Marcowe słońce, czyli najlepsza pora na narty

Grzeje słońce, a na stoku śnieg? Według nas nie ma nic lepszego, niż narty pod koniec sezonu! Dni są coraz dłuższe, więc nawet weekendowa wyprawa nabiera większego sensu. Dobrze Wam radzimy, ruszajcie skorzystać z dobrych warunków, szczególnie, że takie panują obecnie nie tylko w Alpach, ale również w polskich górach.

Za nami krótkotrwały kryzys pogody w postaci dwu - tygodniowego ocieplenia i silnego wiatru. Na szczęście wszystko wróciło już do normy, temperatury utrzymują się w okolicach zera, w nocy łapie mróz, a w ostatnich dniach dopadało jeszcze trochę śniegu. W większości ośrodków trwa poprawianie tras i magazynowanie śniegu na dalszą część sezonu. Przy sprzyjającej aurze pogodowej, będziemy śmigać na nartach jeszcze przez kilka tygodni.

Szczyrk Mountain ResortSzczyrk Mountain Resort .

Dobrej myśli jest również Beata Markiewicz z ośrodka Szczyrk Mountain Resort - Sezon jeszcze się nie skończył, ale była to zima jakiej Szczyrk i chyba cała Polska dawno nie widziała. Świetne warunki śniegowe trwały do końca lutego. Marzec zależnie od ilości ociepleń i dni z plusową temperaturą, pokaże jak długo będzie się utrzymywać wystarczająca pokrywa śnieżna, aby zapewnić gościom dobre warunki na narty i snowboard.

Nie bez powodu wspominamy o Szczyrku, ponieważ na koniec sezonu przygotowano tam wyjątkową promocję dla narciarzy. Przy zakupie karnetu na cały przyszły sezon, jeździmy za darmo do końca obecnego sezonu. To bardzo interesująca pozycja szczególnie dla tych, którzy w Beskidach spędzają znaczną część roku. Tak zwana „sprytna sezonówka” do końca kwietnia kosztuje jednorazowo 699 zł lub przedpłatą 199 zł,  pozostałą kwotę dopłacamy do końca września (600 zł) lub do końca października (650zł).

Szczyrk Mountain ResortSzczyrk Mountain Resort .

W obu przypadkach, po dokonaniu zakupu, jeździmy za darmo do końca tego sezonu. Co bardzo ważne karnet obejmuje trzy ośrodki zlokalizowane w Szczyrku – Szczyrk Mountain Resort (Małe Skrzyczne), Centralny Ośrodek Sportu (Skrzyczne) oraz Beskid Sport Arena (Szczyrk-Biła). Za dodatkową opłatą karnet sezonowy możemy rozszerzyć o jazdę wieczorną (250 zł), przysługuje nam również zniżka 50% na serwis nart. Ceny może jak na pierwszy rzut oka są wysokie, ale pamiętajcie taki karnet to jazda przez cały sezon bez ograniczeń. Dla porównania tygodniowy skipass w Alpach kosztuje ok. 1000 zł, jest to więc ciekawa alternatywa dla jeżdżących regularnie przez kilka tygodni w roku.

Szczyrk Mountain ResortSzczyrk Mountain Resort .

Koniec sezonu to również dobry czas na podsumowania. W sezonie 2018/2019 dużą uwagę zwróciliśmy na inwestycję w Szczyrku, gdzie powstał najnowocześniejszy ośrodek narciarski w Polsce. Na ogromny plus musimy zapisać bardzo dobre warunki śniegowe utrzymujące się od końca grudnia, dobrze przygotowane trasy narciarskie i nowoczesną infrastrukturę. W pamięci zostały nam też jednak problemy z dojazdem czy funkcjonowaniem wyciągów.

O opinię zapytaliśmy ponownie Beatę Markiewicz - Nie udało się wypracowanie systemu poruszania się po Szczyrku – wjazdu do miasta, właściwej komunikacji, systemu parkingowego – będzie to zmienione na kolejny sezon, zmiany będą dotyczyły też, większej częstotliwości jazdy skibusów. Już w trakcie sezonu zostały zamówione dodatkowe rozwiązania od nowej kolei na Zbójnicką Kopę, aby poprawić jej funkcjonowanie w trudnych warunkach atmosferycznych.

Szczyrk Mountain ResortSzczyrk Mountain Resort .

Zapowiedzi napawają optymizmem, szczególnie, że to nie koniec zmian w Szczyrku. To właśnie podoba nam się w zarządzaniu tym ośrodkiem najbardziej – dostrzeganie problemów i próba ich rozwiązania. Na sezon 2019/2020 słyszymy kolejne zapowiedzi – na pewno zmieniony zostanie całkowicie system parkingowy, wdrożone zostaną nowe zasady dla osób, które zainteresowane są wycieczkami skiturowymi, myślimy o kontynuowaniu i dopracowaniu produktów takich jak wieczorne ratrakowanie i fresh track. Rozbudujemy dział gastronomii oraz powiększymy możliwości wypożyczania sprzętu i wprowadzimy centrum testowe. Także kolejny sezon to skupienie się mocno na usługach dodatkowych i podniesieniu ich jakości.

Szczyrk Mountain ResortSzczyrk Mountain Resort .

Aktualny sezon w Szczyrku, mimo kilku niedociągnięć, oceniamy bardzo dobrze. Należy pamiętać, że inwestycja powstała tutaj w błyskawicznym tempie. W ciągu dwóch sezonów oddano do naszego użytku cztery zupełnie nowe wyciągi (trzy kanapy oraz jedną gondolę), zmodernizowano również wyciągi w ośrodku COS, wytyczono nowe trasy, poszerzono i poprawiono te starsze, by większość z nich objąć systemem naśnieżania. Do dyspozycji narciarzy dostępne są 23 trasy o różnym stopniu zaawansowania, mierzące łącznie ponad 40km długości. Dynamicznie rozwijają się punkty usługowe - gastronomia, system szkolenia, serwisy i wypożyczalnie. Ponadto w tym sezonie przeprowadzono szereg imprez sportowych promujących region - zawody Volvo Car Ski Cup oraz Hero Season Trophy. Całość sprawia, że Szczyrk jest aktualnie najlepszą propozycją narciarską w obrębie Polski.

Szczyrk Mountain ResortSzczyrk Mountain Resort .

No dobrze, ale dość pisania o tym co było lub będzie, skupmy się na tym co mamy teraz. Za oknem grzeje słońce, na stoku świeży śnieg, nam nic więcej do szczęścia nie potrzeba. Pakujemy sprzęt, by możliwie skorzystać z kończącego się sezonu. Do zobaczenia na stoku!