• Link został skopiowany

Jak ubrać się na narty i snowboard

Kupując strój na narty i snowboard, zwróć uwagę nie tylko na kolor i fason. Dobrze dobrane ciuchy zapewniają swobodę ruchów, chronią przed zimnem i wilgocią oraz amortyzują upadki.

NA DESKĘ

Kurtka

Nie kupuj wielkiej "puchówki" - krępuje ruchy. Wybierając się na snowboard, lepiej włóż bluzę polarową, a na nią prostą kurtkę ze ściągaczami, kołnierzem przeciwśniegowym i wewnętrznymi kieszeniami. Kurtka powinna być z lekkiej membrany - wiatroodpornej, przeciwdeszczowej.

Spodnie

Na szelkach, koniecznie z nieprzemakalnej membrany. Proste, z anatomicznymi szwami (płaskie, podkreślające budowę ciała - ułatwiają szybką jazdę na desce), ściągaczami na biodrach i wewnętrznymi ściągaczami na łydce.

Buty

But do snowboardu nie może być za mały (będzie cisnął), ani za duży - noga będzie się przesuwała i obcierała. Po zawiązaniu powinien na tyle mocno trzymać stopę, by pięta była całkowicie zablokowana, tj. nie miała możliwości ruchu w górę (odrywanie pięty od podeszwy) ani na boki. Powinien być wykonany z materiałów nieprzemakalnych i mieć wyciąganą wkładkę (tzw. but wewnętrzny). Dobre i funkcjonalne buty snowboardowe to takie, które mają minimum trzy klamry. Idealnie, kiedy klamry są cztery: po dwie na śródstopiu i na goleni. Uwaga! Niektóre buty do snowboardu posiadają system alarmowy (Recco-rescue system), pozwalający odnaleźć przysypanego przez lawinę.

Czapka

Charakterystyczna dla snowboardzistów - gładka, przylegająca do głowy, bez ozdób i pomponów. Modna jest też wełniana szlafmyca nasunięta maksymalnie na oczy.

Rękawiczki

Koniecznie pięciopalcowe, nieprzemakalne, ze wzmocnieniami. Zwróć szczególną uwagę na wygodę - naturalny ruch dłoni w rękawiczce nie może być w żaden sposób ograniczony.

Okulary lub gogle

Snowboardziści używają okularów przeciwsłonecznych (pamiętaj, że śnieg intensywnie odbija promienie!), ale również narciarskich gogli. Jeżeli decydujesz się na okulary, nie zapomnij przymocować ich na łańcuszku-sznurku. W razie upadku - nie zgubią się.

NA NARTY

Bluza z polaru

Bluza to tzw. druga warstwa izolacji termicznej (pierwszą jest oddychająca bielizna - patrz ramka). Tkanina polarowa jest wykonana z syntetycznych włókien o przekroju rurek. Dzięki takiej budowie utrzymuje powietrze i doskonale izoluje termicznie. Niezależnie do warunków pogodowych, jest ci ciepło, ale nie przegrzewasz się.

Kurtka

Stanowi trzecią warstwę stroju. Najlepsza - z podwójnym suwakiem (umożliwia rozpinanie kurtki i z góry, i z dołu), kapturem (z usztywnionym daszkiem) i zapinaną na rzep gardą (czyli stójką zasłaniającą dolną część twarzy), która chroni przed silnym wiatrem i śniegiem. W kurtce przydaje się również wewnętrzny suwak umożliwiający wpięcie pod nią bluzy z polaru. Inne ważne elementy: fartuch przeciwśniegowy, gumki przy mankietach i ściągacze (skutecznie zabezpieczają przed śniegiem w czasie upadku). Kurtka powinna być wykonana z membrany - to tkanina, która choć nie jest impregnowana, przepuszcza na zewnątrz parę wodną, ale nie wpuszcza wody do środka i chroni przed wiatrem.

Spodnie

Najlepiej na odpinanych szelkach, z rozpinanymi na całej długości nogawkami (ułatwiają wkładanie butów narciarskich). Spodnie powinny mieć tzw. fartuch przeciwśniegowy (na dole nogawki), który zabezpiecza przed przenikaniem śniegu, wiatru i chłodu.

Buty

Od nich zależy twój komfort na stoku. Pamiętaj, by nie były zbyt twarde ani zbyt nachylone. Muszą być wygodne, sztywne w płaszczyźnie poprzecznej i dość elastyczne w płaszczyźnie wzdłużnej (by umożliwić zgięcie nogi w kostce do przodu). Powinny też trzymać nogę, nie pozwalając na przemieszczanie się jej wewnątrz buta.

Rękawiczki

Najwygodniejsze i najbezpieczniejsze są pięciopalcowe - zapewniają swobodę ruchów. Rękawice powinny być wykonane z nieprzemakalnego materiału i mieć wzmocnienia oraz zapinane na rzepy paski regulujące.

Uwaga! Niektóre firmy (np. Bergson) mają w swojej ofercie rękawiczki z wycieraczkami do gogli. Inne (jak np. marki Reusch) proponują modele z wmontowanym zegarkiem, który wskazuje nie tylko godziny i minuty, ale także wysokość punktu, z którego narciarz zaczyna zjeżdżać i tego, w którym kończy zjazd. Rejestruje również średnią prędkość zjazdu, liczbę wykonanych skrętów w lewo i w prawo, wskazuje temperaturę oraz potrafi przewidzieć stan pogody z sześciogodzinnym wyprzedzeniem.

Gogle

Wybierz takie, które przylegają szczelnie do twarzy - regulację umożliwiają ściągane paski. Dobre gogle wyposażone są w specjalny system wentylacyjny, który sprawia, że para wodna jest odprowadzana na zewnątrz. Dzięki cyrkulacji powietrza pozostają suche niezależnie od pogody.