Mistrzostwa Świata Juniorów w narciarstwie alpejskim FIS 2014

W środę (26. lutego) w ośrodku Jasna-Chopok na Słowacji rozpoczną się Mistrzostwa Świata Juniorów w narciarstwie alpejskim FIS. Przez kilka kolejnych dni będziemy świadkami rywalizacji młodych alpejczyków w pięciu konkurencjach. Polskę reprezentować będzie 13 zawodników i zawodniczek.

Na Słowacji, podobnie jak w naszym kraju, zima w tym roku nie rozpieszcza narciarzy. Niesprzyjające warunki atmosferyczne nie tylko zdecydowanie skomplikowały organizację wielkiego sportowego święta, jakim są Mistrzostwa Świata Juniorów, ale także utrudniły przygotowania do startu samym zawodnikom. Do występu w imprezie, która rozgrywana jest cyklicznie co sezon od 1982 roku, zgłoszonych zostało ponad 200 alpejczyków z blisko 50 krajów całego świata. W zawodach mogą wziąć udział osoby między 15. a 20. rokiem życia.

Polub Na narty.sport.pl na Facebooku

Ze względu na niewystarczającą ilość śniegu, treningi na zboczach góry Chopok były w tym sezonie praktycznie niemożliwe. W związku z ty,m dopiero teraz członkowie naszej kadry mogą zapoznać się z tamtejszymi trasami oraz z warunkami na nich panującymi. Do Jasnej pojechała już m.in. wspierana przez projekt TAURON Bachleda Ski, Katarzyna Wąsek, która wystartuje we wszystkich pięciu konkurencjach, czyli w superkombinacji, zjeździe, super gigancie, slalomie gigancie oraz slalomie. Choć warunki treningowe w tym sezonie są dalekie od ideału to jest pełna optymizmu i wierzy w swój dobry wynik. Jej najmocniejszą stroną są superkombinacja i slalom i to właśnie w tych konkurencjach liczy na wysokie miejsca.

Konkurencje

Jasna ChopokJasna Chopok Trasy Mistrzostwa Świata Juniorów w narciarstwie alpejskim FIS 2014 Trasy Mistrzostwa Świata Juniorów w narciarstwie alpejskim FIS 2014

Kobiety rozpoczną zmagania od konkurencji technicznych - w czwartek rozegrany zostanie slalom, a w piątek slalom gigant. Trasy tych dwóch konkurencji w Jasnej są strome i dość trudne gdyż nachylenie stoków sięga 38% a przewyższenie wynosi 200 metrów (slalom) i aż 370 metrów (slalom gigant). Panowie natomiast na początek zmierzą się z konkurencjami szybkościowymi. Tu sytuacja wygląda zgoła odmiennie, jednak jak ocenił Paweł Starzyk, jeden z naszych reprezentantów podczas imprezy - "Na trasach do zjazdu i super giganta znajduje się wiele płaskich odcinków, przez co są one stosunkowo łatwe, ale nie wolno ich lekceważyć, gdyż nawet najmniejszy błąd powoduje utratę prędkości, której nie da się już odzyskać".

Zmagania młodych narciarzy na słowackich stokach podczas Mistrzostw Świata Juniorów potrwają do 6. marca. Harmonogram imprezy oraz wszystkie wyniki będzie można na bieżąco śledzić na stronie internetowej www.jasna2014.sk

Skład reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata Juniorów w narciarstwie alpejskim FIS

KOBIETY:

Katarzyna Wąsek (SS-R Czantoria Ustroń)

Sabina Majerczyk (LKS Poroniec Poronin)

Iwona Kohut (Szusujmy Razem Bielsko-Biała)

Maryna Gąsienica-Daniel (MUKS Śmig Zakopane)

Magdalena Kłusak (AZS Zakopane)

Anna Kolasa (KS Firn Zakopane)

MĘŻCZYŹNI:

Paweł Jaksina (UKS De La Salle Gdańsk)

Paweł Babicki (WTS Deski Warszawa)

Adam Chrapek (KS Wisła Ustronianka)

Maciej Góra (AZS AWF Katowice)

Michał Jasiczek (SNA SKI Team Zakopane)

Sylwester Latusek (MKS Skrzyczne Szczyrk)

Paweł Starzyk (SNPTT Zakopane)

źródło: informacja prasowa

Polub  Na narty.sport.pl na Facebooku