpiękniejszych jest wyprawa do Popradzkiego Stawu . Można też wynająć przewodnika górskiego i ruszyć na ambitniejszą trasę. Pamiętajmy jednak, że w zimie nie można poruszać się samodzielnie po większości wyżej położonych szlaków, a teren często zagrożony jest lawinami.

Tatrzański Dom i sanki w Starym Smokovcu

Na Hrebienku w Starym Smokovcu rozpoczęła się budowa Tatrzańskiej Lodowej Kaplicy. Będzie to jedna z najciekawszych zimowych atrakcji tego roku na Słowacji. Do jej produkcji zostanie użyte 47,5 tony surowca w postaci lodowych kloców o wymiarach od 1,35 do 2,2 metra. Z belgijskiej fabryki sprowadzono 380 sztuk lodu, ważące średnio 125 kg jeden, które zostaną przekształcone w lodowe rzeźby i konstrukcje architektoniczne. Otwarcie planowane jest na 18 grudnia 2014 roku. Tak jak w zeszłym roku, za konstrukcję odpowiada czeski rzeźbiarz Franciszek Bálek. "W tym roku będą nowe konstrukcje, kolorowe witraże i kilka ciekawych rzeźb, a wystawie będą towarzyszyć liczne atrakcje muzyczne i program animacyjny" - powiedział nam Juraj Chovaniak, zarządzający ośrodkami narciarskimi w Tatrach Wysokich. "Poza tym zapraszamy na nasz tor saneczkowy. Przygotowany został zjazd o długości 2,6 kilometra, można skorzystać z własnych sanek lub je wypożyczyć na miejscu. Mamy do wyboru amatorskie i szybkie - sportowe. Na start wjedziemy kolejką, obowiązuje wspólny karnet lub pojedyncze bilety. Wrażenia są spore" - dodaje Juraj Chovaniak.

Karnawał, wypoczynek, atrakcje

Poza sportami zimowymi ferie są też czasem  karnawału i odpoczynku. Dlatego hotele grupy Tatry Mountain Resorts, na czele z hotelami Grand Praha czy Grand Jasna, przygotowały bogatą ofertę wypoczynkową. Są wśród nich imprezy, bale, połączone z ekskluzywnymi pakietami  SPA czy z tymi z zakresu szeroko pojętej odnowy biologicznej. Można skorzystać z siłowni, oddać się w ręce masażysty, zafundować sobie serię maseczek odmładzających, odświeżających lub relaksujących. Manicure,  pedicure makijaż permanentny , kosmetyczka - wszystko to znajdziemy w ofercie hotelowej. Ci, którzy wybiorą się w Niskie Tatry, mogą skorzystać z największego w tej części Europy Wodnego Parku Rozrywki TATRALANDIA . Już po raz trzeci do dyspozycji turystów na Liptovie będzie SKI&AQUA bus, krążący między ośrodkiem narciarskim w Jasnej pod Chopokiem a Tatralandią; bus zacznie jeździć od 25 grudnia 2014 roku.

Kupuj taniej, wygraj karnet w SKI Challenge

Wybierając się na weekend lub na ferie, warto pamiętać o założeniu karty GoPass , dzięki której zaoszczędzi się pieniądze. Na jeszcze większe zniżki, sięgające nawet 20%, mogą liczyć narciarze, którzy zakupią karnety wielodniowe. Żeby otrzymać kartę GoPass, należy zarejestrować się i wypełnić formularz na stronie www.gopass.sk oraz dokonać płatności online za wybrany karnet. Mając już wybrany karnet, można wziąć udział w SKI Challenge i, określając liczbę przejechanych kilometrów, wygrać dodatkowy karnet na jazdę w ośrodkach w Tatrach Wysokich i Niskich.

Więcej informacji na: www.jasna.sk ; www.vt.sk ; www.tatralandia.sk i www.gopass.sk