Słowacy kupili Szczyrkowski Ośrodek Narciarski

To, co nie udało się jak dotąd w Zakopanem, udało się w Szczyrku. Słowacka spółka Tatry Mountain Resorts w środę, 5 marca 2014 r. zawarła umowę na zakup 97% akcji Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego (SON). Dzięki wejściu na polski rynek rozpoczął się kolejny etap rozwoju prowadzenia ośrodków górskich przez Słowaków. W najbliższym czasie TMR planuje zainwestować w Szczyrku 30 milionów Euro.

"Dzięki zakupowi ośrodka w Szczyrku stajemy się firmą o zasięgu środkowoeuropejskim, posiadającą znaczące ośrodki górskie na Słowacji w Tatrach, w Czechach w Szpindlerowym Młynie oraz w Polsce w Szczyrku. Wierzymy w ich wzajemną synergię. Jesteśmy przekonani, że długoletnie doświadczenie w zakresie prowadzenia biznesu w górach, w połączeniu z naturalnymi warunkami, miejscami noclegowymi w Szczyrku, siłą finansową i profesjonalnym zarządzaniem ze strony TMR, są dla Polski, w której mieszka 2,3 miliona narciarzy, tym właściwym wyborem. Polacy w naszych ośrodkach stanowią bardzo znaczącą część gości, wielu z nich właśnie w Tatrach nauczyło się jeździć na nartach i uważają nasze góry za swoje. Wierzymy, że odniesiemy sukces w Szczyrku," skomentował akwizycję Bohuš Hlavatý, CEO i Prezes Zarządu TMR.

Według deklaracji, TMR planuje wybudować w Szczyrku wiele nowych kolejek linowych, systemy naśnieżania i rozwinąć infrastrukturę tak, aby SON dostał się na poziom najbardziej rozwiniętych ośrodków narciarskich w Polsce. W najbliższym czasie zakładamy inwestycje o wartości 30 mln EURO.

"Pragniemy powtórzyć w Szczyrku naszą skuteczną strategię inwestycyjną, która dla Tatr Słowackich oznaczała nową erę w systemach transportowym i modernizacji ośrodków. Dzięki wielkim inwestycjom i doświadczeniu jesteśmy na tyle elastyczni i odporni, że także podczas niesprzyjającej zimy, która panuje w tym sezonie, umożliwiamy pełnowartościową pracę naszych ośrodków. Chcemy swoje doświadczenia przenieść do ośrodka, który w przyszłości pozwoli na zorganizowanie ważnych imprez sportowych, oraz umożliwić wszystkim polskim narciarzom szusowanie na wyższym poziomie niż panuje obecnie," skomentował akwizycję Dušan Slavkovský, Dyrektor Ośrodków Górskich i członek zarządu TMR.

Szczyrk czyli co?

SON Czyrna-Solisko to jeden z największych kompleksów narciarskich w Polsce, składający się z dwóch stacji głównych Czyrna (Małe Skrzyczne 1211 m n.p.m.) i Solisko (Pośredni 990 m n.p.m). Czyrna-Solisko skupia 13 wyciągów orczykowych o łącznej długości 7800 m. 13 tras narciarskich o łącznej długości 25 km jest dostosowanych do różnych poziomów umiejętności narciarzy. Warto pamiętać, że Skrzyczne nie jest częścią SON tylko COS Skrzyczne. Innymi słowy, nie wszystkie wyciągi narciarskie w Szczyrku są częścią SON. W całym regionie znajduje się w sumie  60 km tras narciarskich. Ośrodek ma idealnie położenie w polskich Beskidach, w pobliżu innych, tradycyjnych miejsc spędzania zimowego urlopu. Szczyrk posiada  bazę noclegową mogącą pomieścić 10 000 narciarzy i znajduje się bardzo blisko Bielska Białej. W promieniu do 150 km żyje ponad cztery miliony ludzi, co stwarza olbrzymi potencjał dla dalszego rozwoju ośrodka. Szczyrk jest oddalony od słowackiego przejścia granicznego Skalité o 50 kilometrów.

Tatra Mountain Resorts

Spółka Tatry Mountain Resorts, a.s. jest największym podmiotem w dziedzinie turystyki w Europie Środkowej i Wschodniej. Samodzielnie lub za pośrednictwem spółek-córek, posiada i prowadzi atrakcyjne ośrodki narciarskie oraz hotele w Tatrach Niskich i Wysokich. Należą do niej między innymi ośrodki Jasna Tatry Niskie, Tatranská Lomnica, Starý Smokovec oraz hotele Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Wellness hotel Grand Jasná, Grandhotel Starý Smokovec oraz Hotel FIS Štrbské Pleso. TMR jest także współzarządcą ośrodka Štrbské Pleso, a od sezonu zimowego 2012/2013 wynajmuje wraz ze spółką SMMR, a.s. także ośrodek górski Špindlerov Mlyn w Czechach. TMR jest również właścicielem Tatralandii - największego słowackiego parku wodnego. Do końca roku 2013 zostało zainwestowane w powyższe ośrodki prawie 190 mln ?. Akcje spółki TMR można kupić od 2012 na trzech europejskich Giełdach Papierów Wartościowych - w Bratysławie, Pradze i w Warszawie.

źródło: Informacja Prasowa / Franek Przeradzki

Copyright © Agora SA