Światowy raport śniegowy

Bardzo dobre - takie były w ostatnich dniach warunki narciarskie w większości najważniejszych kurortów narciarskich świata. Najwięcej śniegu spadło w Północnej Ameryce, a w Europie najwięcej przybyło go we Włoszech i Szwajcarii.

W Ameryce Północnej już kolejny tydzień śnieg prószył bardzo mocno. Ośrodki narciarskie w Nowej Anglii w ostatnich dniach pokryte zostały metrową warstwą świeżego śniegu. W kilku stanach USA tak silne opady były przyczyną ogłoszenia stanów alarmowych.

W Pirenejach od ubiegłego tygodnia temperatury powietrza wyraźnie spadły i prószył śnieg, jednak grubość śnieżnej powłoki wynosi tu od 30 do 90 cm. W Europie Wschodniej natomiast od kilku tygodni można było obserwować pokaz przejściowych odwilży. Na Wyspach Brytyjskich utrzymują się w dalszym ciągu niskie temperatury, a warunki narciarskie są dobre. Czynne jest tam wszystkie pięć ośrodków narciarskich.

Alpy

Austria

Warunki narciarskie na austriackich stokach są dobre. W wielu popularnych ośrodkach narciarskich, takich jak Saalbach, Ischgl oraz Serfaus, funkcjonują już niemal wszystkie wyciągi narciarskie. Grubość śnieżnej powłoki w ośrodkach Sölden, Mölltal, Kaunertal i Pitztal, które są położone przy lodowcach, przekracza dwa metry. W czasie świąt w austriackich ośrodkach spadło od 5 do 25 cm śniegu, najwięcej w Kleinwalsertal, Montafon, Bad Kleinkirchheim, Großglockner, Bad Gastein oraz St. Anton. W ostatnim grubość śnieżnej powłoki wynosi 160 cm, co pozwoliło otworzyć aż 243 km narciarskich tras.

Więcej informacji o ośrodkach narciarskich w Austrii można odnaleźć na stronach Skiinfo.pl

Francja

Ostatnie dni pod względem opadów śniegu okazały się raczej spokojne. Największe, tygodniowe opady śniegu w Pirenejach wyniosły 40 cm i miały miejsce w St. Gervais. W Cauterets spadło w sumie 30 cm śniegu. Najgrubsza śnieżna powłoka we Francji (2,1 m) jest obecnie w Isola 2000. Obecnie w tym kraju są cztery ośrodki narciarskie, w których ilość śniegu na stokach przekracza dwa metry.

Włochy

Najwięcej śniegu, jak i jednocześnie największe jego opady w Europie można obecnie zaobserwować we Włoszech. W wielu rejonach narciarskich intensywność opadów była nawet większa niż oczekiwano. Niestety, na wielu górskich zboczach pojawiło się niebezpieczeństwo zejścia lawin, które w pięciostopniowej skali sklasyfikowane zostało jako średnie (3), lub wysokie (4). Najwięcej śniegu we Włoszech jest jak zazwyczaj na lodowcu Presena, jego ilość osiągnęła 4,5 m. W skali świata jest to trzeci wynik w tej kategorii. Więcej informacji o ośrodkach narciarskich we Włoszech można odnaleźć na stronach Skiinfo.pl

Szwajcaria

W kilkudziesięciu szwajcarskich ośrodkach narciarskich zanotowano opady śniegu, które wyniosły powyżej 20 cm dziennie, m.in. w Zermatt, Saas Fee, Engelberg oraz Sedrun. Najwięcej śniegu w tym kraju (235 cm) jest w Engelberg i Saas Fee (230 cm). Spore opady śniegu miały miejsce również w Andermatt, skąd wyemitowany został Powder Alarm 24 i 26 grudnia (jednego dnia spało co najmniej 20 cm śniegu). Kilka kolejnych ośrodków narciarskich zanotowało tygodniowe opady przekraczające metr. Z tego powodu zwiększyło się również zagrożenie lawinowe. Aktualnie - w wielu ośrodkach - osiągnęło ono poziom trzeci.

Pireneje i Hiszpania

Ilość śniegu w Hiszpanii, Francji i Andorze na pewno nie zachwyca, ale mieści się w zimowej średniej dla tej części Europy. Po odwilżach ilość śniegu waha się w granicach od 30 do 90 cm.

Półwysep Skandynawski

Podobnie jak w kilku ostatnich tygodniach największe opady śniegu miały miejsce w Voss. W ciągu ostatniego tygodnia spadło tu w sumie 30 cm śniegu. Za sprawą tych opadów również najgrubsza śnieżna powłoka w Norwegii znajduje się w Voss i wynosi 115 cm. Podobna ilość śniegu spadła również w szwedzkich ośrodkach Are i Vemdalen.

Ameryka Północna

Stany Zjednoczone

Mount Baker w stanie Washington na zachodnim wybrzeżu USA jest tradycyjnie jednym z najbardziej zaśnieżonych ośrodków narciarskich na świecie. W ciągu ostatniego tygodnia spadło tu około metra śniegu, tradycji zatem stało się za dość. W ubiegłym tygodniu oczy całego świata zwrócone były jednak na wschodnią część Stanów Zjednoczonych, gdzie zarówno na obszarach wyżynnych jak i w wielkich aglomeracjach miejskich śnieg wprowadził wiele chaosu. Na Cannon Mountain, w stanie New Hampshire spadło w sumie do 1,2 m śniegu.

Kanada

Na większości kanadyjskich obszarów narciarskich ilość opadów śniegu w ciągu ubiegłego tygodnia była bardzo duża, Na Mount Washington oraz Whistler tylko w ciągu świąt spadło 75 cm śniegu, a przez cały tydzień 1,8 m.

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © Agora SA