CGC Jasna Adrenalin, czyli jazda bez kompromisów

Przygoda z freeride'em i zawodami CGC Jasna Adrenalin trwa na Chopoku nieprzerwanie od 2002 roku. Z każdym rokiem rosną skala, prestiż, wielkość zawodów.

"Z roku na roku przyjeżdżają coraz lepsi zawodnicy, którzy przechodzą ostrą kwalifikację. A ci, którzy stają na szczycie strefy freeride'owej, próbują swoich sił na północnej lub południowej stronie Chopoka, gwarantując ciekawe triki i imponujący styl jazdy" - mówi Sylvia Artzova zarządzająca ośrodkiem w Jasnej.

"W tym roku między 26 lutym a 2 marca elita narciarzy i snowboardzistów będzie walczyć w prestiżowych czterogwiazdkowych zawodach Freeride World Qualifier 2015 z nagrodami o wartości 10 000 euro , które zapewniła firma Tatry Mountain Resorts " - dodaje Matej Hulej z biura organizacji zawodów w Jasnej.

zawodnicyzawodnicy fot. inf. pras. fot. inf. pras.

Terenem zawodów będzie strefa nr 3 - Chopok-Lukova Dolina, położona niedaleko górnej stacji kolejki FUNITEL. Według specjalistów jest to średniej trudności trasa o skali nachylenia w przybliżeniu między 31 a 36 stopni. Publiczność będzie mogła śledzić zawodników ze strefy nr 4 - Vyhliadka-Konsky Grun, na którą można się dostać bezpośrednio od północy z FUNITELA lub z południowej strony, wyjeżdżając gondolą na 2002 m n.p.m. Nazywany przez Słowaków "Meterologiczny żleb" jest jedną z ciekawszych tras, gdzie różnica wysokości sięga 330 m. Żleb jest przejezdny od drugiej połowy stycznia, więc warunki na nim są dobre. Trasa w dół prowadzi przez Pekną Vyhladkę, gdzie po zjeździe należy się lekko wspiąć, a następnie trawersem zjechać czerwoną trasą aż do Zahradek, a tutaj po kilkukilometrowym sprincie w dół można odpocząć w barze apr e s-ski czy udać się do wioski freeride'owej na Bielej Puti.

strefystrefy fot. inf. pras. fot. inf. pras.

Baza zawodów w tym roku będzie znajdować się w Hotelu Ostredok, gdzie już od 26 lutego trwać będą spotkania i rozmowy z freeriderami z całego świata. W piątek 27 lutego, o godz. 20:00 odbędzie się pokaz filmu Shadow of Winter , a gościem specjalnym projekcji będzie sama Evelina Nilsson.

Sobota 28 lutego jest zasadniczym dniem zawodów. W tym dniu odbędzie się - jeżeli pogoda na to pozwoli - również ceremonia wręczenia nagród i wieczorne after party. Niedziela i poniedziałek są dniami rezerwowymi na wypadek złej pogody w sobotę. Przez cały weekend obok restauracji i klubu Happy End będzie otwarte miasteczko Freeride World Tour 2015 z prezentacją sprzętu oraz możliwością testowania najnowszych kolekcji freeride'owych.

Do zawodów zostało zakwalifikowanych 70 zawodników z 15 krajów, takich jak: Czechy, Słowacja, Austria, Argentyna, Szwecja, Szwajcaria, Włochy, Finlandia, Francja, Niemcy, Hiszpania, Rosja, USA, Nowa Zelandia. W kategorii SKI wystąpi 33 mężczyzn i 16 kobiet. W zawodach SNOW będzie to odpowiednio 20 mężczyzn i 11 kobiet.

zjazdzjazd fot. inf. pras. fot. inf. pras.

Warto zobaczyć na żywo riderów, którzy walczą o udział w prestiżowych zawodach FWT. My jako Polacy mamy szczególnie dobre wspomnienia z tych zwodów, dwójka naszych znakomitych reprezentantów wygrywała je w dawnych latach. Jako pierwszy uczynił to Michał Trzebunia, a dwa lat później w jego ślady poszła nasza znakomita "skicrosistka", olimpijka z Sochi - Karolina Riemen- Żerebecka. Teraz czekamy na kolejne gwiazdy, które poszłyby w ślady naszych asów.

 

Ośrodek Jasna Chopok to największy ośrodek narciarski w Europie Środkowej, który ma doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Kurort mieści się w Tatrach Niskich, tylko godzinę od polskiej granicy. Po północnej i południowej stronie Chopoka znajduje się ponad 46 km tras zjazdowych o różnych poziomach trudności, a także 29 kolejek i wyciągów. System naśnieżania o długości ponad 27 km zapewnia doskonałe warunki do jazdy przez co najmniej pięć miesięcy w roku. W ośrodku Jasna znajduje się 12 stref freeride'owych, snow park, zimowy park dziecięcy, trasy do uprawiania narciarstwa biegowego, lodowisko, liczne bary i restauracje oraz klub muzyczny. Do kompleksu należy także największy termalny park rozrywki w Europie Środkowej - Tatralandia z nową Tropical Paradise, gdzie lato panuje o każdej porze roku.