Tauron OlimpijSki: Młodzi alpejczycy wrócili z Francji

Dziewiątka  nastoletnich polskich alpejczyków z programu Tauron OlimpijSki trenowała przez dwa tygodnie we francuskiej stacji Les Deux Alpes pod okiem dwóch Andrzejów-Bachleda-Curuś (seniora i juniora) i Wojciecha Gajewskiego.

Latem trasy na lodowcu czynne są od 7 rano. Zawodnicy wstawali więc codziennie o 6 rano. Przed siódmą w tłumie nastolatków z całej Europy z wielkimi plecakami na plecach i nartami w rękach tłoczyli się przed zamkniętą jeszcze kolejką. Treningi na zastawionym slalomami lodowcu kończyły się około południa. A po południu - tenis, piłka nożna, siatkówka...

Narciarskie treningi latemNarciarskie treningi latem Fot.: Andrzej Lesiewski

Tauron OlimpijSki to program wymyślony przez najlepszego polskiego alpejczyka Andrzeja Bachledę-Curusia. - Chcemy z narciarskiej młodzieży wyłowić kilku zawodników, którzy za parę lat wejdą do kadry Polski - tłumaczy Bachleda-Curuś. - Mamy takie proste marzenie: żeby w nartach znalazł się ktoś na poziomie Agnieszki Radwańskiej...

Narciarskie treningi latemNarciarskie treningi latem Fot.: Tauron Bachleda Ski

Zawodników do programu trenerzy wyłonili na podstawie wyników alpejskiego Młodzieżowego Pucharu Polski, cyklu zawodów w slalomie równoległym Tauron Energy Ski Cup oraz rozmów z trenerami. - To ma być taka nasza namiastka juniorskiej kadry, której nie mamy - tłumaczy trener Wojciech Gajewski. - Warto, żeby zawodnik miał szansę popracować z innym niż na co dzień trenerem. Żeby ktoś na niego spojrzał świeżym okiem.  Dodatkowo mają okazję potrenować z zawodnikami na swoim poziomie, z którymi normalnie spotykają się tylko na zawodach.

Narciarskie treningi latemNarciarskie treningi latem Fot.: Andrzej Lesiewski

Na co dzień zawodnicy z Tauron OlimpijSki trenują w swoich macierzystych klubach - w Ustroniu, Nowym Sączu, Zakopanem. - My zapewniamy im dodatkowych 40- 50 dni na śniegu w okresie przygotowawczym do sezonu. Latem na lodowcach, jesienią w Polsce, na Słowacji - tłumaczy Bachleda. - Program sponsoruje firma energetyczna Tauron.  Już wiemy, że będziemy mieć pieniądze na treningi i w tym sezonie i w następnym. Co dalej - zobaczymy.

Narciarskie treningi latemNarciarskie treningi latem Fot.: Andrzej Lesiewski

Andrzej Bachleda i Wojciech Gajewski wierzą, że w Polsce doczekamy się zawodników na światowym poziomie. - Pierwsza dziesiątka, dwudziestka   Pucharu Świata - taki wynik nas zadowoli - deklarują.

Narciarskie treningi latemNarciarskie treningi latem Fot.: Tauron Bachleda Ski

Po dwóch tygodniach treningów młodzi zawodnicy wreszcie mają nadzieję na trochę odpoczynku. - W planach mam już kolejne obozy, ale mam nadzieję, że uda mi się też po prostu poleniuchować nad morzem czy jeziorem - wzdycha Kasia Wąsek (17 lat) zapytana o plany na lato.

Narciarskie treningi latemNarciarskie treningi latem Fot.: Andrzej Lesiewski

W Les Deux Alpes trenowali: Katarzyna Wąsek (Czantoria Ustroń), Aleksandra Malinowska (Firn Zakopane), Iwona Kohut (Skrzyczne Szczyrk), Dorota Wysowska (Narciarnia Nowy Sącz), Anna Kolasa (KS Firn Zakopane), Piotr Oramus (Siepraw-Ski Siepraw), Patryk Zapolski (Gondola Krynica), Alan Kacica (KS Grań Karpacz) i Paweł Jaksina (UKS De La Salle Gdańsk).

Anna Kwiatkowska

Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.