Światowy raport śniegowy

Po chwilowym odwrocie zimy sytuacja w większości ośrodków narciarskich Europy wraca do normy. Zamiast deszczu znowu pada śnieg, a na termometrach temperatura poniżej zera.

Dobre warunki śniegowe panują w północno-zachodniej Europie, w Anglii, Belgii i Holandii. Od tego tygodnia czynny jest czwarty, szkocki obszar narciarski - Nevis Range. Przyciągnął on już osiem tys. miłośników sportów zimowych.

Wiele wyżej położonych rejonów Holandii i Belgii pokrytych jest już śniegiem. W związku z tym otwarto wiele stoków - narciarze pojawili się licznie. Najwięcej śniegu w Belgii spadło na największym alpejskim stoku Baraque de Fraiture. Grubość śnieżnej powłoki po ubiegłotygodniowych opadach śniegu wynosiła 35 cm. Otwarte są również stoki w Ovifat, które pokryte są 25-centymetrową warstwą śniegu.

Zima nie odpuszczaZima nie odpuszcza Fot. www.skiinfo.pl

Alpy

Austria

Ostatnie większe opady śniegu w Austrii miały miejsce w ubiegły piątek. Za ich sprawą warstwa białego puchu urosła  o 30 cm na lodowcu Mölltal, o 20 cm na lodowcu Zillertal oraz o 15 cm w Serfaus. Najwięcej śniegu - aż 220 cm - leży na lodowcu Mölltal. Na lodowcu Kaunertal jest 196 cm, a na Pitztalu 184 cm śniegu. W ten weekend rusza sezon w ośrodku Silvretta Montafon Nova, gdzie leży 60 cm śniegu. W piątek oficjalna inauguracja także w Gerlos/Zillertal Arena, ale tu można juz jeździć od tygodnia. Leży tutaj pół metra śniegu. W ciągu kilku najbliższych dni ruszą kolejne ośrodki m.in. Kals/Matrei w Großglockner (ilość śniegu - 85 cm), Kleinwalsertal (50 cm) oraz Nauders (100 cm).

Więcej informacji o ośrodkach i ilości śniegu w Austrii znajduje się na stronach Skiinfo.pl .

Francja Do niedzieli we francuskich Alpach i Pirenejach spadło ok. 40 cm śniegu po stronie południowej i ok. 60 cm po stronie północnej. Po okresie niższych temperatur i sporych opadów śniegu, od minionej niedzieli temperatura wzrosła na tyle, że pokrywa śnieżna zaczęła topnieć, zaczął też padać deszcz. To niweczy przygotowania wielu ośrodków narciarskich do sezonu zimowego. Deszcz spadł także wysoko w górach, nawet na wysokości 2500 m. Zima jednak wraca. A jak wygląda sytuacja z pokrywą śnieżną? Najwięcej śniegu we Francji nagromadziło się po południowej stronie Alp. Grubość śnieżnej powłoki w Isola 2000 wynosi 210 cm, w Val d'Allos - 180 cm oraz w Montgenevre - 170 cm. Północ wygląda niewiele gorzej. W górnej stacji Val Thorens zalega 140 cm, w Sainte Foy - 130 cm, a w Les 2 Alpes - 125 cm.

Włochy

Tutaj aż pięć ośrodków może się pochwalić grubością pokrywy śnieżnej przekraczającą trzy metry. Wśród nich znajdują się lodowce Aprica oraz Presena (420 cm).

Więcej informacji o ośrodkach i ilości śniegu we Włoszech znajduje się na stronach Skiinfo.pl .

Szwajcaria

We wtorek w Gstaad - Glacier 3000 spadło 25 cm świeżego śniegu. Nieco mniejsze, bo 15-centymetrowe opady wystąpiły w Aletsch Arena. Ośrodek zaczął sezon w ubiegłym tygodniu - działa tu aktualnie 18 wyciągów. Na wysokości najwyższej stacji leży 105 cm śniegu. Niewiele gorze wygląda sytuacja w Glacier 3000 - 165 cm. Najlepiej prezentuje się Andermatt, w górnej stacji jest tu aż 180 cm białego puchu. W wyższych partiach gór w Zermatt leżą 173 cm śniegu, a na niżej położonych stokach - 70 cm. W weekendy czynnych jest tutaj łącznie aż 200 km narciarskich tras. Na brak śniegu nie narzekają także narciarze szalejący w Saas Fee (172 cm) i St. Moritz (150 cm).

Pireneje i Hiszpania

W Pirenejach - mimo opadów - leży nieco ponad metr śniegu. Najwięcej w Hiszpanii - ponad metr - jest go w Sierra Nevada. Po francuskiej stronie Pirenejów gruba powłoka śnieżna leży w Font-Romeu (ok. 100 cm). Stoki narciarskie w Peyragudes pokrywa obecnie 80 cm śniegu.

Półwysep Skandynawski

Norwegia

Na Półwyspie Skandynawskim zima zadomowiła się na dobre. Jest zimno a śnieg cały czas leci z nieba. Jego największe opady w ubiegłym tygodniu miały miejsce w Tryvann, niedaleko Oslo i wyniosły 35 cm w ciągu tygodnia.

Zima nie odpuszczaZima nie odpuszcza Fot. www.skiinfo.pl

Ameryka Północna

Kanada W Kimberley Alpine Resort w Kolumbii Brytyjskiej w ciągu ubiegłego tygodnia spadło aż 70 cm śniegu. Kolejne opady mają wystąpić jeszcze w tym tygodniu. Na wschodzie Kanady w ubiegłym tygodniu zaczął się 50. sezon narciarski w Mont Sutton w Quebec. Warunki narciarskie na stokach są tu bardzo dobre.

USA

Spore opady śniegu nawiedziły większość narciarskich obszarów Stanów Zjednoczonych. Największe opady w tym kraju w ciągu ubiegłego tygodnia wystąpiły w Smugglers Notch w stanie Vermont. Sumaryczna ilość opadów wyniosła tu 70 cm. Najwięcej śniegu w USA znajduje się obecnie w kalifornijskim Mammoth (2,4 m).