Zieleniec

Największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej, a zarazem jedna z najwyżej położonych miejscowości w Polsce (960 m n.p.m.), o mikroklimacie podobnym do alpejskiego. Rozkwitała zimowo w XIX w., żal, że nic nie zostało z 1,5-kilometrowego toru saneczkowego ani skoczni narciarskiej. Kiedyś samodzielna wioska, teraz dzielnica Dusznik. Jest tu 20 wyciągów i prawie 6,5 km tras, a od niedawna Snow Park.

Bez łańcuchów lepiej nie wyruszać. Zima potrafi dopisać, a wtedy kilka ostatnich kilometrów trzeba przejechać na "zasznurowanych" kołach (inaczej policja nie wpuszcza).

Wspaniała panorama z masywem Śnieżnika, stuletni kościółek (turyści tak lubią to miejsce, że ostatnio ufundowali dzwon), ale brak naprawdę trudnej trasy. Zieleniec to idealne miejsce dla początkujących, dobre dla średnich i raczej słabe dla zaawansowanych narciarzy (tylko wyciąg nr 5, z przejazdem przez mostek i pyszną grochówką w połowie stoku).

Wyciągi i trasy narciarskie:

- "trójka" - szeroka, wygodna, w pogodne dni pięknie nasłoneczniona. Ulubieńcem dzieci i debiutantów jest Diament, niewielki sztucznie dośnieżany stok, bywa że czynny do Wielkanocy.

- "dwójka" mało znana; na górze wystarczy przejść kawałek i już jesteśmy przy budce wartownika (sprawdzi paszport), a stamtąd krok do Masarykovej Chaty. Schronisko zwykle podpierają kolorowe biegówki. Czesi z zapałem uprawiają narciarstwo biegowe, a na płaskowyżu tuż obok mają znakomite warunki. Chata jest malowniczo położona, z widokiem na południową stronę Gór Orlickich. W środku tłoczą się smakosze pilsnera i houskowych knedlików z gulaszem. Po czeskim obiedzie przypinamy narty, odmeldowujemy się pogranicznikowi i z powrotem "dwójką" zjeżdżamy do Zieleńca. Tu gastronomicznym hitem sezonu jest monstrualna pajda chleba z grilla ze smalcem (5 zł).

Po nartach warto rozgrzać się w saunie. W pensjonacie Hanka wynajmujemy na godzinę salę z kominkiem i lodowatym minibasenem z przeręblem, za 25 zł od osoby. Wieczorem zafundujmy sobie wypad do aquaparku w Kudowie, gdzie do późna można korzystać z sauny, jacuzzi, wodnych masaży i basenu (dla dzieci 90-metrowa zjeżdżalnia).

www.zieleniec.pl