Ewolucje sprzętu: gogle narciarskie

Od delikatnego dzieła sztuki autorstwa zręcznego rzemieślnika do formowanych przy użyciu komputerów i tunelu aerodynamicznego produktów high-tech, czyli gogle narciarskie dawniej i dziś.

Gogle narciarskie 1930

W latach 30. XX wieku Niemiec Philipp M. Winter - zainspirowany rozgrywanymi w jego ojczyźnie zimowymi igrzyskami olimpijskimi - rozpoczął produkcję narciarskich okularów ochronnych. Szybki z tworzywa sztucznego były zszywane ręcznie, a ich krawędzie obszywano pluszową taśmą. Już wtedy okulary miały wentylację - dzięki wybitym po bokach otworom. Do utrzymywania okularów na głowie służyła tkana gumowa taśma z metalowym zapięciem. W 1936 roku w takich goglach sukcesy odnosili Chistel Cranz i Heli Lantschner. W latach 50. powstały takie modele jak Champion, jedne z pierwszych markowych gogli na rynku. Na początku lat 60. syn Philippa Wintera, Rainer, wprowadził na rynek markę Uvex (ultra violet excluded), znaną dziś na całym świecie. Jednoosobowa firma w bawarskim Fürth przekształciła się w innowacyjne, świetnie prosperujące rodzinne przedsiębiorstwo, któremu obecnie ufają tacy sportowcy jak Jean-Baptiste Grange, Viktoria Rebensburg i Marlies Schild.

Gogle narciarskie Oakley model Simon Dumonst Signature 2011Gogle narciarskie Oakley model Simon Dumonst Signature 2011 Fot. www.tmstudio.de

Oakley Simon Dumont Signature Series 2010/11

Ten model gogli to wersja sygnowana przez gwiazdę freeskiingu Simona Dumonta, który w 2008 roku ustanowił rekord świata (22,2 m) w skoku z rampy, czyli tzw. quarter pipe'u. Ten rdzenny Amerykanin umiejętnie wykorzystał przy projektowaniu tego modelu swoje indiańskie korzenie. Używana przy produkcji technologia jest bardzo zaawansowana. Oprawkę wykonano z opatentowanego przez Oakley tworzywa sztucznego: bardzo lekkiego, giętkiego i trwałego. Panoramiczne szybki zrobione są z plutonitu, najczystszej formy poliwęglanu. Filtry chronią w 100 proc. przed niebezpiecznym słonecznym promieniowaniem UV, a powłoka ''anti fog'' zapobiega zaparowywaniu szybek. Specjalna technologia zapewnia dodatkowo pozbawiony zniekształceń obraz w całym polu widzenia. Równomierne rozłożenie ucisku i trzypunktowe mocowanie podnoszą komfort eksploatacji. Są idealnym rozwiązaniem dla narciarzy jeżdżących w kaskach. System szkieletowy redukuje nacisk oprawki na nos.

Zródło: Red Bulletin 1/2011

Copyright © Agora SA