Narty na Słowacji. Chopok, Łomnica i co dalej?

Słowacja w tym roku znalazła się w centrum uwagi narciarzy z Polski. Widać to w statystykach portali narciarskich, na forach o odpowiedniej tematyce oraz najzwyczajniej - na tamtejszych stokach. Sąsiadom z południa najczęściej zarzucamy brak smaku, nudy po nartach oraz wysokie ceny, trudno jednak kłócić się z ich głównym sloganem reklamowym - "Tak blisko, tak alpejsko". W naszym kraju są stacje o bardzo nowoczesnej infrastrukturze, jednak jedyna "alpejska" (Kasprowy Wierch) nie może mierzyć się z dwoma u południowych sąsiadów. Pozostaje pytanie co czeka narciarzy na Słowacji oprócz Chopoka i Łomnicy?

W ramach Slovakia Super Skipass mamy do dyspozycji siedem ośrodków narciarskich. Dwie "gwiazdy" tego zestawianie to bezdyskusyjnie Jasna-Chopok oraz Tatrzańska Łomnica , ale gdzie pojechać, jeśli chcemy zobaczyć coś więcej? Choć pozostałe ośrodki to już nie ta skala, mogą okazać się fajnym urozmaiceniem czy receptą na słaba pogodę. Karnety Slovakia Super Skipass obowiązują w Tatrzańskiej Łomnicy, na północnym i południowym stokach Chopoka, Štrbskim Plesie, Starým Smokovcu oraz w Śnieżnym Parku Donovaly, w Velkiej Raczy, Maline Brdo we Vratnej oraz w  auquaparku Tatralandia . W sumie to 117 km tras narciarskich i blisko 100 wyciągów.

Strbskie Pleso

Mapa tras w Strbskim Plesie

Czyli Jezioro Szczyrbskie. Mała miejscowość o podnóża Tatr Wysokich. Tradycyjnie jest bazą noclegową do wypadów na Łomnicę oraz bardziej oddalony Chopok, ale znajdują się tu również łatwe i średnio trudne trasy. W sumie jest ich około siedem kilometrów (pięć tras czerwonych i cztery niebieskie). Są obsługiwane przez trzy wyciągi krzesełkowe i cztery orczyki.

Więcej informacji o Strbskim Plesie

Stary Smokoviec

Tatrzańska Łomnica/Stary Smokoviec

Położony zaledwie sześć kilometrów od Łomnicy stanowi dobre zaplecze noclegowe. Jeśli jednak zdecydujemy się zostać, tutaj również można pojeździć. W Starym Smokovcu na narciarzy czeka jedna kolejka i pięć orczyków. Zjeżdża się po sześciu trasach (jedna czerwona, reszta niebieskich). Dwie z nich mają ponad dwa kilometry długości. Na mapce ośrodek widzimy po lewej stronie

Śnieżny Park Donovaly

Donovaly

Donovaly słyną przede wszystki ze swoich snow- i funparków. To z ich powodu ściągają tutaj amatorzy freestyle'u oraz rodziny z dziećmi stawiającymi pierwsze kroki na nartach. Info o snowparku .

W Donovalach znajduje się drugi w Europie największy dziecięcy Fun Park. Dzieci mają tu do dyspozycji 9 wyciągów dywanowych, dzięki którym łatwo i przyjemnie mogą uczyć się jeździć na nartach.

Do dyspozycji "zwykłych" narciarzy jest tutaj 17 tras zjazdowych o łącznej długości 11 kilometrów.

Strona ośrodka: www.parksnow.sk

Velka Racza

Mapa tras Velka Raca

Położona 50 km od Żywca, przy granicy z Polską i Czechami, Velka Raca kusi trzynastoma trasami o zróżnicowanym stopniu trudności (7 niebieskich, 4 czerwone i 2 czarne). Ich łączna długość to ponad 13 km. Narciarzy i snowboardzistów obsługuje tutaj siedem wyciągów.

Wiecej informacji na www.velkaraca.sk

Malino Brdo - Rużomberok

Mapa tras Malino Brdo

Bramą do ośrodka Malino Brdo jest dzielnica Hrabovo, oddalona od centrum miasta Ruzomberok o kilometr. Z Hrabova na Malino Brdo narciarzy wciągnie 8-miejscowa gondola o długości 1770 m. Znajdują się  4- miejscowy wyciąg krzesełkowy, 2 wyciągi narciarskie orczykowe i 4 wyciągi dla początkujących i dzieci. Ośrodek (545 -1 209 m.n.p.m.) dysponuje 12 kilometrami tras zjazdowych, a najdłuższa z nich ma aż 3 900 m (różnica wzniesień 698 m).

Więcej informacji na www.skipark.sk

Slovakia Super Skipass

W TMR dzieci poniżej szóstego roku życia mogą jeździć bezpłatnie. Dzieci w wieku 6-12 i seniorzy powyżej 60 roku życia mają zniżki. Ponadto rabaty przewidziano dla nastolatków do 17 roku życia oraz posiadaczy kart Euro 26 i ISIC. Karnety można zakupić online na stronie skipass.jasna.sk, w sieci Ticketportal lub w ośrodkach Tatra Mountain Resorts.

10 dni w sezonie: dorośli ?320|  seniorzy i juniorzy ?256 | dzieci ?224

15 dni w sezonie: dorośli ?350|  seniorzy i juniorzy ?280 | dzieci ?245

cały sezon:           dorośli ?390| seniorzy i juniorzy ?315 | dzieci ?275

Na narty.sport.pl na Facebooku | Narty (i nie tylko) na Słowacji