4 eliminacja Mistrzostw Polski Amatorów w narciarstwie alpejskim

W sobotę, 28 stycznia br., przy pięknej zimowej pogodzie na stoku Rymarz w ośrodku Jugów Park rozegrano czwarte w tym sezonie eliminacje do Mistrzostw Polski Amatorów PZN. Zawody te odbywają się pod patronatem stworzonego przez Andrzeja Bachledę - Curusia, programu TAURON Bachleda Ski.

Na starcie stawiło się blisko 40 zawodników i zawodniczek, którzy rywalizowali w sześciu kategoriach wiekowych. Zmaganiom na stoku sprzyjała pogoda - od rana aż do zakończenia zawodów w górach Sowich świeciło słońce i utrzymywał się lekki mróz.

Również warunki śniegowe były dobre, co pozwoliło organizatorom na rozegranie dwóch przejazdów slalomu giganta na najdłuższej jak dotychczas w tym sezonie trasie.

Zwycięzca w kategorii mężczyzn poniżej 35 lat Dawid Stanny tak podsumowuje zawody: trasa była wymagająca, jednak warunki nam sprzyjały, gdyż było twardo, a stok był znakomicie przygotowany, tak więc ogólnie było bardzo fajnie.

Trudność trasy podkreślało wielu startujących, ale tylko jeden zawodnik i jedna zawodniczka nie ukończyli swoich przejazdów.

Mistrzostwa Polski Amatorów 2012 Jugów, podiumMistrzostwa Polski Amatorów 2012 Jugów, podium materiały prasowe Poniżej prezentujemy zwycięzców poszczególnych grup (podano łączny czas).

Kobiety III

1. Beata Zuba - 1:25.88

Kobiety IV

1. Dorota Jeziorowska - 1:26.84

Mężczyźni I

1. Jacek Badura - 1:24.71

Mężczyźni II

1. Leszek Klimczak - 1:16.84

Mężczyźni III

1. Marcin Zembowicz - 1:17.36

Mężczyźni IV

1. Dawid Stanny - 1:16.05

Pełne wyniki zawodów znajdują się na stronie organizatora - http://www.dsnski.pl

Andrzej Bachleda-Curuś II - (ur. 2 stycznia 1947 roku w Zakopanem) to najbardziej utytułowany polski narciarz alpejski. Dwukrotnie reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich - w 1968 roku w Grenoble, gdzie zdobył 6. lokatę w slalomie specjalnym oraz w Sapporo w roku 1972, plasując się na 9. pozycji w salomie gigancie. W jego kolekcji znajdują się też medale Narciarskich Mistrzostw Świata - brąz za kombinację alpejską w Val Gardena w 1970 roku oraz srebro zdobyte w 1974 w St. Moritz w tej samej konkurencji. Wybitnym wynikiem było też 2. miejsce w slalomowej klasyfikacji Pucharu Świata i 6. miejsce w klasyfikacji generalnej w sezonie 1971/1972. Andrzej Bachleda-Curuś wielokrotnie tryumfował też na Zimowych Uniwersjadach i Spartakiadach Armii Zaprzyjaźnionych. Na najwyższym podium Mistrzostw Polski stawał aż 14 razy. W trakcie swojej kariery ścigał się z największymi legendami narciarstwa alpejskiego, takimi jak Jean Claude Killy czy Gustavo Thöni. Jest pierwszym Polakiem uhonorowanym prestiżową nagrodą "Fair Play" przyznawaną przez UNESCO. W 2009 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.