Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019

Sami nie wiemy jak to się stało, ale w kalendarzu już mamy grudzień, a tym samym w polskich górach, rusza sezon narciarski. Pogoda za oknem nie zachęca, ale wierzcie nam, że w górach robią co mogą by przygotować trasy zjazdowe.

W przerwie od przygotowań i zakupów świątecznych warto zaplanować wyjazd na pierwszy śnieg lub na imprezę sylwestrową. Szczyrk Mountain Resort zachęca, by ostatnią noc w roku spędzić właśnie w Beskidach. Przygotowano ofertę specjalną umożliwiającą przywitanie nowego roku, jakby inaczej, na stoku narciarskim. Zabawę zapewni DJ w ApresSki barze przy dolnej stacji gondoli, nie zabraknie oczywiście symbolicznej lamki szampana o północy.

Wielki test za nami

W zeszłym sezonie sporo uwagi poświęciliśmy nowej inwestycji w Szczyrku, gdzie powstaje projekt realizowany na ogromną, nieznaną do tej pory w Polsce, skalę. W jednym roku wybudowano, aż trzy wyciągi, od podstaw  stworzono system naśnieżania oraz zaplecza technicznego na wysokim poziomie, wytyczono nowe i poszerzono istniejące już trasy. Wszystko po to, by wskrzesić na nowo ośrodek z wielkimi narciarskimi tradycjami. Ubiegły sezon okazał się dla Szczyrku jednym wielkim testem. Z jednej strony w wariackim tempie ukończono pierwszy etap inwestycji, a z drugiej nie uniknięto problemów z przygotowaniem tras. Jedno jest pewne, ośrodek w Szczyrku na nowo zagościł na narciarskiej mapie Polski i wzbudził ogromne zainteresowanie wśród narciarzy. Z pozytywną energią i wiarą, zaczęto wykorzystywać  drzemiący potencjał Beskidu Śląskiego, by z miejsca włączyć się do walki o tytuł narciarskiej stolicy Polski. Specjalnie dla Was sprawdziliśmy, jak na stokach Skrzycznego, zapowiada się sezon 2018/2019.

Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019 Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019

Co czeka nas w tym sezonie?

Oficjalny start sezonu zaplanowano na sobotę 15 grudnia, jak na razie organizatorzy walczą z pogodą i starają się przygotować możliwie dużo tras. Intensywnie wykorzystano ochłodzenie na początku grudnia – naśnieżono podkłady na głównym szlakach, a także zmagazynowano śnieg w tak zwanych kopach, by przetrwał ocieplenie. Niedawna odwilż mocno utrudnia przygotowania, ale trzymamy kciuki, że uda się zdążyć na otwarcie.  W tym miejscu od razu radzimy na bieżąco sprawdzać sytuację i komunikaty na oficjalnej stronie https://www.szczyrkowski.pl/ oraz fanpage ośrodka https://www.szczyrkowski.pl/. Na start sezonu planowane jest otwarcie gondoli i kilku tras, zobaczymy na ile pozwoli pogoda.

Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019 Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019

Stoki Skrzycznego połączone!

Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019 Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019

Odbiegając od sytuacji pogodowej sprawdźmy, co nas czeka w zbliżającym się sezonie. Zdecydowanie najważniejszą informacją i nowością w tym roku jest pełne połączenie dwóch sąsiadujących ze sobą ośrodków – Szczyrk Mountain Resort (Małe Skrzyczne) z Centralnym Ośrodkiem Sportu (Skrzyczne). W zeszłym sezonie wytyczono trasę ze Skrzycznego na Halę Skrzyczeńską. W tym roku oddana zostanie nowa 6-osobowa kolejka krzesełkowa na Zbójnicką Kopę, skąd będziemy mogli zjechać w obu kierunkach. W ten sposób dokona się historyczne połączenie ośrodków, znacznie ułatwiające korzystanie ze wszystkich tras. Większość z Was zapewne pamięta uciążliwe transporty busami między dolnymi stacjami Skrzycznego, na szczęście mamy to już za sobą!

Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019 Marek Hajkovsky

Do naszej dyspozycji zostaną oddane 23 trasy mierzące przeszło 40 km długości. Większość z nich to łatwe trasy niebieskie (14 tras), którymi dotrzemy bezpiecznie do każdego wyciągu w połączonych ośrodkach. Alternatywą dla bardziej zaawansowanych są trasy czerwone (7 tras) oraz dwie czarne – Bieńkula (nr 5) i FIS (nr 23) prowadząca z prawie samego szczytu Skrzycznego do dolnej stacji ośrodka COS. Poza wspomnianym nowym krzesełkiem na Zbójnicką Kopę (B5), od zeszłego roku kursują trzy inne komfortowe kolejki. Dwie 6 – osobowe podgrzewane kanapy: B1 na trasie Solisko – Hala Skrzyczeńska i B2  na trasie Solisko – Wierch Pośredni oraz duma ośrodka Szczyrk Mountain Resort - 10-osobowa kolej gondolowa na Halę Skrzyczeńską. Dodatkowo na ten sezon zmodernizowano kolejne dwa krzesełka (B3 i B4) w ośrodku COS, prowadzące na szczyt Skrzycznego ze stacją pośrednią na Jaworzynie. Komunikację uzupełniają pozostałe pięć wyciągów orczykowych.

Koniec problemów ze śniegiem?

Organizatorzy obiecują również zmianę na lepsze, w kwestii która budziła zastrzeżenia, w przygotowaniu tras. W tym celu wzmocniono, a także rozszerzono system naśnieżania. Poza tym zainwestowano w nowe ratraki z wbudowanym systemem nawigacji satelitarnej Laica, który precyzyjne monitoruje pokrywę śnieżną pod pracującą maszyną. W ten sposób operator może na bieżąco sprawdzać grubość śniegu i w odpowiedni sposób przygotować stok. Brzmi dość intrygująco i nowatorsko, mamy nadzieję, że przełoży się na lepsze warunki dla narciarzy.

Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019 Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019

W przygotowaniach nie zapomniano o najmłodszych. Początkujący będą mogli nauczyć się jazdy na nartach w nowej szkółce Maxiland zlokalizowanej w Czyrnej – nazwanej tak samo jak jej odpowiedniczka na słowackim Chopoku. Podobieństwo ma być widoczne nie tylko w nazwie, ale również w jakości usług. Przygotowano pięć stref do nauki jazdy, dwie taśmy i orczyk ułatwiające wjazd do góry. Całość terenu szkółki, zostanie oddzielona od reszty stoków i narciarzy, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo. Kiedy najmłodsi, pod okiem doświadczonym instruktorów, będą się uczyć pierwszych kroków na nartach, rodzice będą mieli czas dla siebie.  Jest to doskonała opcja dla rodzin z dziećmi.

Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019 Szczyrk otwiera sezon narciarski 2018/2019

Ofertę na ten rok uzupełniono o nowy sklep z wypożyczalnią sprzętu oraz cztery nowe punkty gastronomiczne - Grill, Ápres-ski Solisko, Freebox bar Hala Skrzyczeńska oraz Bistro Czyrna. Nic tylko doczekać startu nowego sezonu!