Szymoszkową na krechę

3,2,1 i w dół. Ponad 300 zawodników wzięło udział w eliminacjach do zawodów Red Bull Zjazd na Krechę na Polanie Szymoszkowej.

Organizatorzy spodziewali się na Szymoszkowej prawdziwych tłumów. Do eliminacji zgłosiło się prawie 700 narciarzy i snowboardzistów. Ostatecznie w Zakopanem stawiło się 333 zawodników. Prawie 1300-metrową trasę, której przejechanie zajmuje przeciętnie kilka minut, najszybsi zawodnicy pokonywali w ok. minutę.

Najwięcej emocji było na starcie. Najpierw krótki bieg z bramki przy górnej stacji wyciągu do nart. Tu szybkie wpięcie w wiązania. Ten moment niektórzy ćwiczyli przed startem kilkukrotnie, a i tak zdarzały się wpadki. Wywrotki, pogubione kijki, pościgi za uciekającym sprzętem, dopinanie wiązań po drodze. Nie ważne jak, byle jak najszybciej. Jeszcze więcej zabawy na tym etapie mieli snowboardziści.

Zjazd na Krechę, eliminacje, Zjazd na Krechę, eliminacje,  Zjazd na Krechę, eliminacje, Fot. Adam Golec / Agencja Gazeta

Potem już tylko jak najszybciej na sam dół. Pierwszy odcinek na trasie to dwa dość strome zakręty, ale to zawodnikom nie przeszkadzało. Najszybsi jak pociski przelatywali przez stromiznę i w kilka sekund znikali za załamaniem stoku. Nie było wyjścia, bo kolejny odcinek to dość długie wypłaszczenie, trzeba się więc było porządnie rozpędzić, żeby nie stracić prędkości. Największa publiczność zgromadziła się tuż powyżej mety, gdzie na zawodników czekała niewielka skocznia. Tu najwięcej było wywrotek, ale nie poddał się nikt. Byli nawet tacy, którzy do mety dojeżdżali na jednej narcie.

- Trasa była świetnie przygotowana. Zaskoczyły mnie tylko dwie małe hopki, których nie było widać za załamaniem stoku. Trochę mną zachwiało, ale udało mi się ustać - opowiadał na mecie Kuba Wyporek z Bielska-Białej. Do mety dojechał z czasem 1 min 11 sek.

Zjazd na Krechę, eliminacje, Zjazd na Krechę, eliminacje,  Zjazd na Krechę, eliminacje, Fot. Adam Golec / Agencja Gazeta

Najszybszemu wśród panów zjazd zajął o 5 sek. mniej. Najlepszy wynik wśród pań to 1 min 15 sek. Snowboardziści potrzebowali na dojazd do mety kilkanaście sekund więcej.

300 najszybszych zawodnikó awansowało do niedzielnego finału na Słowacji. Tu trzeba się będzie porządnie wysilić - trasa zjazdu z Tatrzańskiej Łomnicy ma ok. 6 kilometrów.

To już druga edycja zawodów Red Bull Zjazd na Krechę. Po raz pierwszy zawodnicy zjechali z Kasprowego Wierchu w 2009 r. W ubiegłym sezonie z uwagi na złe warunki śniegowe zawody zostały odwołane.

Barbara Suchy

Dołącz do nas na Facebooku