Bazylika Świętego Piotra w Tatrach? Niemożliwe? A jednak

Piękno i majestat Papieskiej Bazyliki świętego Piotra w Rzymie zaklęta w bryle lodu od 23 listopada można oglądać w Wysokich  Tatrach. Zima w Tatrach przyszła w pełni, a jej mroźny wdzięk już po raz szósty zaprezentuje Tatrzańska Świątynia Lodowa na Smokowieckim Siodełku  Hrebienok. Otwarcie Tatrzańskiej Lodowej Bazyliki jednocześnie rozpoczyna zimowy sezon turystyczny w słowackich Wysokich Tatrach.

Wyjątkową atrakcją jest w tym roku jej forma odwzorowana na rzymskiej bazylice świętego Piotra, wykonana przez Adama Bakoša i jego słowacko-polsko-amerykańską grupę 16 rzeźbiarzy. Całość lodowego dzieła upiększają szklane witraże które przygotował szklarz i projektant pochodzenia słowacko-greckiego Achilleas Sdoukos. Tradycyjnie nie zabrakło motywów tatrzańskich. Na kolumny wspinają się niedźwiedzie a na bocznych kolumnadach widać tatrzańskie kozice." mówi Lukáš Brodanský manager TMR w Wysokich Tatrach. Do budowy tej największe jak do tej pory Świątyni Lodowej której wysokość przekracza 11 metrów zużyto 1800 brył lodu o łącznej wadze 225 ton pochodzących głównie z wrocławskiej fabryki.

"Podczas budowy lodowej świątyni rzeźbiarze pracowali po 10-12 godzin dziennie w temperaturze około minus 7 stopni pod specjalną 25 metrową kopułą chroniącą lodowe dzieła przed kaprysami pogody, w której dzięki schładzaniu powietrza utrzymuje się stabilna ujemna temperatura. Tegoroczna ciepła i długa jesień postawiła przed rzeźbiarzami i organizatorami nie lada wyzwanie.

Kiedy 22 października rozpoczynaliśmy prace temperatura na zewnątrz przekraczała 20 stopni. Mimo trzech pracujących agregatów chłodzących udało się nam uzyskać temperaturę około 3 - 5 stopni powyżej zera co nie pozwalało na rozpoczęcie prac. Dopiero sprowadzone armatki śnieżne które polewały kopułę woda o temperaturze 8 stopni udało się uzyskać temperaturę około -5 do -7 stopni co pozwoliło artystom na rozpoczęcie prac" - opowiada Lukáš Brodanský.  

O popularności Tatrzańskiej Świątyni Lodowej świadczy rosnąca z roku na rok jej popularność. Tylko w ubiegłym sezonie przez 146 dni Katedrę odwiedziło około 250 tysięcy turystów. " Wejście do atrakcji lodowej jest bezpłatne codziennie w godz. 9.00 – 16.30 a w sezonie turystycznym do 18.00 O ile pozwolą na to warunki pogodowe lodowa bazylika czynna będzie do 22 kwietnia czyli do wielkanocnego poniedziałku. Podobnie jak w  poprzednim sezonie zimowym w tatrzańskiej świątyni lodowej organizowane będą, śluby, spotkania oraz koncerty które jak zawsze przyciągną tłumy nie tylko melomanów. Nowością będzie codzienna prezentacja multimedialna o godz. 15.30 Nie jest to jedyna atrakcją Hrebenioka. "O ile pozwolą warunki pogodowe, jak co roku czynny będzie najdłuzszy w Tatrach ogólnodostępny tor saneczkowy ze Smokowieckiego Siodełka do Starego Smokowca. Wypożyczalnia sanek i ślizgów znajduje się w budynku kolejki naziemnej w sklepie sportowym Tatry Motion" - dodaje Brodanský.