Wierchomla

Znajdująca się w malowniczej okolicy stacja, pomimo krótkiej historii, zdobyła renomę wśród narciarzy i obecnie jest zaliczana do czołówki najnowocześniejszych i najdynamiczniej rozwijających się ośrodków narciarskich w Polsce. Stacja zajmuje powierzchnię ponad 100 ha. Dzięki temu w sezonie zimowym może obsłużyć ponad 200 tys. narciarzy, a w sezonie letnim jest odwiedzana przez 40 tys. turystów.

Stacja narciarska "Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla" położona jest w Beskidach, 12 km od Piwnicznej - Zdroju. Wyciągi zlokalizowane są na zboczach otaczających Wierchomlę Małą, nad którą wznosi się szczyt Pusta Wielka (1062 m. n.p.m.). Zimą 2007/2008 trasy narciarskie połączą Wierchomlę z Muszyną - na wszystkich dziesięciu wyciągach będzie można jeździć na ten sam karnet (15 km tras). Dobre warunki narciarskie stacja zawdzięcza specyficznym warunkom klimatycznym - śnieg utrzymuje się tutaj długo (od listopada do kwietnia), a temperatura jest o 4 stopnie niższa, niż w pobliskich miejscowościach.

Dzięki rozmieszczeniu obiektów narciarskich na dużej powierzchni, trasy zjazdowe są szerokie i nie odczuwa się natężonego ruchu turystycznego. Jest dużo kas biletowych, 2 wyciągi krzesełkowe (wyposażone w taśmy rozpędzające) o łącznej przepustowości ponad 4 000 osób na godzinę, 7 wyciągów orczykowych i wyciąg linowy. Wyciągi są czynne od godz. 9.00 do 21.00.

Stoki są bardzo zróżnicowane, systematycznie naśnieżane, prawie wszystkie trasy zjazdowe są oświetlone, a przy nich mieszczą się punkty gastronomiczne. Przy samych wyciągach jest pizzeria, kilka restauracji, barów i pubów. Jest kilka grillowisk i miejsca na ogniska.

Na zmotoryzowanych czekają duże, bezpłatne parkingi na ponad 1000 samochodów. Do Wierchomli można też dojechać prywatnymi busami z okolicznych miejscowości (najbliższa stacja PKP pociągów dalekobieżnych jest w Piwnicznej-Zdroju).

W Wierchomli organizowane są rozmaite imprezy sportowe - m.in. Carvingowy Puchar Polski, Mistrzostwa Polski Psich Zaprzęgów, Mistrzostwa Polski w Downhill.

Noclegi:

W samej Wierchomli znajduje się prawie 4 000 miejsc noclegowych w domkach alpejskich stacji i prywatnych kwaterach oraz ponad 200 miejsc noclegowych w trzygwiazdkowym hotelu "Wierchomla SKI & SPA Resort".

Wyciągi krzesełkowe:

- Wierchomla I - najdłuższy wyciąg w Wierchomli, ma długość 1600 m, różnica poziomów wynosi 300 m, szerokość trasy zjazdowej to 100 - 300 m. Jest oświetlony, sztucznie śnieżony. W dolnym odcinku trasa czerwona. Krzesło czteroosobowe, taśma najazdowa, czas wjazdu to 12 minut. W połowie stoku, w góralskiej chacie, mieszczą się punkty gastronomiczne i toalety. Połączony z wyciągiem Płatek, Frycek, Polanki,Toczek, - Szczawnik I - drugi wyciąg krzesełkowy, ma 1525 metrów, różnica poziomów wynosi 273 metry, czas wjazdu to 9 minut, przepustowość 2400 osób. Stanowi połączenie Wierchomli ze Szczawnikiem. Trasa oświetlona, sztucznie naśnieżana, szeroka. Wyciąg łączy się z orczykiem Szczawnik II.

Wyciągi orczykowe:

- Frycek - położony na prawo od górnej stacji wyciągu krzesełkowego, długość 825 m, różnica poziomów 175 m, szeroki, śnieżony, - Płatek - równoległy do Frycka, połączony z nim krótką trasą łącznikową. Długość 517 m, różnica poziomów 116 m. Śnieżony, - Polanki - odchodzi od głównej trasy, w jej górnej części. Długość 940 m, różnica poziomów 175 m. Szeroki, łagodny stok, często wybierany przez amatorów carvingu. Przy dolnej stacji mały punkt gastronomiczny, - Fiedor - równoległy do Polanek, stok bardziej zróżnicowany. Długość to 610 m, różnica poziomów 100 m. Połączony w dolnym odcinku z Polankami krótkim łącznikiem, - Toczek - trasa czerwona, równoległa z dolnym odcinkiem głównej trasy. Długość 470 m, różnica poziomów 100 m., - Stonoga - stok szkoleniowy z wyciągiem o długości 110 m; jest odseparowany od pozostałych nartostrad, dzięki czemu osoby uczące się nie są narażone na kontuzje spowodowane przez zderzenia z szybko zjeżdżającymi narciarzami. Nachylenie tego stoku jest niezwykle łagodne, co zapewnia komfort i bezpieczeństwo. Stok szkoleniowy jest położony bezpośrednio przy części domków karczmie Markówka. Trasa przy Stonodze jest oświetlona i ma system sztucznego naśnieżania, - Szczawnik II - długość 1067 m., różnica poziomów 109 m., czas wjazdu: 5 minut, przepustowość: 900 osób. Połączony z wyciągiem krzesełkowym Szczawnik I.

Kontakt:

Stacja Narciarska Wierchomla,

www.wierchomla.com.pl