Światowy raport śniegowy: Alpy czekają na świeży puch

W Alpach bez zmian. W ostatnich dniach nie przybyło zbyt dużo świeżego śniegu. Na szczęście dzięki ogromnym opadom z początku zimy śnieżna powłoka na większych wysokościach pozostaje gruba. Dużo świeżego puchu leży z kolei w Norwegii i na stokach Wschodniego Wybrzeża Ameryki Północnej.

Na niższych stokach o dużej pokrywie śnieżnej można zapomnieć. Narciarze i snowboardziści z Alp zazdrością spoglądają na Norwegię, gdzie w ostatnich dniach odnotowano rekordowe opady. Niektóre obszary narciarskie w tym kraju donoszą o tygodniowych sumach dochodzących nawet do 1,8 m śniegu.

Z kolei za Oceanem, w Ameryce Północnej spore opady miały miejsce na wschodnim wybrzeżu oraz w niektórych ośrodkach narciarskich na zachodzie, gdzie w Colorado, Utah, Wyoming i Brytyjskiej Kolumbii w ciągu dwóch dni (wtorku i środy) spadło około 30 cm białego puchu.

Śnieg prószył również w szkockich ośrodkach narciarskich, gdzie warunki do jazdy na nartach są bardzo dobre. Poszusować po świeżej i grubej warstwie śniegu można też w najbardziej wysuniętych na południe ośrodkach narciarskich Europy: na francuskiej Korsyce, gdzie na narciarskich stokach jest około 60 cm śniegu oraz hiszpańskiej Sierra Nevada, gdzie na wyższych zboczach zalega do pięciu (!) metrów śniegu. W tym drugim miejscu znajduje się najgrubsza śnieżna powłoka w Europie.

Alpy

Austria

Ostatnie większe opady śniegu w Alpach miały miejsce dwa tygodnie temu. Póki co zbocza są jeszcze dobrze naśnieżone. Gorzej mają miłośnicy szusowania poza trasami - tutaj o freeride'owych szaleństwach nie ma raczej mowy. Kilka centymetrów białego puchu spadło w obszarach Sölden i Stubaital. Najwięcej śniegu jest oczywiście na lodowcach. Na Mölltal leży go aż 260 cm. W ośrodku narciarskim Kitzsteinhorn-Kaprun grubość śnieżnej powłoki na wyższych stokach wynosi 175 cm.

Więcej informacji o ośrodkach narciarskich w Austrii można odnaleźć na stronach Skiinfo.pl

Francja

W ubiegłym tygodniu we Francji białych opadów nie było prawie wcale. Jedynie kilka mniejszych ośrodków narciarskich informowało o paru centymetrach świeżego śniegu. Większe ośrodki, te najwyżej położone, narzekają na aurę i zaznaczają, że takie opady jak obecnie zazwyczaj notują latem. Jednak śnieżna powłoka na wyższych stokach trzyma się całkiem nieźle. W ośrodkach narciarskich Alpe d'Huez, Flaine oraz la Rosiere wynosi około 1,8 m.

Włochy

Włoskie ośrodki narciarskie nie donosiły o żadnych znaczących opadach śniegu w ubiegłym tygodniu. Najwięcej śniegu w kraju znajduje się w dalszym ciągu na lodowcu Presana powyżej Passo Tonale (4,5 metra na wyższych zboczach).

Więcej informacji o ośrodkach narciarskich we Włoszech można odnaleźć na stronach Skiinfo.pl

Śniegu w większości ośrodków narciarskich Europy nie brakuje
Śniegu w większości ośrodków narciarskich Europy nie brakuje  Fot. www.skiinfo.pl

Szwajcaria

W całej Szwajcarii w ciągu ubiegłego tygodnia prawie bez przerwy świeciło słońce. Nie było jednak świeżych opadów śniegu. Pomimo tego warunki narciarskie są nadal dobre.

- Mamy najlepsze warunki do uprawiania sportów zimowych - mówi Britta Maier z biura marketing ośrodka narciarskiego Laax - - Wszystkie wyciągi i trasy są czynne. W snowparku jest około 100 cm śniegu, otwarta jest również rampa - dodaje.

Pireneje i Hiszpania

Grubość śnieżnej pokrywy w Pirenejach utrzymuje się na stałym poziomie i wynosi w większości ośrodków od 60 do 120 cm. Tydzień temu w Pirenejach miały miejsce spore opady śniegu, więc warunki narciarskie są tu obecnie lepsze niż w Alpach.

Półwysep Skandynawski

Norwegia

W ubiegłym tygodniu najobfitsze opady śniegu miały miejsce właśnie w Skandynawii. Gdzieniegdzie zanotowano nawet tygodniowe sumy opadów śniegu wynoszące 160 cm.

Ameryka Północna

Kanada

W ubiegłym tygodniu świeże opady śniegu miały miejsce zarówno po wschodniej jak i zachodniej stronie Kanady. W Mont Sutton w prowincji Quebec w ciągu kilku ostatnich dni spadło około 20 cm śniegu. W ośrodku West Big White położonym w British Columbia tylko w poniedziałek spadło 25 cm śniegu.

USA

W Stanach Zjednoczonych śniegu nadal jest pod dostatkiem, a nawet więcej. We wtorek w wielu ośrodkach - szczególnie w stanach Kolorado i Utah - spadło go od 20 do 40 cm. Najgrubsza śnieżna powłoka znajduje się nadal w kalifornijskim Mammoth i mierzy ponad 5 metrów.

Dołącz do nas na Facebooku