Jędrzej Dobrowolski w tunelu aerodynamicznym

Najszybszy narciarz Polski przygotowuje się do kolejnego sezonu Speed Ski. Jedyny reprezentant Polski w narciarstwie szybkim w kategorii Speed One korzysta z porad najlepszych specjalistów w Polsce. Dobrowolski nawiązał ścisłą współpracę z Politechniką Krakowską im. Tadeusza Kościuszki, gdzie w tunelu aerodynamicznym są zbierane wszelkie dane, które mają pomóc zakopiańczykowi w biciu kolejnych rekordów prędkości

Obecnie Jędrzej Dobrowolski legitymuje się wynikiem 242,261 km/h. To najlepszy wynik w Polsce i jeden z najlepszych na świecie. Celem Polaka, który przystępuje do 8 sezonu w Speed Ski jest zbliżenie się do do należącego do Simone Origone rekordu świata. Ten wynosi 252,454 km/h. Współpraca ze specjalistami z Krakowa ma pomóc w osiągnięciu tego celu.

"Kolejny sezon Speed Ski przede mną. Jestem strasznie podekscytowany na samą myśl o kolejnych startach. Brakuje mi już tej adrenaliny szybkościowej. Cieszę się, że udało się nawiązać współpracę z Politechniką Krakowską im. Tadeusza Kościuszki. Nie mogłem trafić lepiej. Było to możliwe także dzięki mojemu nowemu sponsorowi - Mazda Polska. Przeprowadzanie badania w tunelu aerodynamicznym po wielu latach starań stało się możliwe. Liczę, że przyniesie to wymierne efekty także podczas bicia rekordów prędkości" - powiedział jeden z najlepszych zawodników narciarstwa szybkiego na świecie.

Badaniom w Krakowie towarzyszyło ogromne skupienie i wytężona praca całego sztabu pracowników Politechniki Krakowskiej.

"Badanie miało na celu znalezienie maksymalnie opływowej pozycji zjazdowej. Po 7 godzinach pracy udało się dojść do pewnych wniosków, zwrócić uwagę na poszczególne elementy pozycji. Wyszły słabe punkty także w sprzęcie. Jest parę rzeczy, które można poprawić. Dużo dowiedziałem się o aerodynamice na moim przykładzie. Wyniki szczegółowe, po analizie, będą lada dzień. Ale czuję, że wskazówki jakie już teraz uzyskałem przyniosą konkretne korzyści w zbliżającym się wielkimi krokami nowym sezonie Speed Ski. Za około 2 tygodnie wracam na następne badanie. Będziemy dalej pracować nad konkretnymi elementami pozycji i sprzętu."

 

Zbliżający się sezon Speed Ski rozpocznie się na przełomie stycznia i lutego w Austrii. Główną imprezą roku będą zawody Speed Masters we Francji w Vars. To tam najszybsi zawodnicy globu będą starali się bić kolejne rekordy.

Informacje bezpośrednio od Jędrzeja znajdziecie na jego Fan Page'u .