Jędrzej Dobrowolski już w Andorze. Czas na Mistrzostwa Świata Speed Ski

Reprezentant Polski już w sobotę rozpocznie zmagania w jednym z najważniejszych wydarzeń roku w narciarsiwe szybkim. To Andorra Speed Skiing Championships czyli Mistrzostwach Świata w Speed Ski. Zakopiańczyk jest już na miejscu gdzie szykuje się do rywalizacji

"Mam nadzieję, że wszystko się uda. Śniegu nasypało bardzo dużo i tak naprawdę wciąż sypie. Kiedy wstaliśmy pierwszego dnia nie mogliśmy znaleźć na ulicy samochodu, bo był przykryty wielką czapą śniegu. Przyjechaliśmy wcześniej, żeby trochę potrenować na trasie na której odbędą się zawody. Trasa w związku z obfitymi opadami nie została jeszcze ubita. Można pojeździć bardziej rekreacyjnie. Ale już tak bywa. W przeszłości zdarzało się, że z marszu przystępowałem do zawodów i to z dobrymi wynikami" - powiedział najszybszy narciarz Polski, którego rekord wynosi 242,261 km/h.

trasatrasa fot. inf. pras. fot. inf. pras.

Jędrzej Dobrowolski w zeszłym roku w Andorze startował w Pucharze Świata. Wówczas na trasie Riberal w Grau Roig zajął 5 miejsce.

"To trasa, która wymaga dobrej techniki. Nie jest zbyt szybka, choć w porównaniu z zeszłym rokiem jest lepiej. Organizatorzy zbudowali na szczycie specjalną wieżę, która ma 10 metrów wysokości. Trasa dzięki temu wydłużyła się o 18 metrów i pozwoli zawodnikom na jazdę w okolicach 200 kilometrów na godzinę, a także na przekroczenie tej wartości. Szykują się bardzo ciekawe zawody"- mówi jedyny reprezentant Polski w elitarnej klasie Speed One.

Jędrzej Dobrowolski do rozpoczynających się w sobotę zawodów przygotowywał się bardzo skrupulatnie.

"Wreszcie będę mógł sprawdzić przy większych prędkościach mój sprzęt. Jest nowy kombinezon przygotowany przez firmę Berdax. Mam nową pozycję zjazdową, nad którą pracowaliśmy ze specjalistami z Laboratorium DynamoLab przy Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Ciężko trenowałem, żeby to wszystko poukładać. Mam nadzieję, że będzie to miało odzwierciedlenie w wynikach. Czuję moc i jestem gotowy do walki. Dziękuję wszystkim tym, którzy wpierają mnie w tej pasji. Bez nich nie byłoby mnie tutaj".

W zawodach Grand Valira Andorra 2015 wystartuje 60 zawodników z 16 krajów. Faworytem jest 6 krotny mistrz świata i rekordzista globu w Speed Ski - Włoch Simone Origone.

Przejazdy kwalifikacyjne Mistrzostw Świata rozpoczną się w sobotę o godzinie 10. Na tę samą godzinę, w niedzielę 1 marca, zaplanowano półfinały, a o  godzinie 12 wielki finał.

Jędrzej DobrowolskiJędrzej Dobrowolski źródło: inf. pras. źródło: inf. pras.