Psy opanowały Jakuszyce

Prawie 150 kilometrów pokonali uczestnicy Husqvarna Tour 2011, czyli jednego z najtrudniejszych, średniodystansowych wyścigów psich zaprzęgów w Europie. W czterodniowej rywalizacji wzięło udział prawie 50 maszerów i ponad 400 psów.

W tym roku startowała również rekordowa liczba kobiet - aż siedem maszerek walczyło o zwycięstwo. Także najmłodszym uczestnikiem imprezy okazała się maszerka - była nią 14-letnia Polka Marlena Błach. Największy zaprzęg w stawce składał się z 12 psów i miał ok. 10 m długości. Choć zazwyczaj wyścigi psich zaprzęgów kojarzą się z psami rasy husky, to na starcie zobaczyć można było również zobaczyć psy grenlandzkie, samojedy i bardzo przyjacielskie malamuty.

Husqvarna Tour 2011Husqvarna Tour 2011 Fot. www.szklarskaporeba.pl

Dopisali uczestnicy i uczestniczki, nie dopisała pogoda. Padał deszcz, a roztopiony śnieg nie pozwalał na rozwijanie psim zaprzęgom odpowiednich prędkości. Szczególnie ciężki okazał się etap nocny, gdy zaprzęgi mknęły po trasie w strugach deszczu. Emocji jednak nie zabrakło.

Maszerzy startowali w trzech klasach ze względu na ilość psów w zaprzęgu. W klasie limitowanej na zaprzęg składa się maksymalnie sześć psów, zaś w klasie nielimitowanej od ośmiu do dziesięciu psów. Trzecią kategorią jest ski-jouring, czyli wyścig narciarzy ciągniętych przez psy.

Husqvarna Tour 2011Husqvarna Tour 2011 Fot. www.szklarskaporeba.pl

Zwycięzcą tegorocznej piątej edycji Husqvarna Tour w najtrudniejszej klasie nielimitowanej został Karl Habermann. Niemiec o jedną minutę wyprzedził Czecha Pavla Pfeifera, który przez ostatnie cztery lata podczas gonitw wyścigów psich zaprzęgów co roku stawał na pierwszym miejscu podium.

Husqvarna Tour 2011Husqvarna Tour 2011 Fot. www.szklarskaporeba.pl

Trzecie miejsce także dla maszera z Czech, Pavla Zvolsky'ego. Na czwartym miejscu uplasował się Polak Grzegorz Burzyński. W pozostałych kategoriach górą maszerzy z Czech. Wyniki rywalizacji tutaj .