System uzyskiwania uprawnień instruktorskich

Istniejący od wielu lat sposób zdobywania uprawnień instruktorskich nie ulega istotnym zmianom. Korekty wprowadzone w tym systemie mają na celu ułatwienie zdobywania uprawnień instruktorskich.

Od bieżącego sezonu można przystąpić do kursu na stopień Pomocnika Instruktora bez konieczności obowiązkowego zaliczenia kursu kwalifikacyjnego. Kandydat do kursu na stopień Pomocnika Instruktora zamiast zaliczać kurs kwalifikacyjny, a następnie slalom gigant podczas Zawodów Regionalnych, musi uzyskać 8 pkt. podczas Zawodów Regionalnych i zdać egzamin teoretyczny z materiału kursu kwalifikacyjnego. Dla osób, które zaliczyły kurs kwalifikacyjny pozostaje niezmieniony wymóg uzyskania 6 pkt. podczas Zawodów Regionalnych. Od trzech sezonów istnieje dualizm stopnia Pomocnika Instruktora PZN:

1. Pomocnik Instruktora PZN (stażysta).

Osoba, która posiada ten stopień, ukończyła kurs PI, zdała Egzamin Regionalny, otrzymała legitymację i została członkiem SITN. Są to uprawnienia związkowe, które w rozumieniu prawa w Polsce nie upoważniają do nauczania narciarstwa.

2. Pomocnik Instruktora PZN (bez określenia lub dotychczasowym określeniem "uprawnienia odnawialne").

Osoba, która ma państwowy stopień instruktora rekreacji oraz spełnia wymagania z pkt. 1. Odtwarzanie ważności stopnia Pomocnika Instruktora (stażysty) zostało uproszczone. Można tego dokonać podczas Egzaminu Regionalnego. Ważność przedłużonej legitymacji wynosi 3 lata. Pomocnicy Instruktora PZN (wg pkt. 2) podlegają doszkoleniom (unifikacjom) co trzy lata, identycznie jak Instruktorzy PZN.

Osobom posiadającym państwowe stopnie instruktora rekreacji i instruktora sportu stworzyliśmy możliwość włączenia się w światowy system narciarstwa uosabiany w naszym kraju przez Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN. Zgłoszenie się na Egzamin Regionalny i jego zdanie skutkuje wydaniem legitymacji Pomocnika Instruktora (uprawnienia odnawialne). Aby uzyskać uprawnienia Instruktora PZN, osoby posiadające państwowe stopnie instruktora rekreacji i instruktora sportu, muszą przystąpić do Centralnego Kursu Instruktorskiego i zdać egzamin na wymaganym poziomie.

Struktura szkolenia pokazana jest na schemacie. Szczegółowy opis poszczególnych etapów zaczyna się jednak od stopnia Demonstratora, który jest stopniem fakultatywnym, przeznaczonym dla dzieci w wieku 12-16 lat.

Demonstrator

Kurs

Kursy na stopień Demonstratora organizują wyłącznie Licencjonowane Szkoły Narciarskie. Kurs na ten stopień podnosi umiejętności jazdy, w tym jazdy po bramkach, daje podstawy wiedzy o narciarstwie i ułatwia rozpoczęcie drogi do stopnia Instruktora PZN. Do kursu można przystąpić mając ukończone 12 lat. W stosunku do ubiegłych lat nie nastąpiły żadne zmiany w programie kursu i czasie jego trwania.

Ważność

Stopień traci ważność po ukończeniu 16 lat.

Uprawnienia

Stopień Demonstratora umożliwia przystąpienie do kursu na stopień Pomocnika Instruktora PZN bez obowiązku zaliczenia Kursu Kwalifikacyjnego. Demonstrator musi jednak po ukończeniu 16 lat potwierdzić swoje umiejętności na dowolnym egzaminie wewnętrznym kursu kwalifikacyjnego oraz uzyskać odpowiedni czas przejazdu na Zawodach Regionalnych.

Demonstrator ma prawo startować w Zawodach Regionalnych oraz Ogólnopolskich Zawodach Demonstratorów. Do startu w Ogólnopolskich Zawodach Instruktorów spośród Demonstratorów będzie dopuszczona pierwsza szóstka dziewcząt i chłopców z listy wyników dowolnych Zawodów Regionalnych.

SZKOLENIE INSTRUKTORÓW AMATORÓW

Przewiduje ona trzyetapowy sposób uzyskiwania uprawnień instruktorskich.

Etap I - kurs kwalifikacyjny,

Etap II - kurs na stopień Pomocnika Instruktora,

Etap III - kurs instruktorski.

Poszczególne etapy rozdzielone są regionalnymi (lub centralnymi) sprawdzianami.

