Ile kosztują kije narciarskie

Mimo rewolucji karwingowej, kije nie odeszły w zapomnienie. Jazda bez nich jest możliwa i komfortowa w bardzo specyficznych warunkach. Potrzebny jest szeroki, średnio nachylony stok, i równa, niezbyt twarda nawierzchnia. W przeciwnym razie kije będą bardzo pomocne do zachowania równowagi w trakcie jazdy.

Choć producenci sprzętu często próbują nam wmówić coś innego, kije narciarskie nie różnią się aż tak bardzo miedzy sobą. Z drugiej strony, kilka istotnych różnic istnieje, także warto zwrócić na nie uwagę podczas zakupów.  Tańsze kije są zrobione z miększych i nieco cięższych materiałów. Przy niektórych wywrotkach łatwo się zegną. Co wtedy? Jeśli wygięcie nie jest duże, z łatwością będziemy w stanie je wyprostować. Nie należy jednak robić tego na stoku, a w domu, po wcześniejszym rozgrzaniu. Pomoże to zapobiec ich złamaniu. Cena takich kijów zawiera się w przedziale 50-120 PLN. Podstawowym kryterium wyboru powinna być wygoda użytkowania - to czy rączka i wyważenie kija nam odpowiadają.

Na narty.sport.pl na Facebooku

Kije droższe są zrobione z twardszych, bardziej wytrzymałych materiałów o nieco innej charakterystyce. W razie uderzenia sprężynują i raczej się nie skrzywiają. W skrajnych wypadkach ulegną jednak złamaniu. Jeśli rozważamy jazdę sportową, zwłaszcza po slalomie, powinniśmy zainwestować w kije z grupy race, w cenie pomiędzy 200 a 400 PLN. Innym rodzajem kijów z wyższej półki są tzw. Karbonowe. Lekkie i wytrzymałe, kosztujące również powyżej 250 PLN.

Osobnymi kategoriami kijów są freestylowe oraz skitourowe (o regulowanej długości). Te pierwsze kosztują mniej więcej 150-200 i mają bardzo wyszukane grafiki. Te drugie to wydatek rzędu 300-500 PLN. Im lżejsze i bardziej wyszukane, tym droższe. Niektóre kije skitourowe mają dodatkowe opcje - np. zamieniają się w awaryjną sondę lawinową. Z drugiej strony, sonda lawinowa działa dużo lepiej, jeśli nie jest równocześnie kijem.

Podsumowując, kije dla amatora kosztuj około 80 PLN, a dla zawodowców 250 PLN. Oprócz wagi, wygody użytkowania, i jakości wykonania, tym no co można zwrócić uwagę jest oczywiście uroda.

tekst: Franek Przeradzki |  Na narty.sport.pl na Facebooku

Artykuły na temat  ile kosztuje sprzęt narciarski w serwisie Na narty.sport.pl