Pięć Stawów Polskich - mekka ski touringu

Ruch turystyczny w Tatrach układa się wedle podobnego schematu. Zatłoczone wyciągi w niższych partiach gór, mniej tłoczne dolinki Tatrzańskie i "głośne" Krupówki. Atrakcyjne dla tych, którzy poza tym, że kochają zimę lubią chodzić tam, gdzie wszyscy. My postanowiliśmy poszukać alternatywy, bo są wśród narciarzy tacy, którzy w czasie zimowych wyjazdów szukają również spokoju.

Żeby go znaleźć wcale nie trzeba rezygnować z białego szaleństwa. Na nartach można odnaleźć to, co w miejskim szumie zatracamy - ciszę, spokój i dziką przyrodę. Takie możliwości daje nam przez lata zapomniany, a teraz przeżywający swój renesans - Ski touring. Wybierając tę formę aktywności prócz przygotowania narciarskiego, powinniśmy także nauczyć się szeregu innych, równie potrzebnych rzeczy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Zbaczając z komercyjnie przygotowanych narciarskich tras musimy zaopatrzyć się w lawinowe ABC (detektor laiwnowy, sonda, łopatka) oraz wiedzę, która pozwoli nam tego sprzętu poprawnie i skutecznie używać. Unikanie lawin oraz umiejętność pozwalająca nam w razie zasypania szybko odnaleźć poszkodowane osoby otwiera przed nami o wiele szersze perspektywy. Możemy w bezpieczny sposób poruszać się po górach zimą oraz docierać w miejsca niedostępne dla mniej wykwalifikowanych narciarzy.

Artykuły o tematyce lawinowej w serwisie Na narty.sport.pl

Piątka

fot. Marcin Kin

Jednym z takich miejsc jest Dolina Pięciu Stawów Polskich. Oprócz przepięknych widoków, bezkresnych, jak na polskie warunki, terenów narciarskich oraz słynnej szarlotki serwowanej w schronisku, możemyę przeszkolić się tu ski tourowo, lawinowo, a także z innych tematów potrzebnych zimowym eksploratorom gór. Działające przy schronisku biuro turystyki górskiej 5+ ma bogatą ofertę kursów. Najczęściej zaczyna się od podstawowego kursu lawinowych (dla narciarzy, snowboardzistów i wszystkich którzy zimą chcą chodzić w góry). Po takim kursie będziemy potrafili poprawnie odczytywać komunikaty lawinowe, wiedzieli gdzie dowiedzieć się więcej o sytuacji w górach, a także, w razie najgorszego, przyjść z pomocą swoim współtowarzyszom.

Dla bardziej zaawansowane przeznaczone są kursy ski-tourowe, turystyki zimowej, nawigacji oraz specjalistyczne kursy lawinowe drugiego stopnia.

Easy Searcher - lawinowa strefa treningowa również w Polsce

Dzięki takiej aktywności w dolinie powstała baza lawinowo ski-tourowa, która z roku na rok lepiej wyposażona skupia grono miłośników narciarstwa wysokogórskiego. W schronisku działa wypożyczalnia sprzętu potrzebnego do wszystkich w/w szkoleń, zainstalowany został system easy sercher pozwalający na samodzielne treningi na polu lawinowym oraz system easy check służący do sprawdzania poprawności działania detektorów lawinowych przed wyjściem w teren.

Dni lawinowo - ski tourowe w Pięciu Stawach

W kwietniu (6-7) wszyscy entuzjaści ski alpinizmu będą mogli się spotkać na I dniach lawinowo - ski tourowych. Odbędą się bezpłatne szkolenia z tematyki lawinowej, ski tourowej, nawigacji, panel wiedzy TPN, testy sprzętu ski tourowego i ekwipunku lawinowego, ciekawe spotkania. Wszystko po to, by dobrze przygotować się do I Pięciostawiańskiego Wyścigu Kombinowanego. Etap ski tourowy połączyny ze zjazdem terenowym poprzedzać będzie zaliczanie stacji tematycznych: lawinowej, turystyki zimowej oraz panelu TPN. Na tych, którzy okażą się prawdzimymi znawcami tematu czekają zasłużone równie profesjonalne nagrody. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni m.in. detektorem Lawinowym firmy Mammut, Kurtką Arc'teryx, bonem Salewa. Warto się sprawdzić ale jeszcze bardziej cenna jest wiedza, którą można podczas dni zdobyć.

Wszystkie drogi prowadzą do Piątki

Najprościej i zazwyczaj najszybciej można tu dotrzeć Doliną Roztoki zielonym szlakiem, który zaczyna się przy Wodogrzmotach Mickiewicza. Aby się tam dostać (ok. 1h, koszt busa 15 pln) należy przyjechać z Zakopanego autobusem lub samochodem do Polany Palenicy. Jest to ten sam punkt, z którego turyści startują do Morskiego Oka. Czas przejścia z Polany Palenicy drogą asfaltową do Wodogrzmotów Mickiewicza to ok 30 min. Dalej w prawo, zielonym szlakiem, leśną drogą aż do ostatniego trudniejszego odcinka - podejścia czarnym szlakiem wariantem zimowym - mapa .

Piękna, ale zdecydowanie bardziej wymagająca i dłuższa jest trasa rozpoczynająca się w Kuźnicach. Można sobie ją skrócić wyjeżdżając na Kasprowy Wierch kolejką (koszt 45 PLN, czas 20 min). Z Kasprowego na przełęcz Zawrat lub trudniejszym wariantem, przez Kozią Przełęcz do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów idzie się ok 5h. Ta droga jest popularna zwłaszcza wśród ski tourowców, dla pieszych jest ona z reguły zbyt wymagająca i niebezpieczne w warunkach zimowych.

Zawsze przed wyruszeniem w góry należy dowiedzieć się o aktualny stopień zagrożenia lawinowego i zalecenia dla ruchu turystycznego. Można to zrobić wchodząc na stronę   TOPR .

Ceny

Za miejsce w pokoju wieloosobowym zapłacimy w sezonie 35 PLN za noc, pokój dwuoosbowy to natomiast wydatek rzędu 50 PLN/os. Śniadanie kosztuje około 15 PLN, obiad 25 - 30 PLN (te dodatkowe pięć to wpsomniana już szarlotka). Kurs lawinowy w pięciu stawach to wydatek rzędu 380 PLN.

Cennik schroniska | Ceny kursów i szkoleń

Wideo z połączonego komercyjnego kursu lawinowego i ćwiczeń TOPR w Dolinie Pięciu Stawów

Na narty.sport.pl na Facebooku