Informacje i zalecenia dla zmotoryzowanych podróżujących za granicę

Najważniejsze praktyczne informacje dla jadących do Austrii, Bułgarii, Czech, Francji, Niemiec, Słowacji, Słowenii i Włoch

AUSTRIA

Niezbędne wyposażenie pojazdu

- pasy bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach

- apteczka pierwszej pomocy

- trójkąt ostrzegawczy

Zimowe ogumienie pojazdu

W zimie obowiązkowe używanie opon zimowych. W przypadku zbytniego ośnieżenia/oblodzenia nawierzchni drogi obowiązkowe jest zakładanie łańcuchów przeciwślizgowych na koła napędowe. Przypominają o tym drogowe znaki nakazu. Dozwolona prędkość - 40 km/h. Używanie opon okolcowanych dozwolone w okresie od 15.11 do pierwszego poniedziałku po Wielkanocy, dla pojazdów o ciężarze do 3,5 tony (i nacisku - 1,8 t/oś). Z uwagi na warunki atmosferyczne używanie ich może być przedłużone. Dozwolona prędkość: na autostradach - 100 km/h; na pozostałych drogach - 80 km/h. W przypadku gdy pojazd ciągnący jest wyposażony w opony okolcowane ciągnięta przez niego przyczepa winna być też w nie wyposażona. Z tyłu pojazdu należy umieścić tabliczkę wskazującą ograniczenie prędkości.

Światła mijania

Używanie świateł mijania przez 24h obowiązkowe przez cały rok zarówno w terenie zabudowanym jak i niezabudowanym

Kamizelka bezpieczeństwa

Obowiązek posiadania kamizelki bezpieczeństwa (odblaskowej) w pojazdach 2-osiowych. Kamizelka winna być używana przez kierowcę bądź pasażera w przypadku wyjścia z pojazdu (np. awaria pojazdu) w terenie niezabudowanym, na autostradach i drogach ruchu szybkiego. Nierespektowanie tego przepisu karane jest mandatem w wysokości 14 EUR, pobieranym na miejscu.

Uwaga : Należy się liczyć z surowymi kontrolami policji, badającymi stan techniczny pojazdów (szczególnie ogumienie, hamulce, posiadanie apteczki i trójkąta ostrzegawczego). Zły stan techniczny pojazdu lub brak podstawowego, wymaganego wyposażenia naraża właściciela na wysokie mandaty lub nawet zatrzymanie samochodu.

Opłaty drogowe

Przejazd autostradami i drogami ruchu szybkiego - dla samochodów do 3,5 tony - jest płatny w formie winietek. Wysokość opłat zależna jest od kategorii pojazdu i okresu pobytu na terytorium Austrii

Niezależnie od posiadania winietki dodatkowo obowiązują opłaty za przejazd tunelami i drogami wysokoalpejskimi:

Arlberg, Brenner, Felbertauern, Gerlos, Grossglocknern, Karawanken, Pyhrn, Tauern, Silvretta, Timmelsjoch

BUŁGARIA

Niezbędne wyposażenie pojazdu

- pasy bezpieczeństwa na przednich siedzenia, na tylnych - o ile są zamocowane

- trójkąt ostrzegawczy

- gaśnica

- apteczka+ rękawice gumowe

- zaleca się zabranie ze sobą kompletu zapasowych żarówek i zainstalowanie zabezpieczenia antywłamaniowego

Zimowe ogumienie pojazdu

Używanie łańcuchów przeciwślizgowych jest dozwolone w przypadku gdy wymagają tego warunki drogowe lub jest ustawiony międzynarodowy znak nakazu używania łańcuchów. Zakaz używania opon okolcowanych.

Światła mijania

Używanie świateł mijania w terenie zabudowanym obowiązkowe w nocy w przypadku źle oświetlonych ulic. Światła przeciwmgielne mogą być używane tylko w przypadku mgły, silnych opadów deszczu lub śniegu, razem ze światłami pozycyjnymi. W przypadku złej widoczności i braku świateł przeciwmgielnych należy używać świateł mijania. Motocykliści są obowiązani używać świateł mijania przez 24h

Opłaty drogowe

Przy wjeździe do Bułgarii, także w tranzycie, pobierane są na granicy opłaty drogowe formie winietek.

CZECHY

Niezbędne wyposażenie pojazdu

- pasy bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach o ile pojazd jest w nie wyposażony

- trójkąt ostrzegawczy

- apteczka (w tym rękawice gumowe)

- komplet zapasowych żarówek

Zimowe ogumienie pojazdu

Używanie łańcuchów przeciwślizgowych dozwolone tylko na drogach pokrytych warstwą śniegu wystarczającą do zabezpieczenia nawierzchni drogi. Zakaz używania opon okolcowanych.

