Narciarze amatorzy pościgają się w Przemyślu

Już w najbliższą sobotę (18 lutego) na stoku Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędą się ósme eliminacje Mistrzostw Polski Amatorów w narciarstwie alpejskim. Zawody są częścią programu TAURON Bachleda-Ski.

Eliminacje te będą wyjątkowe, ponieważ zostaną rozegrane na stoku położonym w samym centrum miasta, z widokiem na piękną panoramę Przemyśla. Na narciarzy czekać będzie specjalnie przygotowana, 600-metrowa trasa, na której ustawionych zostanie ok. 20 bramek. Jak zapowiadają sami organizatorzy "trasa nie będzie ani najtrudniejsza, ani najłatwiejsza. Będzie w sam raz, żeby każdy narciarz mógł trochę powalczyć".

W zawodach może wziąć udział każdy. Wystarczy zapisać się mailowo na adres referatsport@posir.pl, bądź telefonicznie pod numerem 16 676-05-38. Zgłoszenia przyjmowane będą codziennie w godz. 8.00-14.00 i zakończą się w piątek w południe. W szczególnych przypadkach możliwa będzie również rejestracja w dniu imprezy. Wpisowe na zawody wynosi 15 zł i pobierane będzie w biurze zawodów w dniu startu. W ramach wpisowego zawodnicy otrzymają dodatkowo batonik energetyczny oraz gorący napój.

Biuro zawodów, zlokalizowane w Barze na Wzniesieniu (przy trasie nr 3), będzie czynne już od godz. 8.30 w sobotę. Na 9.30 zaplanowane jest oglądanie trasy, a o 10.30 start pierwszego zawodnika. Jeśli na starcie stawi się mniej niż 50 zawodników - każdy będzie miał możliwość wykonania dwóch przejazdów, jeśli zawodników będzie więcej - zawody zostaną rozegrane w jednym przejeździe. O godzinie 13.00 będzie miała miejsce uroczysta dekoracji zwycięzców. Najlepsi otrzymają medale, a wszyscy uczestnicy mogą liczyć na pamiątkowy dyplom.

Eliminacje w Przemyślu to już ósma edycja Mistrzostw Polski Amatorów PZN tej zimy, kolejne zawody odbędą się w Wiśle i Nowym Targu, a wielki finał już 23 marca w Kluszkowcach. Cykl jest częścią TAURON Bachleda Ski - programu odnowy narciarstwa alpejskiego w Polsce pod patronatem naszego najlepszego narciarza Pana Andrzeja Bachledy Curusia.

Dodatkowe informacje o projekcie dostępne są na www.facebook.com/TauronBachledaSki oraz na www.tauronbachledaski.pl

Andrzej Bachleda-Curuś II - (ur. 2 stycznia 1947 roku w Zakopanem) to najbardziej utytułowany polski narciarz alpejski. Dwukrotnie reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich - w 1968 roku w Grenoble, gdzie zdobył 6. lokatę w slalomie specjalnym oraz w Sapporo w roku 1972, plasując się na 9. pozycji w salomie gigancie. W jego kolekcji znajdują się też medale Narciarskich Mistrzostw Świata - brąz za kombinację alpejską w Val Gardena w 1970 roku oraz srebro zdobyte w 1974 w St. Moritz w tej samej konkurencji. Wybitnym wynikiem było też 2. miejsce w slalomowej klasyfikacji Pucharu Świata i 6. miejsce w klasyfikacji generalnej w sezonie 1971/1972. Andrzej Bachleda-Curuś wielokrotnie tryumfował też na Zimowych Uniwersjadach i Spartakiadach Armii Zaprzyjaźnionych. Na najwyższym podium Mistrzostw Polski stawał aż 14 razy. W trakcie swojej kariery ścigał się z największymi legendami narciarstwa alpejskiego, takimi jak Jean Claude Killy czy Gustavo Thöni. Jest pierwszym Polakiem uhonorowanym prestiżową nagrodą "Fair Play" przyznawaną przez UNESCO. W 2009 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.