Źleby Łukowej Doliny w Jasnej ponownie goszczą czołówkę freeriderów z całego świata

Już w najbliższy weekend, 26-27 lutego, na Chopoku po raz czternasty odbędą się legendarne zawody Jasna Adrenalin, które są zarazem 7 edycją Freeride World Qualifier (FWQ). W tym roku zakwalifikowanych zostanie 80 zawodników z całego świata, a główna nagroda wynosi 10 tys. euro.

Na liście zawodników znajdują się przedstawiciele 17 krajów, nawet tak egzotycznych jak Nowa Zelandia, Argentyna czy płaskiej jak pustynia Holandii. Szkoda, że już od kilku lat brakuje w nich reprezentanta Polski. Zawodnicy z najwyższą punktacją podczas FWQ będą mogli zaprezentować swoje umiejętności w kwietniu 2016 r. podczas finałowych zawodów FWT w Verbier.

CGC Jasna Adrenalin już po raz kolejny organizowane jest w żlebach Lukovej Doliny, gdzie przewyższenie sięga 400 metrów a nachylenie terenu to 35-53° (%). Obecnie na tym odcinku Chopoka znajduje się od 50 do 150 cm świeżego śniegu. Od środy zapowiadane są kolejne opady białego puchu i jak widać na kamerach ( www.jasna.sk ) w weekend na miłośników ekstremalnej adrenaliny czekają nie tylko dobre warunki śniegowe, ale też słoneczna pogoda: "Nasze zawody stają się bardzo ważnym elementem w cyklu światowych zawodów. Doceniają nas najlepsi zawodnicy. W tym roku gościć będziemy takie gwiazdy jak narciarze Ivan Malakhov (RUS); Dennis Risvoll (NOR), snowboardzistki Manuela Mandl (AUT) czy Mikaela Hollsten (FIN) . Jako gospodarze możemy pochwalić się naszą top gwiazdą, znaną też w Polsce - snowboardzistą Markiem Gazdą. W Jasnej Adrenalin udział weźmie również Jan Tajbos i Katar~na Lehotská. Publiczność będzie mogła na żywo śledzić umiejętności narciarskich sław. Strefa dla kibiców zostanie zorganizowana przystacji Rovná Hoea na Konskom Gr ni - opowiada Ladislav Mrava odpowiadający za zawody CGC Jasna Adrenalin na Chopoku.

W czwartek, 25 lutego, zawodnicy podczas dnia technicznego, mogą zapoznać się z trasą oraz poćwiczyć na stokach Chopoka. Zasadnicze zawody rozpoczynają się w piątek 26 lutego o godz. 10.00. "Zawodnicy będą startować z tzw. "Siodełka", tuż przy górnej stacji Funitela na wysokości 2 002 metrów n.p.m. Trasa będzie prowadzić północną ścianą Chopoka do wysokości 1602 m.n.p.m. Na liście startowej w kategorii SKI figuruje 15 narciarek i 37 narciarzy a w kategorii Snowboard: 10 zawodniczek i 18 zawodników. Sędziami w zawodach są m.in. niegdysiejszy zwycięzca zawodów Jasna Adrenalin George Rodney oraz Connor Pelton, który obecnie uczestniczy w FWT . W przypadku ewentualnych problemów pogodowych lub technicznych, kolejny dzień czyli sobota 27 lutego jest dedykowana jako tzw. dzień rezerwowy. Zawody, to nie wszystkie atrakcje Jasna Adrenalin. Przy stacji Biala Put od piątku 26 lutego zacznie działać freeridowa strefa gdzie odbywać się będą pokazy i zabawy dla kibiców, którzy m.in. mogą obejrzeć i przetestować najnowszy sprzęt freeridowy marek DPS, VOLKL, ELAN, FORREST, w sobotę wziąć udział w zawodach saneczkowych, czy w freeride apresski party w Chapmagne Bar przy Happy Endzie. Wieczorem natomiast można się spotkać z zawodnikami i społecznością freeridową w klubie "Happy End" - dodaje Zuzanna Fabianova z Tatry Mountain Resorts a.s.

Zawody organizowane są przez Słowackie Stowarzyszenie Freeride (SAFL), która odpowiada za organizację zawodów freeride i promocję sportu na terenie Słowacji.

Więcej informacji tutaj: www.jasna.sk/zazitky/eventy/jasna-zije-freeridom/