Światła mijania

Obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania przez cały rok przez 24h.

Opłaty drogowe

Korzystanie z autostrad i dróg ruchu szybkiego jest płatne w formie winietek opłat drogowych, których cena zależy od kategorii pojazdu i okresu pobytu. Motocykle są zwolnione z obowiązku posiadania winietki.

FRANCJA

Niezbędne wyposażenie pojazdu

- pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, a tylnych o ile są zamontowane

- trójkąt ostrzegawczy

- zewnętrzne lusterko wsteczne

- zabezpieczenie antywłamaniowe

- komplet zapasowych żarówek

- zaleca się posiadanie apteczki

Zimowe ogumienie pojazdu

Używanie łańcuchów przeciwślizgowych obowiązkowe w przypadku gdy umieszczone są znaki nakazu ich używania; niestosowanie się do ww. znaków karane jest mandatami. Używanie opon okolcowanych dla pojazdów do 3,5 tony dozwolone w okresie od 11 listopada do ostatniej niedzieli marca; jednak ze względu na warunki atmosferyczne może być przedłużone. Dozwolona prędkość - 90 km/h. Zaleca się umieszczenie z tyłu pojazdu plakietki wskazującej ograniczenie prędkości.

Światła mijania

Używanie świateł mijania w terenie zabudowanym jak i niezabudowanym zalecane przez całą dobę przez wszystkie pojazdy silnikowe. Motocykle - używanie świateł mijania obowiązkowe przez 24h przez cały rok.

Opłaty drogowe

Korzystanie z autostrad jest płatne. Wysokość opłat zależna jest od odcinka drogi i kategorii pojazdu. Opłaty reguluje się na bramkach gotówką bądź kartami kredytowymi.

NIEMCY

Niezbędne wyposażenie pojazdu

- pasy bezpieczeństwa, na przednich siedzeniach i tylnych - o ile są zamontowane

- trójkąt ostrzegawczy (pojazdy powyżej 3,5 tony winny być wyposażone dodatkowo w przenośne lampy o żółtym pulsującym świetle, które należy ustawiać łącznie z trójkątem ostrzegawczym)

- apteczka + gumowe rękawiczki

- płyn do wycieraczek samochodowych winien być niezamarzający

Zimowe ogumienie pojazdu

Obowiązek używania w zimie opon zimowych i wożenie ze sobą łańcuchów przeciwślizgowych. Opony zimowe winny być oznaczone symbolem M+S. Łańcuchy przeciwślizgowe winny być używane zgodnie ze wskazaniem informacyjnych znaków drogowych; dozwolona prędkości - 50 km/h. (Opony letnie z założonymi łańcuchami przeciwślizgowymi nie są uważane za ogumienie zimowe). Zakaz używania opon okolcowanych; jedynie w promieniu 15 km od granicy austriackiej dozwolone jest ich używanie pod warunkiem, że kierowca nie korzysta z autostrad.

Kierowca pojazd wyposażony nieodpowiednio do warunków atmosferycznych karany jest mandatem w wysokości 20 Euro, a jeżeli utrudnia ruch - mandatem 40 Euro i 1 punktem karnym.

Światła mijania

Używanie świateł mijania w dzień obowiązkowe w przypadku złej widoczności spowodowanej warunkami atmosferycznymi. Ogólnie zalecana jazda z włączonymi światłami mijania przez 24h. Światła przeciwmgielne mogą być używane, gdy widoczność jest ograniczona do 50 m. Obowiązek używania świateł mijania w tunelach. Zakaz jazdy z włączonymi światłami postojowymi.

Opłaty drogowe

W Niemczech jest ok. 11 700 km autostrad federalnych. Korzystanie z autostrad i dróg krajowych, dla podróżujących turystycznie samochodami osobowymi, jest bezpłatne. Płatny jest przejazd nowo otwartym tunelem (Herrentunnel) łączącym Lubekę z Travemunde.