I Etap - kurs kwalifikacyjny

Kurs

Kursy kwalifikacyjne organizują wyłącznie Licencjonowane Szkoły Narciarskie. Kurs, oprócz roli dydaktyczno-szkoleniowej, spełnia rolę sita wyłapującego poprawnie jeżdżących narciarzy, którzy chcą uzyskać stopień instruktora. Kurs musi trwać co najmniej 7 dni. Uczestnik kursu powinien ukończyć 16 lat w roku, w którym uczestniczy w kursie. Nie zdanie egzaminu wewnętrznego na kursie kwalifikacyjnym wymaga powtórzenia kursu.

Ważność I etapu

Ważność I etapu wynosi 2 lata od ukończenia kursu, po tym czasie należy powtórzyć kurs. Ukończenie kursu i zdanie egzaminu wewnętrznego jest pierwszym warunkiem dopuszczającym do kursu na stopień Pomocnika Instruktora PZN. Drugim warunkiem jest uzyskanie odpowiedniego czasu przejazdu w slalomie gigancie (GS) na Zawodach Regionalnych (odpowiednik 6 pkt.). W Zawodach Regionalnych można startować dowolną ilość razy w sezonie, w którym ukończyło się kurs i w sezonie następnym. W Zawodach Regionalnych można również wziąć udział przed kursem kwalifikacyjnym. Od sezonu 2006/2007 można nie zaliczać kursu kwalifikacyjnego pod warunkiem, że na Zawodach Regionalnych uzyska się 8 pkt. Należy zdać teorię z kursu teoretycznego w czasie kursu na stopień Pomocnika Instruktora.

II Etap - Pomocnik Instruktora PZN - stażysta

Kurs

Kursy na stopień Pomocnika Instruktora organizują wyłącznie Licencjonowane Szkoły Narciarskie. Kurs trwa 14 dni i jest zakończony egzaminem wewnętrznym (teoria, instruowanie i jazda techniczna). W programie kursu jest także slalom (SL), z którego sprawdzian jest wliczany do egzaminu wewnętrznego. Absolwent kursu po zdaniu egzaminu wewnętrznego uzyskuje wpis do "Indeksu Szkolenia" o ukończeniu kursu. Najpóźniej w sezonie następnym po ukończeniu kursu musi przystąpić do Egzaminu Regionalnego. Nie zdanie egzaminu w tym okresie wymaga powtórzenia kursu.

Egzamin Regionalny

Wydanie legitymacji Pomocnika Instruktora PZN (stażysty) następuje po zdaniu Egzaminu Regionalnego. Na Egzamin Regionalny składa się jazda techniczna (wybrane ewolucje i jazda terenowa) oraz slalom. Szczegółowe informacje w rozdziale "Egzaminy Regionalne".

Uprawnienia

Stopień Pomocnika Instruktora PZN (stażysty) nie daje uprawnień do samodzielnego nauczania. Umożliwia dalszą kontynuację szkolenia na kursie instruktorskim oraz odbywanie praktyki w licencjonowanej szkole narciarskiej. Pomocnicy Instruktora mają prawo startować w Zawodach Regionalnych. Zajęcie do 6 miejsca w grupie kobiet i mężczyzn daje prawo startu w Ogólnopolskich Zawodach Instruktorów.

Ważność etapu przejściowego - stopnia PI (stażysty)

Ważność stopnia PI (stażysty) wynosi 3 lata. W ciągu tego okresu Pomocnik Instruktora powinien przystąpić do centralnego kursu instruktorskiego. Jeżeli to nie nastąpi, musi odtworzyć ważność stopnia zdając ponownie Egzamin Regionalny. Po ponownym zdaniu Egzaminu Regionalnego ważność legitymacji wynosi 3 lata.

Pomocnik Instruktora PZN

Warunki otrzymania stopnia odnawialnego

Stopień Pomocnika Instruktora PZN uzyskuje się na:

1. Centralnym Kursie Instruktorskim.

Warunkiem jego otrzymania jest uzyskanie podczas egzaminów oceny średniej 6 lub 6,5 pkt.

2. Centralnym kursie na państwowy stopień instruktora rekreacji.

Stopień Pomocnika Instruktora PZN może otrzymać instruktor rekreacji lub instruktor sportu (uprawnienia państwowe; dyscyplina - narciarstwo) po zdaniu Egzaminu Regionalnego i wstąpieniu do SITN.

Ważność stopnia

Ważność stopnia wynosi 3 lata. Po tym okresie okresowe doszkolenia (unifikacje), analogicznie jak w wypadku Instruktorów PZN, przedłużają ważność stopnia na kolejne trzy lata.

Uprawnienia

Prawo do samodzielnego prowadzenia szkolenia podstawowego (do poziomu skrętu z półpługu)w ramach licencjonowanej szkoły narciarskiej.

