Plecaki narciarskie

Jeżdżąc na nartach najlepiej nie mieć na sobie nic, co krępowałoby ruchy. Ciężki pakunek może skutecznie obrzydzić jazdę. Jednak wybierając się na narty nawet na jeden dzień potrzebujemy zabrać kilka rzeczy: suchy podkoszulek, kanapkę czy termos z ciepłą herbatą. Dobrze jest trzymać wszystko niedaleko od siebie. Gdzie - po prostu w plecaku.

Narciarski plecak ma trudne zadanie, musi być bardzo pojemny, ale równocześnie zajmować mało miejsca i nie krępować ruchów. W drodze na narty często jedzie się gromadnie - w samochodzie, samolocie, autokarze czy pociągu. Z domu wychodzi się w butach "normalnych", a narciarskie taska w worze na plecach. A więc buty narciarskie powinny się przede wszystkim do naszego plecaka zmieścić, a to zależy od... wielkości stopy. Zatem kupując plecak narciarski warto sprawdzić czy nasze obuwie "wchodzi" gładko do niego, aby uniknąć przykrych niespodzianek tuż przed wyjazdem.

Pod wyciągiem skorupy wędrują na nogi, a adidasy do plecaka i... jazda. Niezbędne są zatem taśmy kompensacyjne niezbędne do łatwego ściągnięcia prawie pustego plecaka, aby stabilnie przylegał do ciała, a jego zawartość nie przemieszczała się nam po plecach. Sprawa wentylacji pleców nie ma w tym wypadku pierwszorzędnego znaczenia, ze względu na stosunkowo niewielką masę ładunku i dobrą wymianę powietrza wymuszoną przez wiatr oraz stosunkowo niezbyt intensywny wysiłek fizyczny i grube warstwy ubrania. Natomiast gdy posiadamy komplet oddychającej odzieży technicznej, od podkoszulka aż po kurtkę, to "wietrzone plecy" bardzo się przydadzą.

Wentylacja jest też ważna gdy decydujemy się na uprawianie ekstremalnego freeride'u. Nieraz może się zdarzyć, że trzeba spory kawałek podejść, czy taszczyć narty przez odcinki trasy pozbawione śniegu, a wtedy można się nieźle spocić. System wentylacji pleców skonstruowany z siatki ma dodatkową zaletę, mianowicie dobrze chroni kręgosłup przed urazami w czasie ewentualnych wywrotek. Posiada też jedną małą wadę: może powodować gromadzenie się śniegu podczas "gleby". Warto zatem zastanowić się czy nie wybrać plecaka z innym systemem wentylowania pleców.

Istotne jest też, aby plecak był wykonany z nieprzemakalnego i mocnego materiału, gdyż nazbyt brutalne traktowanie wypchanego kanciastymi butami plecaka zniszczyć może tkaninę, jeżeli byłaby zbyt delikatna.

Podczas jazdy na nartach, mimo że zazwyczaj jest zimno, traci się wiele wody w drodze parowania. Ważne zatem jest uzupełnianie płynów. Ciekawym rozwiązaniem tego problemu jest plecak wyposażony w bukłak sportowy typu Camelbak. Ten miękki pojemnik na napoje schowany jest w plecaku, a giętka rurka zakończona zaworkiem wyprowadza płyn na zewnątrz. Przez cały czas jazdy można z łatwością uzupełniać poziom płynów w organizmie. I tu jednak istnieje sytuacja, że "coś za coś". Napoje w bukłakach nie są tak ciepłe jak w termosie, ale istnieją pewne akcesoria opóźniające ochładzanie się płynów, jak neoprenowe futerały na i osłonki na rurkę.

Freeride czyli jazda poza trasami, czasem zwana również ekstremalną jest nierozerwalnie związana z plecakiem. W czasie zawodów freeride'owych plecak należy wręcz do obowiązkowego wyposażenia. Także, a nawet przede wszystkim, jest niezbędny i dla amatora. Zwolennicy jazdy poza trasami i narciarstwa ekstremalnego w wyposażeniu plecaka powinni umieścić sondę lawinową, łopatę do śniegu a także apteczkę i system przywoływania pomocy.

Osoby pragnące uprawiać ski-alpinizm muszą zaopatrzyć się w wysokiej klasy plecak wspinaczkowy z możliwością przytroczenia nart, raków i czekana, a zwolennicy narciarstwa biegowego powinni postawić na lekki plecak, podobny do tego jakie stosuje się w rajdach przygodowych typu Eco Challenge. We wszystkich sposobach jazdy bardzo potrzebne są plecaki wyposażone w pasy biodrowy i piersiowy, dzięki którym bagaż stabilnie "siedzi" na plecach i nie powoduje zamieszania.

Jest jeszcze jeden ze sposób używania plecaka. Przyjeżdża się pod wyciąg, przebiera buty i idzie na stok, a plecak wiesza na pobliskim płocie. Taki tryb uprawiania narciarstwa łączy się ze stresem - wszak zawsze może go nam ktoś świsnąć. Dlatego tez najlepiej stosować w takim przypadku wyciągniętego z lamusa starego rzęcha, a szpanowanie ekstra woreczkiem odłożyć na póżniej.

Wybierając plecak na narty zwróć uwagę na:

1 odpowiednią pojemność 2 wielkość pleców lub możliwości dostosowania do wzrostu użytkownika 3 paski ściągające ładunek 4 mocny materiał 5 pas biodrowy i pas piersiowy 6 szczelne zapięcie chroniące przed śniegiem 7 brak kieszonek z siatki, gromadzących śnieg 8 stabilną, dopasowaną konstrukcję

Gdy pakujesz plecak pamiętaj:

1 aparat fotograficzny, kamerę lub inne sztywne kanciaste przedmioty wkładaj tak, aby istniało jak najmniejsze prawdopodobieństwo wbicia ich w plecy przy upadku 2 termos staraj się układać wzdłuż kręgosłupa, nigdy zaś w poprzek, i oddzielaj warstwą ochronną 3 cięższe elementy ekwipunku umieszczaj na dnie plecaka 4 dokumenty i portfel zawiń w woreczek foliowy lub włóż do nieprzemakalnego schowka, z dala od śniegu i rąk kieszonkowców, czających się w kolejach linowych 5 szczelnie zamknij plecak, aby nie dostał się do niego śnieg 6 nie zostawiaj powiewających taśm plecaka po zapięciu, a przede wszystkim nie wkładaj do niego zbyt wiele bagażu, bo im lżejszy plecak tym przyjemniejsza jazda.

Do freeride'u potrzebujesz plecaka wyposażonego w:

1 usztywnione plecy 2 pas biodrowy 3 pas piersiowy 4 uchwyt na sondę lawinową 5 uchwyt na szuflę do śniegu 6 dobrze wentylowane plecy 7 apteczkę 8 ciepłą odzież w razie przeciągającego się pobytu w górach