SŁOWACJA

Niezbędne wyposażenie pojazdu

- pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, na tylnych o ile są zamocowane

- zapasowe bezpieczniki elektryczne, jeżeli są używane w instalacji elektrycznej danego samochodu;

- zapasowe żarówki, po jednej sztuce z każdego rodzaju;

- podnośnik samochodowy;

- klucz do demontażu kół samochodowych;

- koło zapasowe;

- linka holownicza;

- trójkąt ostrzegawczy;

- kamizelka odblaskowa, która musi być umieszczona w kabinie pasażera, a nie w bagażniku;

- apteczka samochodowa wyposażona w:

gaza hydrofilna, składana sterylna 7,5 x 7,5 cm - 10 sztuk

roztwór dezynfekcyjny Ajatin - jodyna 50 ml - 1 szt.

ustnik do sztucznego oddychania - 1 szt.

folia izotermiczna - 1 szt.

chusta trójkątna - 2 szt.

rękawice ochronne (gumowe) jednorazowe - 1 para

chusta foliowa 20 x 20 cm - 1 szt.

plaster, szeroki 1,25 cm - 1 szt.

bandaż sterylny - 4 szt.

kompresy hydrofilne, sterylne 10 x 15 cm - 1 szt.

kompresy hydrofilne, sterylne 6 x 5 cm - 1 szt.

opaska gumowa 70 cm - 1 szt.

opaska elastyczna 6 x 4 cm - 1 szt.

plaster opatrunkowy 8 x 4 cm - 10 szt.

agrafki - 4 szt.

nożyce - 1 szt.

plastikowy pojemnik apteczki do transportu - 1 szt.

Zimowe ogumienie pojazdu

Używanie opon zimowych obowiązkowe w okresie od 15 listopada do 15 marca. Używanie łańcuchów przeciwślizgowych dozwolone tylko na drogach pokrytych warstwą śniegu wystarczającą do zabezpieczenia nawierzchni drogi. Zakaz używania opon okolcowanych.

Światła mijania

Używanie świateł mijania przez 24h przez cały rok.

Kamizelki bezpieczeństwa

Obowiązek posiadania kamizelki bezpieczeństwa (odblaskowej) w pojazdach silnikowych. Kamizelka winna być używana przez kierowcę bądź pasażera w przypadku wyjścia z pojazdu (np. awaria pojazdu) w terenie niezabudowanym, na autostradach i drogach ruchu szybkiego. Nie respektowanie tego przepisu karane jest mandatem w wysokości od 50 EUR, pobieranym na miejscu.

Opłaty drogowe

Korzystanie z autostrad i dróg ruchu szybkiego i kategorii I jest płatny w formie winietek. Wysokość opłat zależy od kategorii pojazdu (wagi pojazdu zapisanej w dowodzie rejestracyjnym) i okresu pobytu.

Brak winietki karany jest mandatem w wysokości jej 10-razowej wartości, odpowiedniej dla kategorii danego pojazdu.

SŁOWENIA

Uwaga: Z dniem 01.01.2007 Słowenia przyłącza do krajów strefy Euro. Euro zastąpi dotychczasową walutę tolary. Orientacyjny kurs wymiany: 1 Euro = 239,640 TSL. Aktualne informacje na stronie: www.evro.si

Niezbędne wyposażenie pojazdu

- pasy bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach, o ile pojazd jest w nie wyposażony

- trójkąt ostrzegawczy; w przypadku pojazdu z przyczepą - 2 trójkąty

- apteczka pierwszej pomocy

- komplet żarówek zapasowych

- zaleca się posiadanie zabezpieczenia antywłamaniowego.

Zimowe ogumienie pojazdu

W okresie od 15 listopada do 15 marca pojazdy winny być wyposażone w opony zimowe. Dopuszczalne są również opony wielosezonowe pod warunkiem posiadania łańcuchów przeciwślizgowych na koła napędowe o głębokości rzeźby bieżnika nie mniejszej niż 4 mm.

Zakaz używania opon okolcowanych.

Światła mijania

Używanie świateł mijania w terenie niezabudowanym jest obowiązkowe przez 24h. Obowiązek używania świateł przeciwmgielnych przy widoczności ograniczonej do 50 m.

Opłaty drogowe

Opłaty za przejazd autostradami pobierane są, w TSL, w zależności od odcinka drogi i kategorii pojazdu. Płatny jest też za przejazd tunelem KARAWANKEN (Austria - Słowenia)

SZWAJCARIA

Niezbędne wyposażenie pojazdu:

- pasy bezpieczeństwa na przednich - na tylnych siedzeniach, o ile są zamontowane

- trójkąt ostrzegawczy

Zimowe wyposażenie pojazdów

Wymagane wyposażenie pojazdu w opony zimowe, gdyż kierowca utrudniający ruch na ośnieżonej drodze (pojazd bez opon zimowych) może zostać ukarany mandatem. Obowiązkowe używanie łańcuchów przeciwślizgowych w rejonach gdzie umieszczone są znaki nakazu ich używania. Pojazd winien mieć zamontowane łańcuchy przynajmniej na kołach napędowych.

