Światowy raport śniegowy: pogoda dla narciarzy

We wszystkich krajach narciarskich na półkuli północnej po obu stronach Atlantyku padał w minionym tygodniu śnieg. Miejscami przybyło go nawet do 70 centymetrów w ciągu jednego dnia.

Alpy

Austria

Największe opady śniegu w Austrii odnotowano na stokach powyżej Sölden (84 cm), a kolejne w Obergurgl-Hochgurgl - 45 cm oraz Pitztal - 30 cm. W kilku innych ośrodkach narciarskich w niedzielę lub poniedziałek spadło od kilku do kilkunastu centymetrów. Miłośnicy sportów zimowych mogą spodziewać się na austriackich stokach dużo słońca, a w ciągu kilku kolejnych dni - niewielkich opadów śniegu.

Włochy

W ciągu ostatnich kilku dni śniegu napadało zarówno na wschodzie jak i na zachodzie Włoch. Tylko w poniedziałek w Arabba spadło go aż 60 cm. We wtorek największe opady przeniosły się nad zachód obszaru narciarskiego Sestriere, do Sauze d'Oulx i pobliskich obszarów narciarskich. Podobnie jak w Arabba, w ciągu doby spadło tu około 60 cm śniegu. Najgrubsza śnieżna powłoka w Europie w dalszym ciągu znajduje się we Włoszech i wynosi 430 cm.

Więcej informacji o ośrodkach narciarskich we Włoszech można odnaleźć na stronach Skiinfo.pl

Szwajcaria

W minionym tygodniu nasypało także w Szwajcarii. Zarówno w niedzielę jak i w poniedziałek ze szwajcarskich ośrodków wyemitowanych zostało po 30 Powder Alarmów każdego dnia. Powder Alarm jest krótką informacją wysyłaną na maila o opadach śniegu w interesujących subskrybenta ośrodkach narciarskich, które w ciągu jednej doby przekroczyły 20 cm. Kilkanaście głównych ośrodków narciarskich w Szwajcarii w ciągu jednego dnia zasypała śnieg tworzący warstwę grubości 30-40 cm (w Gstaad - 40 cm, w Engelberg i Laax - 30 cm).

W ciągu siedmiu dni najwięcej, bo 70 cm śniegu, spadło w Zermatt i Gstaad. W Laax spadło łącznie 56 cm w ciągu ubiegłego tygodnia. Najgrubsza śnieżna powłoka w tym kraju znajduje się obecnie w Engelbergu i wynosi 265 cm.

Światowy raport śniegowyŚwiatowy raport śniegowy Fot. www.skiinfo.pl

Pireneje i Hiszpania

Miniony tydzień był kolejnym dobrym tygodniem dla narciarzy i snowboardzistów z tego regionu. Zarówno po hiszpańskiej jak i francuskiej stronie gór opady śniegu przekraczały wielokrotnie poziom 20 cm na dobę. W Baqueira Beret, czyli po hiszpańskiej stronie Pirenejów, w ciągu 48 godzin spadło około metra śniegu. Po francuskiej stronie gór, w St Lady, zanotowano drugie, największe, tygodniowe opady śniegu na świecie, które wyniosły około 1,5 metra.

Skandynawia

Norwegia

Również na Półwyspie Skandynawskim prószył lekko śnieg. Opady były tu trochę mniejsze niż w pozostałych regionach Europy, jednak warunki narciarskie są wyśmienite. Za sprawą wcześniejszych sporych opadów ośrodki narciarskie w Norwegii mają jedne z najgrubszych śnieżnych pokryw w Europie. Najwięcej śniegu w Norwegii jest obecnie w Voss - około 3 metrów. Ostatnie opady śniegu w Norwegii miały miejsce w minioną niedzielę w Hemsedal i wyniosły 12 cm.

Ameryka Północna

Kanada

Zarówno na wschodnim jak i zachodnim wybrzeżu Kanady warunki narciarskie są bardzo dobre, a opady śniegu obfite. W Kolumbii Brytyjskiej burza śnieżna odcięła od świata na kilka ostatnich dni ośrodek narciarski Fernie Alpine. W wielu ośrodkach tego kraju w poniedziałek spadło do 35 cm śniegu. Kolejne opady prognozowane są na kolejne dni tygodnia.

Stany Zjednoczone Podobnie jak w Kanadzie, dobre warunki narciarskie i spore opady śniegu spotkać można zarówno po wschodniej jak i zachodniej stronie kraju. Z ośrodków narciarskich w Nowej Anglii w ciągu tygodnia wyemitowanych zostało kilka Powder Alarmów (dzienne opady śniegu wyniosły ponad 20 cm). Ponownie na zachodnim wybrzeżu USA miały miejsce największe opady śniegu w skali całego świata. Wiele ośrodków położonych w Idaho, Utah i Californii ma obecnie jedne z najgrubszych białych powłok na świecie.

Dołącz do nas na Facebooku

Heliski - narty dla zamożnych

Copyright © Agora SA