Najlepsi pobiegną w Szklarskiej!

Szklarska Poręba będzie w 2012 roku organizatorem najważniejszych zawodów w biegach narciarskich na świecie! W lutym odbędą się tutaj zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich - taką decyzję podjęła Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS).

Szklarska Poręba to centrum aktywnego wypoczynku. Niezależnie od pory roku można tu uprawiać sport i dobrze się przy tym bawić. Zima to nie tylko narciarstwo zjazdowe czy snowboard, ale również narciarstwo biegowe.

Narciarstwo klasyczne przeżywa teraz okres swojej ponownej świetności i staje się coraz bardziej popularne wśród miłośników białego szaleństwa. Z roku na rok do biegówek przekonuje się coraz więcej ludzi. Żeby swobodnie korzystać z tras biegowych i docenić tę dyscyplinę sportu wcale nie trzeba być wyczynowcem. Na biegówki wybrać może się praktycznie każdy.

Wystarczy znaleźć na mapie Szklarską Porębę i Polanę Jakuszycką w Górach Izerskich i mieć trochę wolnego czasu. To legendarne miejsce, w którym zimą można z powodzeniem uprawiać narciarstwo biegowe.

- narciarskie trasy biegowe mają długość około 100 km,

- wszystkie trasy tworzą pętle w kształcie listka koniczyny i łączą się ze sobą, dając możliwość łączenia tras przejazdu lub wyboru z dostosowaniem do własnych potrzeb,

- część tras posiada homologację FIS

- dzięki doskonałym warunkom klimatycznym pokrywa śnieżna zalega tu grubą warstwą do późnej wiosny,

- na miejscu funkcjonują wypożyczalnie sprzętu do narciarstwa biegowego oraz instruktorzy, którzy pomogą dobrać odpowiedni sprzęt.

- wypożyczalnie sprzętu, sklepy, punkty gastronomiczne i sanitariaty czekają na narciarzy biegowych na Polanie Jakuszyckiej oraz przy głównej trasie samochodowej w Jakuszycach

Od ponad 30 lat w Szklarskiej Porębie odbywa się wielkie święto narciarzy klasycznych - Bieg Piastów . Impreza od początku związana jest z postacią Juliana Gozdowskiego - komandora biegu, organizatora, prezesa Stowarzyszenia Bieg Piastów .

W 2010 roku podczas Gali Mistrzów Sportu Julian Gozdowski odebrał prestiżową nagrodę w kategorii Najlepsza Impreza Masowa. Od 13 czerwca 2008 roku Bieg Piastów jest członkiem Worldloppet (Worldloppet Ski Federation) - Światowej Ligi Biegów Długodystansowych, do której należy obecnie piętnaście biegów z całego świata.

Niesamowity klimat jaki panuje w Górach Izerskich jest szczególnie odczuwalny właśnie w okolicach Polany Jakuszyckiej. W zawodach narciarstwa biegowego organizowanych na tym terenie udział brała Mistrzyni Pucharu Świta Justyna Kowalczyk, która była pod ogromnym wrażeniem tego miejsca i tras: ''to jedyne miejsce w Polsce do organizowania w przyszłości imprez biegowych światowej rangi. To doskonała baza treningowa ze znakomitymi warunkami śniegowymi''.

Na trasach biegowych w Szklarskiej Porębie trenują obok siebie wyczynowcy i amatorzy. Na biegówkach można spotkać też między innymi wicemistrzynię w kolarstwie górskim - Maję Włoszczowską.

Kultowa trasa przez ''Samolot'', malownicza dolina rzeki Izery, legendarna Osada Orle, schronisko Chatka Górzystów, to tylko niektóre z magicznych miejsc w Górach Izerskich.

Stowarzyszenie Bieg Piastów 58-580 Szklarska Poręba-Jakuszyce

tel./fax 75 717 33 38, tel. 75 717 20 22,

biuro@bieg-piastow.pl

www.bieg-piastow.pl

Copyright © Agora SA