Możliwość przystąpienia do kursu instruktorskiego pod warunkiem ważności legitymacji.

Prawo startu w Ogólnopolskich Zawodach Instruktorów bez eliminacji w Zawodach Regionalnych.

III Etap - Instruktor PZN

Kurs

Warunkiem uzyskania stopnia Instruktora PZN jest ukończenie kursu instruktorskiego. Kursy organizowane są wyłącznie przez Stowarzyszenie (Centralny Kurs Instruktorski) lub uczelnie wychowania fizycznego.

Uczelnie wychowania fizycznego mają prawo przeprowadzenia kursu na stopień Instruktora PZN w ramach określonej specjalizacji wyłącznie dla swoich studentów (w Regulaminach określono precyzyjnie kierunki studiów upoważniające do udziału w kursie). Uczelnia organizująca kurs występuje do Stowarzyszenia o wyrażenie zgody na jego przeprowadzenie, dołączając potwierdzoną przez dziekanat listę studentów. Studenci muszą spełniać wszystkie kryteria obowiązujące Pomocników Instruktora.

Uprawnienia

1. Prawo do samodzielnego szkolenia.

2. Prawo do legitymacji instruktora międzynarodowego - amatora (IVSI) na zasadach określonych odrębnie.

3. Możliwość ubiegania się o funkcję Instruktora Wykładowcy.

4. Możliwość ubiegania się o stopień Instruktora Zawodowego (ISIA)

5. Prawo startu w Ogólnopolskich i Regionalnych Zawodach Instruktorów.

Ważność

Stopień podlega weryfikacji w okresach nie dłuższych niż 3 lata na kursie unifikacyjnym. Instruktor nie poddający się okresowej unifikacji nie traci stopnia, lecz nie ma prawa do szkolenia. Uprawnienia odzyskuje po ukończeniu kursu unifikacyjnego.

SZKOLENIE INSTRUKTORÓW ZAWODOWYCH

Instruktorem zawodowym może zostać osoba, która przejdzie cykl szkoleniowy określony przez Międzynarodowy Związek Instruktorów Zawodowych (ISIA). Na cykl szkoleniowy składa się:

a) uzyskanie uprawnień Instruktora PZN,

b) odbycie co najmniej 3-tygodniowej praktyki w sezonie w przeciągu co najmniej trzech lat - wyłącznie w Licencjonowanej Szkole Narciarskiej. Praktyka w Szkole Narciarskiej jest dokumentowana tylko w oficjalnym sprawozdaniu rocznym składanym przez szkołę do biura Stowarzyszenia.

c) uzyskanie uprawnień szkoleniowych w drugiej dyscyplinie związanej ze sportami śnieżnymi (snowboard, narciarstwo biegowe, ski-touring, telemark),

d) odbycie przeszkolenia lawinowego,

e) zaliczenie sprawdzianu sportowego w slalomie gigancie na poziomie co najmniej 8 pkt. Zalecana jest znajomość języka obcego.

Próby sportowe odbędą się w tym sezonie podczas Ogólnopolskich Zawodów Instruktorów oraz 13 stycznia 2006 r. (po odnotowaniu odpowiedniej liczby zgłoszeń). Możliwe jest wytypowanie dodatkowych zawodów spełniających wymogi sprawdzianu. Informacja o tym fakcie znajdzie się na stronie internetowej SITN.

Wykupienie znaczka prolongującego ważność legitymacji jest możliwe tylko w wypadku spełniania wszystkich warunków dla tego stopnia.

W tym sezonie odbędzie się kolejna unifikacja dla instruktorów zawodowych. Aktualna unifikacja jest jednym z warunków wykupienia znaczka prolongującego ważność legitymacji. Wg wytycznych ISIA unifikacja dla instruktorów zawodowych odbywa się co 2 lata.

Druga dyscyplina sportów śnieżnych - narciarstwo biegowe, ski touring5, telemark lub snowboard. Instruktorzy ubiegający się o stopień instruktora zawodowego (ISIA) muszą posiadać odpowiednie przeszkolenie w jednej z wyżej wymienionych specjalności.

Przeszkolenie wymagane do otrzymania stopnia instruktora zawodowego można odbyć na kursach organizowanych przez Stowarzyszenie, a w wypadku uprawnień snowboardowych na kursach organizowanych przez Polski Związek Snowboardu. Program kursu oraz wykaz Licencjonowanych Szkół Narciarskich PZS znajduje się na stronie internetowej PZS: www.pzsnow.com.pl.

W związku ze zmianami z szkoleniu kadr instruktorskich PZS dokładne wymagania zostaną podane na stronie internetowej Stowarzyszenia.