Ubezpieczenie narciarskie za granicą

Za oknem plucha, zima nas nie rozpieszcza. Prawdopodobnie większa część z nas pojedzie na narty za granicę. I dobrze, z nart zrezygnować przecież nie można. Pamiętajmy jednak o polisie! O czym musimy pamiętać wykupując ubezpieczenie, jakie są najważniejsze różnice między Polską a Europą Zachodnią?

Oczywiście zakładam, że każdy wyjeżdżający na narty wykupuje dodatkowe ubezpieczenie. Koszt takiej tygodniowej polisy nie jest wielki, oscyluje zapewne w granicach 70-100zł. Nawet jeżeli jesteśmy ogólnie ubezpieczeni na życie lub też mamy wykupioną ochronę w pracy to moim zdaniem jeszcze jedna nie zaszkodzi. Standardowo nabywamy NW czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz pokrycie kosztów leczenia (z reguły do 15.000 lub 20.000 ?). To jest podstawa, o czym jeszcze należy pamiętać?

Nie ma GOPR-u. Coś takiego jak darmowa, ochotnicza służba ratownicza występuje li tylko w Polsce. Pamiętajmy, że za granicą jest to usługa jak każda inna, płatna. I to słono. Po pierwsze zatem sprawdźmy, czy nasza polisa obejmuje koszty transportu helikopterem ze stoku do szpitala. Po drugie spróbujmy się zorientować ile orientacyjnie może to kosztować (moim zdaniem ok. 2000-3000?) i zastanówmy się czy nie chcemy sobie podwyższyć kwoty, którą w ramach ubezpieczenia możemy wydać.

OC czyli ja nie chciałem. Jak byśmy nie byli pewni swoich umiejętności narciarskich zawsze może się zdarzyć, że przypadkiem w kogoś wjedziemy. I ta osoba będzie miała pełne prawo zażądać potem od nas pokrycia kosztów jej leczenia. Mogą to być bardzo wysokie kwoty (dziesiątki tysięcy euro) a podstawowa polisa nie pokrywa tego typu wydatków. Dlatego też lepiej jest się zabezpieczyć zawczasu i wykupić również ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC).

EKUZ czyli znajmy swoje prawa. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument poświadczający, że jesteśmy ubezpieczeni w Polsce w NFZ i pozwalający nam korzystać z leczenia za granicą w ramach naszej składki tu w Polsce.

Zasady korzystania z EKUZ.

Na podstawie EKUZ przysługują świadczenia medyczne w zakresie niezbędnym z medycznego punktu widzenia. Lekarz udzielający pomocy ustala, czy dane świadczenie jest niezbędne w konkretnym przypadku, biorąc pod uwagę jego charakter oraz przewidywany okres pobytu ubezpieczonego w danym państwie członkowskim. Każde państwo członkowskie ustala własne kryteria i zasady udzielania świadczeń medycznych , dlatego polski świadczeniobiorca udający się np. do Austrii będzie, w zakresie prawa do świadczeń medycznych, traktowany jak osoba, która jest ubezpieczona w austriackim systemie opieki zdrowotnej. W niektórych państwach wymagane jest okazanie dowodu tożsamości (preferowany paszport) wraz z EKUZ oraz pozostawienie lekarzowi kserokopii karty, dlatego warto jest mieć przy sobie kilka jej kserokopii. Transport powrotny do Polski jest generalnie płatny przez pacjenta. Ratownictwo górskie w Austrii i transport lotniczy są odpłatne! Zalecane jest posiadanie polisy prywatnego ubezpieczenia pokrywającej świadczenia związane z wypadkiem narciarskim.

Podstawowe informacje znajdziemy m.in. tutaj www.nfz.gov.pl/ue/index.php?katnr=5&dzialnr=2

PAMIĘTAJMY, ŻE NUMER ALARMOWY W CAŁEJ EUROPIE TO 112!

Anna Chodkiewicz

Copyright © Agora SA