Co nowego w sprzęcie narciarskim

Rewolucję carvingową mamy za sobą, można by więc postawić tezę, że w sklepach nic nowego nas nie spotka. Nic bardziej błędnego! Producenci sprzętu narciarskiego wciąż myślą, czym tu nas zaskoczyć

Ski-cross dla każdego

Po szaleństwie funcarvingu, czyli jazdy bez kijów, w głębokim wychyleniu i z prowadzeniem ręki po śniegu, przyszła pora na ski-cross. To nowa, widowiskowa konkurencja. Zawodnicy ścigają się na specjalnym torze, usianym licznymi progami, bandami i muldami. Wygrywa ten, kto najszybciej dotrze do mety. Narty skicrossowe mogliśmy już spotkać na alpejskich stokach w minionym sezonie. Szczególnym uznaniem cieszyły się Crossmaxy Salomona i Supercrossy Atomica. Teraz oferują je już wszyscy producenci. Do wyboru mamy zarówno "deski" dla zaawansowanych, jak i dla początkujących.

A może podwozie?

Regułą stały się też systemy, czyli kompletne zestawy obejmujące narty, buty i wiązania. Firmy, które nie mogą pozwolić sobie na produkcje zestawów, wiążą się z innymi. Przykładem może być współpraca Elana, Dolomite i Markera. Elan wprowadza na rynek system Fusion, promowany jako "pierwsze sportowe podwozie dla narciarzy". Zamiast klasycznego montażu, opiera się on na integracji wiązań z nartami. Dzięki specjalnym szynom zamontowanym bezpośrednio w nartach, montaż wiązań jest niezwykle prosty - wszystko pracuje jako jedna całość. System zastosowano w modelach Fusion S 12 i S 8 oraz Fusion M 12 i M 8. Narty wykonał Elan, wiązania - Marker.

But anatomiczny

Po raz pierwszy także Fischer oferuje narciarzom kompletne wyposażenie. Oprócz znakomitych nart oraz coraz mocniej promowanych wiązań, wprowadza buty zjazdowe Fischer Soma Tec. To już w pełni anatomiczny but, z najnowocześniejszą konstrukcją, która utrzymuje stopę w jej naturalnej pozycji V (nasze pięty są złączone, a palce stóp lekko oddalone od siebie). Takie rozwiązanie zapobiega skręceniu kolan i stóp podczas jazdy. Wymaga też mniejszej siły przy skrętach.

Coś miękkiego

SFT to z kolei nazwa nowej linii miękkich butów Lange dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Ich główne zalety to nowa konstrukcja, dobre ocieplenie i łatwiejszy sposób wkładania. Druga nowa linia to CRL, oferująca wielofunkcyjne rozwiązania, bardziej odpowiednia do jazdy poza trasami oraz do skicrossu. Kolekcja Lange charakteryzuje się dobrym współczynnikiem jakości do ceny.

Przycisk i skórzany język

Nowa kolekcja butów Rossignol - Soft - to trzy uniwersalne i trzy damskie modele, o ok. 19 proc. lżejsze niż poprzednie softboots. Niezwykle łatwo się je wkłada, mają skórzany język, dwie klamry, przeciwdziałają wilgoci wewnątrz buta, a topowy model Soft Light 1 posiada opcję z materiałem regulującym temperaturę. Specjalny system składający się z niezwykle mocnych aramidowych sznurówek zapewnia optymalne trzymanie stopy. Żeby zdjąć but, wystarczy lekko przycisnąć specjalny przycisk.

Monitor ci powie

Komfort i bezpieczeństwo to dwie rzeczy, na które producenci kładą szczególny nacisk. Według badań firmy Atomic, aż 34 proc. wypadków na nartach to skutek niewłaściwego zapięcia wiązania. Wystarczy tak banalna rzecz jak śnieg pod butem, a może dojść do wypadku. W przyszłym roku Atomic chce wprowadzić specjalne wiązania, które będą informować o tym, czy nasze buty są prawidłowo wpięte w wiązania. Odpowiedzialny za to ma być specjalny układ elektroniczny - Electronic Binding System. Daje on stuprocentową gwarancję, że wiązanie jest prawidłowo zapięte. Poinformuje nas zresztą o tym ciekłokrystaliczny monitor, wbudowany w wiązania, który wyświetli napis OK. Ponoć badania nad systemem kosztowały ok. 1 mln euro. Niestety, w tym sezonie wiązania te nie będą w Polsce dostępne. Producent zamierza sprawdzić najpierw, jak zostaną przyjęte przez narciarzy w Austrii i Niemczech.

Z gustem

Firma Dynastar po raz kolejny udowodniła, że dba o panie jeżdżące na nartach. Budowa desek i płyty modelu pod wiązaniem Exclusive 10 Autodrive uwzględniają kobiecą tendencję do odchylania sylwetki na tyły nart. Nieco podniesiona piętka płyty przesuwa środek ciężkości na przód, przez co jazda staje się łatwiejsza. Dodatkowo seria Exclusive wyróżnia się szatą graficzną przygotowaną specjalnie z myślą o gustach kobiet.

Autor jest twórcą serwisu skionline.pl