Mistrzostwa polski Amatorów - Łysa Góra

W sobotę (11 lutego) w ośrodku Limanowa Ski na Łysej Górze miały miejsce szóste eliminacje Mistrzostw Polski Amatorów rozgrywanych w ramach TAURON Bachleda Ski. Tym samym amatorzy są już za półmetkiem zmagań w tegorocznym pucharze.

Na Łysej Górze, położonej w pięknej kotlinie górskiej w Beskidzie Wyspowym, przy mroźnej i słonecznej pogodzie, rozegrano kolejne już zawody w slalomie gigancie. Frekwencja dopisała i na starcie stawiło się aż 106 zawodników podzielonych na 6 kategorii według płci i wieku. Czekała na nich 550-metrowa trasa FIS, na której ustawiono 19 bramek. Każdy narciarz miał dwa przejazdy, a w klasyfikacji końcowej decydująca była suma czasów.

Jak zwykle podczas zmagań sportowych nie zabrakło emocji, a walka była bardzo zacięta. Sami zawodnicy podkreślają, że trasa była świetnie przygotowana, rozstawienie bramek wymiarowe, a siarczysty mróz pozwolił wszystkim na przejazd po równej i twardej trasie bez dziur przy tyczkach.

Mistrzostwa Polski Amatorów Limanowa, TBS 2012Mistrzostwa Polski Amatorów Limanowa, TBS 2012 fot. Wiktor Bubniak Najszybszy w najliczniejszej i najsilniej obsadzonej grupie mężczyzn był Tomasz Waśniowski z czasem 1:01.71, a zaraz za nim z zaledwie 0,14 sekundową stratą uplasował się Tomasz Kępa. Wśród kobiet bezapelacyjnie zwyciężyła Agnieszka Schwenk , której czas 1:03.43 był lepszy od czasu niejednego z panów.

Pytany o wrażenia z zawodów Tomasz Waśniowski skomentował: "Czuję się fantastycznie. Rywalizacja była bardzo mocna. Chłopaki pokazali, że poziom naszych zawodów jest w tej chwili bardzo wysoki, a różnice w pierwszej trójce były naprawdę niewielkie ". Najlepsza wśród kobiet - Agnieszka Schwenk dodła: "Fajna trasa, fajny stok, twardo, świetne warunki i można było popędzić. Organizacja perfekcyjnie! "

Dla polskich narciarzy to nie koniec sportowych emocji tej zimy. Kolejne edycje Mistrzostw Polski Amatorów PZN odbędą się w Przemyślu, Wiśle i Nowym Targu , a wielki finał już 23 marca w Kluszkowcach. Zawody są częścią TAURON Bachleda Ski, programu odbudowy narciarstwa alpejskiego w Polsce realizowanego przez firmę TAURON Polska Energia pod patronatem i przy współpracy najlepszego polskiego narciarza Andrzeja Bachledy-Curusia.

Pełne wyniki oraz zdjęcia ze wszystkich imprez dostępne są na www.facebook.com/TauronBachledaSki oraz na www.tauronbachledaski.pl

Andrzej Bachleda-Curuś II - (ur. 2 stycznia 1947 roku w Zakopanem) to najbardziej utytułowany polski narciarz alpejski. Dwukrotnie reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich - w 1968 roku w Grenoble, gdzie zdobył 6. lokatę w slalomie specjalnym oraz w Sapporo w roku 1972, plasując się na 9. pozycji w salomie gigancie. W jego kolekcji znajdują się też medale Narciarskich Mistrzostw Świata - brąz za kombinację alpejską w Val Gardena w 1970 roku oraz srebro zdobyte w 1974 w St. Moritz w tej samej konkurencji. Wybitnym wynikiem było też 2. miejsce w slalomowej klasyfikacji Pucharu Świata i 6. miejsce w klasyfikacji generalnej w sezonie 1971/1972. Andrzej Bachleda-Curuś wielokrotnie tryumfował też na Zimowych Uniwersjadach i Spartakiadach Armii Zaprzyjaźnionych. Na najwyższym podium Mistrzostw Polski stawał aż 14 razy. W trakcie swojej kariery ścigał się z największymi legendami narciarstwa alpejskiego, takimi jak Jean Claude Killy czy Gustavo Thöni. Jest pierwszym Polakiem uhonorowanym prestiżową nagrodą "Fair Play" przyznawaną przez UNESCO. W 2009 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.