Najzdolniejsi młodzi alpejczycy rywalizowali w Zakopanem

18 lutego na stoku Nosal w Zakopanem odbyła druga edycja zawodów dla młodych narciarzy - TAURON Energy Ski Cup. Cykl ten jest integralną częścią programu TAURON Bachleda Ski.

Blisko 50 zawodników i zawodniczek z kategorii Junior C (12-13 lat) i Junior B (14-15 lat) rywalizowało w ostatnią sobotę w czasie zawodów TAURON Energy Ski Cup. Młodzi alpejczycy ścigali się w slalomie równoległym - niezwykle widowiskowej konkurencji, która sprzyja zaciętej rywalizacji. Poziom był naprawdę wysoki, a różnice na mecie w niektórych przejazdach wynosiły po kilka setnych sekundy!

Ostatecznie najlepszą juniorką w kategorii C okazała się Izabella Tylek , która pokonała w przejeździe finałowym Ingę Opalińską. Wśród chłopców, po zaciętym wyścigu, zwyciężył Kamil Oramus , a drugi był Paweł Pyjas. W kategorii starszych juniorów triumfowali Justyna Sikora i Arkadiusz Poręba , po tym jak wyprzedzili swoich finałowych rywali - Iwonę Kohut i Michała Liwskiego.

Ceremonię wręczenia nagród uświetnili swoją obecnością mistrz olimpijski w skoku wzwyż z Montrealu (1976) - Jacek Wszoła oraz wiceprezes Zarządu TAURON Polska Energia ds. ekonomiczno-finansowych - Krzysztof Zawadzki. Warto też dodać, że podczas zawodów w roli osób testujących trasę występowali członkowie teamu TAURON OlimpijSki, na czele z Kasią Wąsek, która miesiąc temu startowała w Innsbrucku w pierwszych zimowych Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży.

Inicjator projektu pan Andrzej Bachleda-Curuś tak podsumował sobotnią imprezę: "Cieszy mnie fakt, że blisko 50 startujących na Nosalu juniorów i juniorek pokazało jak bardzo widowiskowy może być slalom równoległy. Nasze zawody dowodzą, że mamy w Polsce dużą grupę naprawdę zdolnych młodych zawodników i zawodniczek, których trzeba wspierać. Być może już niedługo ktoś z nich dołączy do naszej grupy TAURON OlimpijSki ."

Do sportowej rywalizacji dołączyli też pracownicy sektora energetycznego, którzy tego dnia startowali w drugiej edycji Pucharu Energetyków. Oprócz zawodów sportowych uczestnicy mieli okazję do integracji i wspólnej zabawy, a tej nie mogło zabraknąć z maskotkami TAURONA, czyli roztańczonymi, różowowłosymi krówkami.

Oba wydarzenia sportowe były częścią TAURON Bachleda Ski, programu mającego na celu odbudowę polskiego narciarstwa zjazdowego pod patronatem medalisty olimpijskiego - pana Andrzeja Bachledy-Curusia.

Andrzej Bachleda-Curuś II - (ur. 2 stycznia 1947 roku w Zakopanem) to najbardziej utytułowany polski narciarz alpejski. Dwukrotnie reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich - w 1968 roku w Grenoble, gdzie zdobył 6. lokatę w slalomie specjalnym oraz w Sapporo w roku 1972, plasując się na 9. pozycji w salomie gigancie. W jego kolekcji znajdują się też medale Narciarskich Mistrzostw Świata - brąz za kombinację alpejską w Val Gardena w 1970 roku oraz srebro zdobyte w 1974 w St. Moritz w tej samej konkurencji. Wybitnym wynikiem było też 2. miejsce w slalomowej klasyfikacji Pucharu Świata i 6. miejsce w klasyfikacji generalnej w sezonie 1971/1972. Andrzej Bachleda-Curuś wielokrotnie tryumfował też na Zimowych Uniwersjadach i Spartakiadach Armii Zaprzyjaźnionych. Na najwyższym podium Mistrzostw Polski stawał aż 14 razy. W trakcie swojej kariery ścigał się z największymi legendami narciarstwa alpejskiego, takimi jak Jean Claude Killy czy Gustavo Thöni. Jest pierwszym Polakiem uhonorowanym prestiżową nagrodą "Fair Play" przyznawaną przez UNESCO. W 2009 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.