Dokąd na snowboard?

Teraz prawie w każdym ośrodku narciarskim i niemalże na każdym stoku są jakieś atrakcje dla snowboardzistów, ale tylko niektóre zostały stworzone wyłącznie z myślą o nich.

Mamy tu kilka adresów wypasionych miejscówek w mniej popularnych miejscach.

FINLADIA

Levi

www.levi.fi

Nie byłem tam jeszcze, ale miejscówkę zachwalał mój koleżka ze Szwecji. To kameralna miejscowość rangi Białki Tatrzańskiej, ale z o wiele lepszą infrastrukturą. Górka jest niewysoka, jednak ładnie zagospodarowana i ma zbocze wyposażone w snowpark. Trasę zaczyna niezła hopa na kilka ładnych metrów lotu, dalej czeka nas naskok na raila z łamaniami. Po skoku mamy kawałek terenu na odpoczynek. Następnym wyzwaniem jest quarter, najeżdżamy go, albo od frontu przelatując nad całą jego długością bądź z boku trzaskając szaleńczą 9setkę. To właściwie jest koniec trasy, pomiędzy hopami znajdziemy pojedyncze raile i pomniejsze hopki, zjeżdżamy do wyciągu, który wiedzie wzdłuż snowparku. Wielkim atutem parku jest oświetlenie, a to rzadka gratka. Ponadto w tej stacji znajduje się 14 doświetlanych tras zjazdowych.

FRANCJA

Tignes (Val D'Isere)

www.winterparkvaldisere.com/winterpark-gb.php

Wielki ośrodek narciarski, mnóstwo tras, wysokie szczyty (do 3000 m) i piękna miejscówka dla deskarzy. Z sześcioma trasami o różnej trudności zarówno dla PROsów (ekspertów), jak i dla początkujących. Wyposażona w hopy, quarterpipy, ogromny half-pipe (im więcej śniegu tym większy), boxy, raile, speed-raile, rainbowy, step down boxy i big-airy. Każda trasa ma inną konfigurację. Jest taka złożona tylko z railów i boxów, i taka tylko dla zawodowców, inna znowu usiana samymi big-airkami, a kolejna przepleciona z quarterem. Wzdłuż parku chodzi wyciąg, żadne więc podchodzenie nie wchodzi w rachubę. Prócz tego na terenie tej wielkiej areny znajduje się bar, gdzie można wyluzować, posłuchać muzy, przekąsić danie z grilla i napić się gorącej czekolady ;)

HISZPANIA

Sierranevada

www.astorm.ch/dev/snowpark/

Bajeczne widoki, dwa duże big-airki, rainbow, dłuuugi rail, kilka mniejszych hopek i boxów, jeden batut, bar i wyciąg. Czego więcej trzeba, by być szczęśliwym?

NORWEGIA

Lillehammer

http://www.hafjell.no/en/

Ośrodek olimpijski wybudowany w 1994 roku dla potrzeb igrzysk. Teraz mogą z niego korzystać zwykli śmiertelnicy, warto odwiedzić ze względu na ciekawą architekturę inną niż w Alpach atmosferę, i renifery. To bardzo przyjemne, odludnione miejsce. W parku mamy do dyspozycji 5 mniejszych hop, 3 duże i jedną ogromną big-airkę, oraz 2 half-pipy i 8 raili.

POLSKA

Białka Tatrzańska

www.bialkatatrzanska.pl

W tym roku Kotelnica szykuje sporą niespodziankę. Snowpark znacznie się powiększy, a cała struktura ma obejmować 4 różne sety przeszkód. Każda trasa będzie reprezentować inny poziom trudności, od łatwego do zaawansowanego, a dla tych, którzy kochają długie loty zostaną zbudowane 3 naprawdę spore hopy. Jednak ze względu na atrakcyjność tego miejsca nie liczcie, że będziecie sami na stoku.

Jaworzyna

jaworzyna.4bramps.com

To coś dla miłośników jibbingu. Jednak uważam, że dwie skocznie znacznie polepszyłyby warunki tego miejsca, a i jakaś muza by się przydała.

Wisła

www.superpark.pl

Speed-raile, łamane raile, łamane boksy, zwykłe boksy, c-box, trapez, spora skocznia z podwójnym wybiciem, kilka wolno stojących beczek i świetna atmosfera. Końcowa ocena jak najbardziej pozytywna.

Zieleniec

www.jibbpark.pl

W zeszłym roku sprawa wyglądała tak: 3 x mniejsze skocznie, 1 x skocznia większa, rail łamany niski, rail prosty 6 m, box prosty 6 m, box prosty 4 m ustawiony pod kątem na copingu mini pipe'a, rail 6 m down-street, rail łamany 3 m flat + 6 m down, box podwójnie łamany, C-rainbowrail 12 m, c-rail 6 m, rainbowbox 6 m, box łamany, rainbowrail na trabancie, C-box. Prócz tego organizatorzy szykują coś extra! W związku z powyższym, gorąco polecam!