Wirtualne narty

Wprawdzie liczba stron poświęconych nartom rośnie, ale tylko na niektórych możemy odnaleźć naprawdę ciekawe informacje

Dostęp do Internetu staje się jednym z podstawowych narzędzi poszukiwania informacji, a ponieważ jesteśmy w pełni sezonu narciarskiego, spróbujmy znaleźć interesujące nas tematy w naszym komputerze.

Niestety, choć Internet stanowi niewyczerpane źródło wiadomości, to jednocześnie są też miliony stron bardziej lub mniej przydatnych, a na polskim rynku turystycznym panuje w tym przypadku chaos.

Portal jak encyklopedia

Wśród ogólnych portali, gdzie zaglądamy najczęściej, tylko Onet zadbał o swoich narciarskich fanów i pod specjalnym adresem www.narty.onet.pl znajdujemy jeden z lepszych serwisów. Nasz największy portal wśród informacji dla narciarzy podaje m.in. opisy miejscowości i aktualności z tras oraz informacje o pogodzie. Na jego stronach możemy także wybrać hotel lub pensjonat, i to nie tylko w Polsce, ale w każdym z krajów, do którego mamy zamiar się udać. Jednakże, jak każda ogólna encyklopedia, do których można porównać wielkie wyszukiwarki, nie będzie dla nas źródłem dokładniejszych informacji.

Warto zatem sięgnąć do portali tematycznych, które skoncentrowane są na dostarczaniu większej liczby szczegółów. Naprawdę imponujący zbiór materiałów o nartach znajdziemy za pomocą dwóch wielkich portali narciarskich: www.narty.pl i www.mojenarty.pl. Znajdziemy tu dokładne opisy krajów, w których można jeździć na nartach (poczytamy nawet o nartach w Libanie I Kanadzie) ze szczegółami dotyczącymi dojazdu do każdego z nich, informacje o pogodzie, opisy stacji zawierające mapy tras i wyciągów, ceny karnetów, adresy sklepów sportowych, a także oferty biur podróży specjalizujących się w organizacji wyjazdów do danego miejsca.

Nartostrady na ekranie

Ciekawym pomysłem są niewątpliwie narciarskie giełdy internetowe istniejące na większości stron. Możemy tam bezpłatnie zamieścić swoje ogłoszenie dotyczące sprzętu lub narciarskiej eskapady. Wyraźnie widać, że internauci poszukują najczęściej albo ciekawych ofert z własnym dojazdem, albo brakującego towarzystwa na wyjazd.

Jedna z lepszych giełd znajduje się pod adresem www.Narty.net. Na tej stronie znajdziemy również dosyć szczegółowy opis stacji narciarskich w Austrii i informacje poświęconych właśnie temu krajowi. Kopalnią wiedzy o Alpach austriackich jest też www.tiscover.com. , a o włoskich www.trentino.to. Dla udających się do Francji najlepszym adresem będzie doskonały portal www.skifrance.fr, oraz polskojęzyczne strony www.francja.com, zaś planujących wyjazd na Słowację na pewno zaskoczy swoim dobrym poziomem http://www.ski.sk. Ciekawym pomysłem jest witryna www.skimaps.com, na której zawsze znajdziemy poszukiwane mapki tras narciarskich.

Tym, którzy wybierają się na narty w Polsce, polecamy zajrzenie na internetowe łamy rodzimych narciarskich kurortów, np. www.zakopane.pl, www.szczyrk.com.pl czy www.zieleniec.pl. Niestety, chociaż informacji narciarskich w języku polskim jest coraz więcej, to jednak zdecydowanie większą bazą informacji są serwisy zagraniczne.

Wśród innych adresów, które chciałbym zarekomendować przed wyruszeniem na narciarską wyprawą, są także: http://www.skihoo.com, http://www.hiver.com lub http://www.goski.com, chociaż Polska i Słowacja są traktowane w nich raczej hasłowo.

Dużym ułatwieniem dla internautów są wbudowane systemy rezerwacji miejsc online. Oglądając informacje o danej stacji, możemy jednocześnie połączyć się z odpowiednim systemem i dysponując numerem karty kredytowej, w ciągu kilku sekund dokonujemy potrzebnej rezerwacji.

Małysz na stronie

Dla tych, którzy dopiero zaczynają uczyć się jazdy na nartach, pomocne mogą okazać się strony www.narty.ip.pl z ofertą narciarskich szkółek i praktycznymi poradami, gdzie najlepiej zacząć się uczyć i za jaką cenę. Ci, którzy już lepiej lub gorzej na stoku sobie radzą, powinni zwrócić uwagę na www.carving.com.pl, gdzie obok standardowych informacji narciarskich jest też sporo wiadomości na temat carvingowej techniki jazdy oraz porady dotyczących doboru sprzętu. Zwolennicy tradycyjnej techniki zwanej telemarkiem mogą sobie poczytać o historii tego stylu i niezbędnym sprzęcie - wystarczy wejść na stronę www.republika.pl/telemark_polska/.

Prawdopodobnie po sukcesach Małysza część narciarzy będzie miała ochotę na wypróbowanie swoich umiejętności na skoczniach. W jaki sposób się do tego przygotować, opowie nam serwis o skokach narciarskich

www.skijump.xcom.pl/ Strony te są ponadto doskonałym źródłem informacji na temat historii skoków i wszystkiego, co się dzieje obecnie na skoczniach. A swoją drogą - ostatnio zobaczyłem stronę poświęconą Małyszowi - www.malysz.online.prv.pl/

Jeśli mamy zacięcie sportowe - na stronach serwisu www.internarty.hg.pl znajdziemy punktację narciarskiego Pucharu Świata. Z kolei pod adresem www.narciarstwo.com zapoznamy się dokładnie ze sposobami przygotowania sprzętu przed pierwszym zjazdem, doborem materiałów do konserwacji sprzętu i wskazówkami, w jaki sposób ich używać. Uzupełnieniem wszelkich wiadomości o nartach może być wizyta w księgarni internetowej "Turystyka" www.rw.pl, gdzie dostępne są niemalże wszystkie wydawnictwa dotyczące m.in. nart i regionów narciarskich. Jeśli natomiast chcemy kupić lub wymienić sprzęt, zajrzyjmy do internetowego sklepu www.ski.com.pl

Copyright © Agora SA