Z czym na stok, czyli sprzęt w nowym sezonie

Zamiast śniegu mamy na razie katalogi nowego sprzętu narciarskiego, na którym - jak zapewniają producenci - będziemy zjeżdżać z prędkością Hermanna Maiera i gracją Bode Millera. Czy rzeczywiście?

Na pytanie, jak dopasować technologię do umiejętności, powinien odpowiedzieć sobie każdy narciarz, który w tym sezonie chciałby przetestować nowy sprzęt naszpikowany nowinkami technicznymi. Zanim zdecydujemy się na zakup topowych nart czy butów, pamiętajmy, że niewłaściwe dopasowanie modelu do naszych umiejętności może mieć równie bolesne skutki co jazda na starych urwisach.

Narty

Firma Atomic wprowadziła w tym roku kolekcję - Metron. Jeżeli sprawdzą się obietnice producenta, to dostaniemy narty, które otworzą nowy rozdział w historii narciarstwa. Seria Metron jest zaprzeczeniem powszechnej opinii, że nie ma nart nadających się do jazdy w różnych warunkach. Po testach modelu B:5 okazało się, że szeroka i stabilna narta doskonale inicjuje skręt i trzyma krawędź tak samo dobrze na oblodzonych trasach jak na miękkim śniegu.

Pozycję na polskim rynku umacnia amerykańska marka K2. W ostatnich modelach wykorzystano technologię MOD. Oprócz głównego rdzenia drewnianego w narty wbudowano dodatkowy rdzeń z elastomeru, który skutecznie amortyzuje i tłumi drgania, nie ograniczając elastyczności narty.

Z problemem drgań nart skutecznie poradził sobie także Salomon. Dzięki trójwarstwowej konstrukcji Spaceframe 3D wyeliminowano wibracje, poprawiono precyzję i dynamikę jazdy oraz trzymanie krawędzi.

Najnowsze modele Elana łączą estetykę z technologią przyszłości. Express Technology to rozwiązanie, z którego będą zadowoleni wytrawni narciarze. Doskonałe przenoszenie siły i energii ze środkowej części narty do jej krawędzi jest możliwe dzięki kanałom wypełnionym elastomerami (X-press Power Bars). Narta nie wpada w wibracje i jest bardzo przyczepna.

Wiązania

Dobre wiązania to nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo. Większość producentów oferuje tzw. sets, czyli zestawy: narta + płyta + wiązanie. Takie połączenie ma wiele zalet - od szybkiego i łatwego montażu po większy komfort jazdy. Minusem jest wyższa cena, także wymiany sprzętu.

Marker od lat wyróżnia się wysoką jakością. Biometric to system wielokierunkowego wypięcia przodu. Rozpoznaje i definiuje kierunek działania i wartość siły wypinającej. W razie konieczności zredukuje nastawioną siłę wypięcia do bezpiecznego poziomu. Przy wystąpieniu (najszkodliwszych dla kolan) złożonych kierunków wypięcia przodu wiązania - w górę i w bok - system Biometric zmniejszy rzeczywistą siłę wypięcia nawet o 50 proc. w stosunku do jej początkowej nastawy.

System Piston Control to teleskopowe mocowanie przodu wiązania umożliwiające swobodne ugięcie narty przy wejściu w skręt oraz hydrauliczny siłownik, który w pełni kontrolując jej pracę w czasie zmiany krawędzi, działa jak wysokiej klasy amortyzator samochodu sportowego. Piston Control wytłumia drgania o dużej amplitudzie, umożliwiając narcie stały kontakt jej krawędzi z podłożem. Narciarz ma pełną kontrolę nad nartami, szczególnie przy dużych prędkościach na twardym podłożu.

Dynastar wprowadził na rynek Autodrive Integrated System (Zintegrowany System "Autodrive"), który w połączeniu z płytą AIS umożliwia szybki montaż wiązań, a przy tym nie ogranicza elastyczności narty. Płyta zaprojektowana do modelu nart Driver jest wyjątkowo elastyczna w centralnym punkcie, dzięki czemu transmisja siły następuje płynniej i łatwiej. Oznacza to, że narta znosi więcej , nawet na bardzo stromym stoku.

Buty

O tym, jak ważne są wygodne buty i odpowiednio twarda oraz szeroka wkładka, nie trzeba przekonywać żadnego narciarza.

New Hot Form firmy Technica to jeden z najlepszych na rynku systemów dopasowania buta do nogi. Zwiększono strefę, która podlega formowaniu, tak że obejmuje prawie całą stopę.

Ostatnia nowość Heada to wkładki różnych rozmiarów, czyli wygoda dla każdego. W zależności od budowy stopy można dobrać wkładki od 100 do 106 mm szerokości.

Custom Pro Concept to technologia zastosowana w butach Lange z serii Exclusive. Wkładka w całości dopasowuje się do kształtu stopy, a ponadto daje doskonałą ochronę termiczną dzięki zastosowaniu w izolacji z aluminium Thermo Skin.

Ubranie

Nowością jest system izolacji Airvantage opracowany przez W.L. Gore & Associates, który w swych kurtkach (np. Expert JKT) wykorzystał m.in. Rossignol. To system kanalików powietrznych po wewnętrznej stronie kurtki. W zależności od panującej temperatury nadmuchujemy ją za pomocą wentyla wszytego w kołnierz. W kolekcji Rossignola znalazły się nowe modele kurtek i spodni damskich autorstwa Jeana Castelbajaca (ubiera m.in. Madonnę i Micka Jaggera). Przed zimnym wiatrem doskonale chronią swetry Rossignola z membraną Windstopper (Medal - model damski, Racing - męski).

Spyder (logo z pająkiem) to znana z doskonałej jakości odzież tworzona głównie dla zawodników i instruktorów. Do jej produkcji firma wykorzystuje m.in. Dermizax - inteligentną membranę dopasowującą się do mikroklimatu wytworzonego między ciałem a ubraniem. Ten wyjątkowo cienki materiał jest wodoodporny i bardzo dobrze oddycha. Duża ilość stretchu chroni membranę przed uszkodzeniami, nawet przy intensywnym używaniu i wielokrotnym praniu.