Rokitnice - Czechy

Rokitnice nad Izerą w Karkonoszach to zdaniem Czechów najlepszy ośrodek narciarski

Mają rację! Aż 26 wyciągów, a wliczając pobliskie Paseky nad Jizerou - nawet 33. Tu również wytyczono najdłuższą w kraju trasę zjazdową - 3200 m.

Rokitnice porównać można ze Szklarską Porębą sprzed lat. Obecnie Szklarska wyładniała, ma więcej hoteli, jest elegantsza, barwniejsza, bardziej zabawowa, oferuje znacznie więcej atrakcji po nartach. Po czeskiej stronie jest za to spokojniej, a infrastruktura narciarska jest o wiele lepsza. Świetne miejsce na wyjazd z rodziną.

Rokitnice leżą w dolinie nad strumieniem o tej samej nazwie, który wpada do Izery na początku miejscowości. Góruje nad nimi Łysa Góra (Lysá Hora, 1344 m) z rzeczywiście łysym wierzchołkiem.

Długie na ponad 4 km Rokitnice pną się wzdłuż Izery, od 520 do 850 m n.p.m., między zalesionymi grzbietami Studenov i Kotel (1435 m n.p.m., najwyższy szczyt w okolicy). W niższych partiach mamy liczne stoki świetnie nadające się do jazdy.

Śnieg leży tu pięć-sześć miesięcy, najlepsze warunki panują w marcu. Niektóre trasy mogą być dośnieżane z armatek.

Rokitnice zasiedlili w XVI wieku drwale, zbieracze miodu, poszukiwacze ołowiu i srebra. Nieco później powstały tu pierwsze huty szkła i warsztaty tkackie.

Kilka lat temu senna miejscowość znacznie się rozbudowała. W Dolnych Rokitnicach naprzeciw kościoła św. Michała wokół niewielkiego placu urządzono nowoczesny pasaż - znalazła się w nim restauracja, dyskoteka, informacja turystyczna, poczta, bank i kręgielnia. W Górnych Rokitnicach postawiono kilkanaście nowych, czteropiętrowych domów w stylu karkonoskim (drewniane spadziste dachy) i alpejskim (arkady, balkony) z apartamentami do wynajęcia. Niemal zewsząd widać wyciągi...

Ośrodki narciarskie (z parkingami, bufetami, serwisem) to: Sachrovka - cztery wyciągi, najdłuższy 657 m, różnica poziomów 95 m; Modra Hvezda-Bahynka - cztery wyciągi, 814 m/114 m; Studenov - 11 wyciągów, 1276 m/302 m; Horni Domky - siedem wyciągów, 2197 m/591 m; Paseky nad Jizerou - siedem wyciągów, 1162 m/240 m.

Najpopularniejszy jest rejon Horni Domky na stokach Łysej Góry. Z centrum Górnych Rokitnic znak kieruje na parking (duży, w dni powszednie w połowie pusty). Tuż obok hotel i restauracja Rokytka, serwis, wypożyczalnia i sklep ze sprzętem. 1154-metrowy wyciąg wywiezie nas w pobliże schroniska Lovcenka. Do wyboru: zjazd do 400-metrowego wyciągu na łatwym stoku albo do "załamanego" (w pewnym miejscu skręca w prawo) o długości 825 m o różnicy poziomów 290, lub niżej, do sedackovej lanovki, czyli krzesełek, które wywiozą na Łysą Górę. Ze szczytu przy dobrej pogodzie można podziwiać okolicę. Na południu Sachrov (741 m n.p.m.), w dole Rokitnice i nieco wyżej Rokytno (tu do wynajęcia liczne kwatery prywatne), a w pobliżu wyciągi rejonu Modre Hvezdy-Bahynka i nieco dalej na Sachrovce. Nasyciwszy się widokami, zjeżdżamy trasą niebieską A (łatwiejsza i najdłuższa - 3200 m), trudniejszą czerwoną B (stok slalomowy) lub czerwoną D (homologacja FIS), albo bardzo trudną E (stromo i muldy). Ich łączna długość wynosi 9,5 km. Siedem wyciągów na Horni Domky może przewieźć 5890 osób na godzinę. W zeszłym sezonie w dniu powszednim nie czekałem w kolejce dłużej niż 10 min.

W okolicy wytyczono też trasy biegowe i turystyczne (cesty) o różnej skali trudności. Na ogół biegną przez tereny niezamieszkałe. Np. Janova cesta wiedzie lesistym grzbietem Studenov aż do Harrachova (15 km), a Czeska cesta aż na Łabski Szczyt. Na odkrytym terenie oznaczono je tyczkami, by przy złej pogodzie nie zboczyć ze szlaku.

Dojazd: po 14 km od Jakuszyc z głównej drogi w kierunku na Trutnov i Pragę skręt w lewo na Szpindlerowy Młyn. Po 7 km krętą szosą (zawsze odśnieżoną) wzdłuż potoku Izera kierujemy się lewo na Rokitnice (na mapie: Rokytnice nad Jizerou). Przejeżdżamy Dolne Rokitnice, a po 4 km szosa kończy się w Górnych.