Pozostać na powierzchni. System ABS pomaga przeżyć lawinę

Zasypanie przez lawinę to koszmar każdego freeridera. Jeszcze do niedawna jedynym sensownym sposobem uniknięcia takiego doświadczenia była rezygnacja z potencjalnie najlepszych zjazdów. Techniki lawinowe koncentrowały się natomiast na poszukiwaniu i wydobyciu zasypanego. System, który od kilku sezonów zmienia tę postać rzeczy, nazywa się ABS.

Do niedawna rozwiązania techniczne oraz zasady postępowania związane z tematem bezpieczeństwa lawinowego dotyczyły jedynie oceny zagrożenia i sytuacji, w której konieczne jest już przeprowadzenie akcji ratunkowej. Tak działa zarówno święta trójca lawinowa - detektor, łopatka i sonda, jak i system Recco.  Wraz z rosnącą popularnością jazdy poza trasami na nartach i snowboardzie jedną z kluczowych kwestii stało się znalezienie rozwiązania, które pozwala uniknąć zasypania przez zwały śniegu. Od kilku lat coraz więcej freeriderów korzysta z systemu ABS składającego się z dwóch poduszek schowanych w plecaku, które po pociągnięciu zawleczki błyskawicznie wypełniają się sprężonym gazem.

 

W ten sposób objętość osoby porwanej przez lawinę zwiększa się, bez zmiany jej wagi. Zgodnie z prawami fizyki taka "większa drobina" jest wypychana na powierzchnię poruszającego się śniegu. Użycie systemu ABS jest tak naprawdę jedyną czynnością jaką może wykonać osoba porwana przez lawinę, a skuteczność jego działania została potwierdzona w 97% z 262 przebadanych przypadków. Co więcej, 84% porwanych przez lawinę nie uległo żadnym poważniejszym obrażeniom. Systemowi ABS zaufał TOPR. Po doświadczeniach tragicznej lawiny pod Szpiglasową Przełęczą w 2001 roku ratownicy korzystają obecnie z plecaków wyposażonych w ABS.

System jest montowany w plecakach różnych producentów. Jeśli chodzi o zjazdy na nartach liczy się rozmiar, waga i komfort użytkowania. Z tych względów plecaki przeznaczone do freeride'u będą różnić się od tych kierowanych do, na przykład, alpinistów. W tym roku The North Face, producent od dawna związany ze środowiskiem freeride'owym, przy współpracy z legendą snowboardu Xavierem de Le Rue, stworzył nowy plecak Patrol 24 wyposażony w system ABS. Połączenie nowatorskiej technologii i sprawdzonych rozwiązań konstrukcyjnych pozwoliło na zaprezentowanie jednego z najbardziej zaawansowanych plecaków freeride'owych na rynku. Miłośnikom jazdy białego szaleństwo polecamy zapoznać się  z tą ofertą, oraz, szerzej, z systemem ABS.

Nieprzekonanym polecamy film - opowieść Xaviera o zasypaniu przez lawinę i użyciu plecaka z systemem ABS.

 

Więcej o Systemie ABS,  na anglojęzycznej stronie producenta .