Biegówki i kurs zimowy na Turbaczu

Co zabrać ze sobą w góry? Jak wybrać bezpieczną trasę? Co zrobić, jeżeli zabłądzimy i musimy przenocować w górach? Miłośnicy biegówek i zimowych wypraw będą mogli nauczyć się zasad bezpiecznego poruszania się po górach podczas organizowanej przez Towarzystwo Narciarskie "Biegówki" weekendowej wyprawy na Turbacz, 9-11 grudnia 2011 r.

Świadomość zagrożeń i umiejętność postępowania w przypadku ich wystąpienia pozwala znacznie zwiększyć szanse przeżycia zimą w górach. Z tego powodu TN "Biegówki" postanowiło zorganizować wyjazd na powitanie zimy 2011/12 do Gorczańskiego Parku Narodowego, podczas którego - oprócz biegania w malowniczych okolicach Turbacza, skąd rozpościera się przepiękny widok na Tatry - uczestnicy będą uczyć się od Jakuba Radlińskiego, ratownika i instruktora ratownictwa Grupy Podhalańskiej GOPR o podstawach bezpiecznego zachowania zimą w górach.

Program kursu przewiduje dwa wyjścia w góry na biegówkach połączone z zajęciami praktycznymi (w sobotę i niedzielę) oraz wykład teoretyczny w sobotę wieczorem. Poruszane zagadnienia to, m.in.: zabłądzenie w górach, wyziębienie, prawidłowe przygotowanie się do wycieczki, postępowanie w przypadku kontuzji, unikanie lawin oraz wzywanie pomocy.

Zakwaterowanie w przytulnym pensjonacie w pięknej i spokojnej gorczańskiej wsi Łopuszna, w której znajdują się takie zabytki jak: drewniany kościół z XV wieku, drewniany dwór Tetmajerów, a także Tischnerówka - dom rodzinny ks. Józefa Tischnera.

Koszt uczestnictwa w wyjeździe waha się między 440 a 490 zł w zależności od liczby uczestników (maksymalnie 24 osoby) . Cena zawiera: zakwaterowanie, pełne wyżywienie, transport, zajęcia teoretyczne i praktyczne, ubezpieczenie NW.

Wyjazd 9 grudnia (piątek) o godz. 15.30 z centrum Warszawy, zaś powrót 11 grudnia (niedziela) około godz. 23.00. Istnieje możliwość dołączenia do autobusu w Krakowie lub w Nowym Targu.

Zapisy i bliższe informacje u koordynatora wyprawy - Piotra Manowieckiego - pod adresem: wycieczki@tnbiegowki.pl