Używanie opon okolcowanych (pojazdy do 3,5 tony) jest generalnie dozwolone w okresie od 1.11. do 30.04., ale samochody w nie wyposażone mają zakaz poruszania się po autostradach i drogach ruchu szybkiego, za wyjątkiem przejazdu tunelami: S.Bernardino (A13) i S.Gothard (A2). Pojazdy wyposażone w opony okolcowane winny poruszać się z prędkością do 80 km/h i mieć umieszczoną z tyłu pojazdu plakietkę określającą dozwoloną prędkość tj.80 km/h.

Światła mijania

Zalecana jest jazda z włączonymi światłami mijania przez 24h.

Opłaty drogowe

Przejazd drogami krajowymi (autostrady, drogi ruchu szybkiego i tunel St.Gothard łączący Goschenen z Airolo) jest płatny. Obowiązuje opłata w postaci winietek. Dla pojazdów silnikowych do 3,5 tony (w tym i motocykli) obowiązuje wyłącznie winietka roczna. Winietka ważna jest od 1 grudnia roku poprzedniego do 31 stycznia roku następnego tj.14 miesięcy). Brak winietki karany jest mandatem w wysokości 100 CHF + koszt wykupienia winietki.

Dodatkowo płatny jest przejazd tunelami drogowymi : MUNT LA SCHERA (czynny 8:00 - 20:00 ) i GRAND ST.BERNARD.

WŁOCHY

Niezbędne wyposażenie pojazdu

- pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach - na tylnych o ile są zamontowane

- trójkąt ostrzegawczy

- zewnętrzne lusterko wsteczne z prawej strony pojazdu oraz wewnętrzne lusterko wsteczne

- zaleca się posiadanie apteczki i gaśnicy

Zimowe ogumienie pojazdu

W regionie Val d'Aoste obowiązek używania opon zimowych lub wożenia ze sobą łańcuchów przeciwślizgowych w okresie od 15 października do 15 kwietnia. Na drogach gdzie łańcuchy przeciwślizgowe są obowiązkowe (uwaga na znaki drogowe) można używać bądź łańcuchów bądź opon zimowych. Używanie opon okolcowanych (pojazdy do 3,5 tony) dozwolone w okresie od 15 listopada do 15 marca. Opony winny być zamontowane na wszystkich kołach pojazdu oraz ewentualnej przyczepy. Zaleca się zakładanie fartuchów przeciwbłotnych. Dozwolone prędkości: autostrady - 120 km/h; drogi - 90 km/h.

Światła mijania

Używanie świateł mijania w terenie zabudowanym, dozwolone jest zarówno w nocy jak i w dzień przy widoczności ograniczonej warunkami atmosferycznymi; poza terenem zabudowanym obowiązuje przez 24h. Obowiązek używania ww. świateł w tunelach.

Każdy pojazd silnikowy winien być wyposażony w białe lub żółte światła - z przodu; czerwone - z tyłu pojazdu. Tylne światła przeciwmgielne mogą być używane tylko przy widoczności ograniczonej do 50 m.

Kamizelki odblaskowe

Obowiązek posiadania w samochodzie kamizelek z pasami odblaskowymi tzw. salva-vita . Kierowca lub pasażer, zmuszony do opuszczenia samochodu z powodu awarii lub podczas zatrzymania się w zatoce parkingowej będzie ją nakładał aby być widocznym dla innych użytkowników drogi.

Opłaty drogowe

Korzystanie z autostrad jest płatne. Opłaty za przejazd autostradami można regulować gotówką (w Euro), kartami kredytowymi Visa, Eurocard/Mastercard, American Express, Diner lub lub kartami magnetycznymi VIACARD. W użyciu są też inne karty opłat za przejazd autostradami np. BANCOMAT (wystawiane przez banki), FASTPAY (o zasadach zbliżonych do VIACARD) i TELE-PASS. Wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Uwaga: VIACARD nie jest honorowana na Sycylii

Na większości autostrad popularna jest forma regulowania opłaty za pomocą kart magnetycznych VIACARD. Karty VIACARD emitowane są o wartości 25, 50 i 75 Euro i zachowują ważność do momentu wyczerpania kredytu.

Dodatkowo pobierane są opłaty za przejazd tunelami : FREJUS , MUNT LA SCHERA , MONT BLANC i GRAND SAINT BERNARD.

Możliwość zakupienia winietek opłat drogowych w Austrii, Czechach, Szwajcarii, na Słowacji oraz włoskich kart magnetycznych VIACARD bezpośrednio w PZM-Travel przy ul. Puławskiej 28 lub via internet: www.pzmtravel.com.pl

Więcej informacji w serwisie PZM INFO na stronie www.pzmtravel.com.pl