Poronin i okolice

Bliskość Tatr i Zakopanego to największe zalety gminy Poronin, bogatej w szereg narciarskich kurortów. Gmina położona jest w powiecie tatrzańskim. Obejmuje tereny Skalnego Podhala: Rów Podtatrzański, Pogórze Gubałowskie i Podgórze Gliczarowskie oraz część Tatr Wysokich. Administracyjnie zaś - osiem sołectw, z których część już dawno zaznaczyła się wyraźnie na narciarskiej mapie Polski. To: Poronin, Ząb, Murzasichle, Nowe Bystre, Suche, Stasikówka, Bustryk i Małe Ciche. W obrębie gminy znajduje się część Tatrzańskiego Parku Narodowego. oraz usytuowanie wsi wzdłuż słynnej "zakopianki" oraz linii kolejowej stały się ważnymi czynnikami rozwoju wsi i jej turystycznej atrakcyjności. Już na przełomie XIX i XX w. Poronin znany był jako letnisko i odwiedzany przez ówczesne elity intelektualne, jak Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Kasprowicz, Leopold Staff, Władysław Orkan, Jan Matejko, Leon Wyczółkowski. Poronin jest centrum życia społecznego i kulturalnego gminy, i areną wielu ważnych imprez. Corocznie w połowie stycznia odbywa się tu znana coraz szerzej "Kumoterska gońba", w ramach, której podziwiać można bardzo widowiskową Paradę kumoterską i Paradę gazdowską oraz wyścigi w skiringu i ski-skiringu. Miejscowy LKS "Poroniec" wychował wiele pokoleń znanych i wybitnych postaci polskiego i międzynarodowego sportu szczególnie w dziedzinie narciarstwa. Baza sportowa Poronina to stadion LKS "Poroniec" w centrum wsi, wyciągi narciarskie na Galicowej Grapie oraz duma miejscowości - nowo wybudowana hala sportowa przy Zespole szkół w Poroninie, która służy latem i zimą tym wszystkim, dla których zdrowie i tężyzna fizyczna są przedmiotem codziennej troski.

Poronin - największe sołectwo i stolica gminy. Jest centrum życia społecznego i kulturalnego gminy, i areną wielu ważnych imprez. Corocznie w połowie stycznia odbywa się tu znana coraz szerzej "Kumoterska gońba", w ramach, której podziwiać można bardzo widowiskową Paradę kumoterską i Paradę gazdowską oraz wyścigi w skiringu i ski-skiringu.

Ząb jest najwyżej położoną miejscowością w Polsce (1013 m. n.p.m.). To atrakcyjne położenie wsi wykorzystywane jest w okresie zimy dla upowszechniania sportów zimowych, szczególnie narciarstwa. Piękna panorama Tatr, poszerzająca się baza noclegowa i gastronomiczna, atrakcyjne pensjonaty o wysokim standardzie (niektóre również z basenami) oraz cztery wyciągi narciarskie z dobrym zapleczem zachęcają coraz większe rzesze do spędzania tu zimowego wypoczynku i rekreacji.

Murzasichle - jest jedną z najbardziej rozwiniętych pod względem bazy turystycznej wsi na Podhalu. Jest tutaj około 2000 miejsc noclegowych z dobrym zapleczem sportowym i gastronomicznym. Bliskie sąsiedztwo z Zakopanem podnosi dodatkowo atrakcyjność miejscowości. Goście, którzy na swój zimowy wypoczynek wybiorą Murzasichle, znajdą do swojej dyspozycji 3 wyciągi narciarskie oraz jeden kompleks narciarski z 5 wyciągami orczykowymi - wszystkie oświetlone i naśnieżone z dobrym zapleczem i połączeniem komunikacyjnym.

Małe Ciche - jedna z najbardziej urokliwych wiosek podhalańskich z dwoma bardzo atrakcyjnymi krajobrazowo przysiółkami: Tarasówką i Zgorzeliskiem. Mieszkańcy Małego Cichego oferują bogatą i różnorodną gamę form wypoczynku zarówno letniego, jak i zimowego, a malownicze otoczenie lasów i sąsiedztwo Tatrzańskiego Parku Narodowego stanowią dodatkowo o atrakcyjności miejscowości. Od kilku lat funkcjonuje tu największa w gminie stacja narciarska z wyciągiem krzesełkowym o długości 1250 m.

Wyciągi narciarskie:

Na terenie gminy jest 17 wyciągów narciarskich, trasy przy wyciągach są łatwe.

 

Małe Ciche:

 

Polsport III - 2 wyciągi orczykowe, długość 272 m,

 

Zgorzelisko - kolej krzesełkowa, długość 1300 m, różnica poziomów 220 m, przepustowość 2400 os./godz., trasa sztucznie naśnieżana i oświetlona,

 

Polana Błociska - długość 300 m,

 

Polana Błociska - długość 273 m.

 

Stasikówka - wyciąg orczykowy Tatra Poma, długość 300 m.

 

LKS Poroniec - wyciąg orczykowy, długość 800 m, różnica poziomów 150 m, przepustowość 800 os./godz.

 

Poronin - Galicowa Grapa - wyciąg orczykowy, długość 400 m.

 

Murzasichle:

 

Budzowy Wierch - dwa wyciągi orczykowe, długość 200 m i 350 m,

 

Capówka - wyciąg o niskim prowadzeniu liny, długość 200 m,

 

Suche, przy drodze do Zębu - wyciąg orczykowy, długość 400 m

 

Ząb:

 

Polsport - wyciąg orczykowy, długość 300 m,

 

Potoczki I - dwa wyciągi orczykowe, długość 200 m,

 

Potoczki II - wyciąg o niskim prowadzeniu liny, długość 200 m (przed skrzyżowaniem w Zębie)

Dojazd:

Do Poronina można dojechać korzystając z PKP, PKS i transportu własnego. Przez Poronin przebiegają linia kolejowa i główna szosa E-7 łącząca Zakopane z Krakowem, a także międzynarodowa droga nr 961 do polsko-słowackiego przejścia granicznego na Łysej Polanie.

Kontakt:

A. Bielawa Sport Sp. z o.o., Małe Ciche 73C, 34-531 Murzasichle, www.skimaleciche.com