Zimo trwaj w najlepsze!

Za oknami +10 stopni i słońce, czyżby to pierwsze oznaki wiosny? Nic bardziej mylnego! To tylko chwilowe ocieplenie, a zima w polskich górach ma się bardzo dobrze. W kalendarzach dopiero druga połowa lutego, więc sezon narciarski trwa w najlepsze. Sezon wyjątkowy, bo już dawno nie widzieliśmy tak obfitych opadów śniegu. W całym kraju panują doskonałe warunki narciarskie. Nic, tylko wyrwać się na kilka dni i poszaleć na stoku!

Szczyrk Mountain ResortSzczyrk Mountain Resort 

Nasza uwaga po raz kolejny skupia się na Szczyrku, gdzie powstaje projekt na ogromną, nieznaną do tej pory w Polsce skalę. W tym roku po raz pierwszy możemy korzystać z pełnego połączenia dwóch sąsiadujących ze sobą ośrodków – Szczyrk Mountain Resort (Małe Skrzyczne) z Centralnym Ośrodkiem Sportu (Skrzyczne). W tym celu wybudowano nową 6-osobową kolej krzesełkową na Zbójnicką Kopę, skąd prowadzą trasy w obu kierunkach. Dodatkowo na ten sezon zmodernizowano kolejne dwa krzesełka (B3 i B4) w ośrodku COS, prowadzące na szczyt Skrzycznego ze stacją pośrednią na Jaworzynie.

Szczyrk Mountain ResortSzczyrk Mountain Resort Szczyrk Mountain Resort

Do dyspozycji narciarzy dostępne są 23 trasy o różnym stopniu zaawansowania, mierzące łącznie ponad 40km długości. Całość obsługiwana jest przez 12 wyciągów (1 gondola, 5 krzeseł, 6 orczyków) rozmieszczonych na stokach Skrzycznego. Ogromną zaletą ośrodka jest system sztucznego naśnieżania zlokalizowany na większości tras. Zapewnia nam to komfort i pewność śniegu nawet w mniej sprzyjających warunkach pogodowych, ale na te obecnie nie możemy narzekać. W styczniu spadło łącznie prawie metr naturalnego śniegu. Tak udanej zimy dla narciarzy nie mieliśmy od lat! Aktualna pokrywa śniegu to średnio 68cm dla całego ośrodka w Szczyrku.

Szczyrk Mountain ResortSzczyrk Mountain Resort 

Chętnych na białe szaleństwo nie brakuje, dlatego ośrodek przygotował ofertę jazdy również wieczorem. W cenie 49 zł, w godz. 18-21, do naszej dyspozycji mamy 5 km oświetlonych tras (czerwona nr 1 oraz niebieska nr 3), zlokalizowanych bezpośrednio przy gondoli. W tym czasie trwa walka, o jak najlepsze przygotowanie pozostałych tras, na następny dzień. Celowo używam sformułowania walka, ponieważ w ostatnich tygodniach na stokach Skrzycznego zrobiło się gorąco również w nocy. Przygotowanie stoków to dość żmudny proces, który wymaga czasu i ciężkiej pracy. Każdy fragment trasy musi zostać dokładnie wyratrakowany (wyrównany za pomocą specjalistycznej maszyny), a następnie odpocząć przez kilka godzin. W tym czasie trasa twardnieje, by jak najdłużej pozostać w dobrym stanie, bez muld i innych nierówności. Z tego względu przygotowywanie tras zaczyna się wieczorem, tuż po ich zamknięciu.

Szczyrk Mountain ResortSzczyrk Mountain Resort 

Niestety część narciarzy, w dużej mierze skitourowców, nic nie robi sobie z zakazów i korzysta z zamkniętych tras, które są w tym czasie ratrakowane. W ten sposób rozjeżdżają świeżo przygotowane stoki, uniemożliwiając innym dogodną jazdę następnego dnia. Czasami dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, w których pracująca maszyna napotyka na narciarzy w środku nocy. Was oczywiście zachęcamy do korzystania z tras w wyznaczonych do tego godzinach i miejscach! Jazda wieczorna to ogólnie cecha charakterystyczna dla Polski. Ciężko gdziekolwiek indziej w Europie znaleźć tylu entuzjastów jazdy przy sztucznym świetle. Dla przykładu w Alpach dosłownie kilka regionów oferuje taką atrakcję. Poza ciekawymi doznaniami i niesamowitą frajdą jaką jest jazda wieczorem (kto nie próbował niech koniecznie nadrobi zaległości!), jej popularność w naszym kraju wynika z oczywistego faktu. Ogromnej chęci jazdy, którą ciężko wszystkim zaspokoić w ciągu dnia. Stąd też wynikają problemy z „nielegalnymi” narciarzami w nocy. Popyt na narciarstwo w Polsce jest na tyle duży, że ciężko go zaspokoić. Pozostaje trzymać kciuki za rozwój kolejnych ośrodków narciarskich oraz modernizacji, tych nieco zapomnianych.

Szczyrk Mountain ResortSzczyrk Mountain Resort Szczyrk Mountain Resort

Zapał Polaków do narciarstwa przejawia się również w coraz większym zainteresowaniu szkoleniami pod okiem instruktorów. Dziś już nie tylko chcemy jeździć jak najwięcej, ale również jak najlepiej. Z tego względu coraz częściej korzystamy z pomocy profesjonalistów. Tę przemianę zauważyli również w Szczyrku, otwierając licencjonowaną szkołę narciarstwa – Tatry Motion. W ten sposób ośrodek jeszcze bardziej otwiera się na narciarzy początkujących, często na rodziny z dziećmi. Dla najmłodszych przeznaczono nową szkółkę - Szczyrk Ski School w strefie Maxiland liczącej 1000m2, a w niej pięć torów do nauki jazdy, dwie taśmy i orczyk ułatwiające wjazd do góry. Całość terenu oddzielona jest od reszty stoków i narciarzy, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo. Na naukę, nigdy nie jest za późno, dlatego pomyślano również o dorosłych. W ofercie znajdują się szkolenia doskonalenia jazdy na nartach lub snowboardzie lub nauka od podstaw wybranej dyscypliny. Co bardzo istotne, klienci szkoły, korzystają z wyciągów poza kolejnością. W ten sposób podczas zajęć indywidualnych lub grupowych przez większość czasu jeździmy, zamiast czekać w kolejkach.

Szczyrk Mountain ResortSzczyrk Mountain Resort 

Póki co, zima nas rozpieszcza w tym roku, a doskonałe warunki narciarskie sprzyjają częstszym wyjazdom. Pozostaje mieć nadzieję, że korzystna aura utrzyma się jak najdłużej. My właśnie wybieramy się po raz kolejny w polskie góry i Was zachęcamy do tego samego.