Mistrzostwa Polski Amatorów w Przemyślu - relacja

W ostatnią sobotę na stoku Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się ósme eliminacje Mistrzostw Polski Amatorów. Zawody są częścią programu TAURON Bachleda-Ski, którego celem jest promocja narciarstwa alpejskiego w Polsce.

Kolejne eliminacje Mistrzostw Polski Amatorów przyciągnęły do Przemyśla blisko 60 zawodników z całej Polski. Na narciarzy czekała specjalnie przygotowana trasa o długości 600-metrów, na której ustawionych zostało 20 tyczek. Przejazd nie należał do najtrudniejszych, jednak był wystarczający dla narciarzy, którzy nie trenują na co dzień jazdy między tyczkami.

Uczestnicy ścigali się w siedmiu kategoriach ustalonych według płci i wieku. Zwyciężczynią najliczniejszej grupy kobiet została Dominika Mazur , która była o zaledwie pół sekundy szybsza od Doroty Jeziorowskiej. Wśród najsilniej obsadzonej grupy panów złoto wywalczył Grzegorz Siteń , a tuż za nim uplasował się Tomasz Krzymień.

Zawody zakończyły się uroczystą dekoracją zwycięzców. Na podium dominowali zawodnicy z Przemyśla i Rzeszowa, jednak nie zabrakło też reprezentantów innych miast, m. in. Mysłowic, Lublina i Warszawy.

"To chyba ta niepowtarzalna atmosfera Mistrzostw Polski Amatorów sprawia, że staram się przyjeżdżać na tyle edycji na ile tylko zdołam. Jest duch walki, ale są też wspaniali ludzie, których łączy pasja do narciarstwa " - podsumował imprezę jeden z uczestników.

Mistrzostwa Polski Amatorów TBS Przemyśl 2012Mistrzostwa Polski Amatorów TBS Przemyśl 2012 Fot. Łukasz Solski Kolejne eliminacje rozegrane zostaną w Wiśle (24 luty) i Nowym Targu (10 marca), a wielki finał już 23 marca w Kluszkowcach.

Dodatkowe informacje oraz zdjęcia ze wszystkich imprez dostępne są na www.facebook.com/TauronBachledaSki oraz na www.tauronbachledaski.pl

Andrzej Bachleda-Curuś II - (ur. 2 stycznia 1947 roku w Zakopanem) to najbardziej utytułowany polski narciarz alpejski. Dwukrotnie reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich - w 1968 roku w Grenoble, gdzie zdobył 6. lokatę w slalomie specjalnym oraz w Sapporo w roku 1972, plasując się na 9. pozycji w salomie gigancie. W jego kolekcji znajdują się też medale Narciarskich Mistrzostw Świata - brąz za kombinację alpejską w Val Gardena w 1970 roku oraz srebro zdobyte w 1974 w St. Moritz w tej samej konkurencji. Wybitnym wynikiem było też 2. miejsce w slalomowej klasyfikacji Pucharu Świata i 6. miejsce w klasyfikacji generalnej w sezonie 1971/1972. Andrzej Bachleda-Curuś wielokrotnie tryumfował też na Zimowych Uniwersjadach i Spartakiadach Armii Zaprzyjaźnionych. Na najwyższym podium Mistrzostw Polski stawał aż 14 razy. W trakcie swojej kariery ścigał się z największymi legendami narciarstwa alpejskiego, takimi jak Jean Claude Killy czy Gustavo Thöni. Jest pierwszym Polakiem uhonorowanym prestiżową nagrodą "Fair Play" przyznawaną przez UNESCO. W 2009 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Copyright © Agora SA