Opady śniegu powracają do Europy!

Na to czekali narciarze - w Alpach, Dolomitach i Pirenejach nareszcie mocno sypie! Wyśmienite warunki narciarskie sprawiły, że w setkach ośrodków narciarskich rozpoczęcie sezonu planowane jest na ten weekend (5-6 grudnia).

Portal www.Skiinfo.pl w ciągu ostatnich 72 godzin wysłał setki alarmów śniegowych dotyczących ośrodków w Alpach, Dolomitach i Pirenejach. Opady śniegu są przeważnie duże, a co najważniejsze - cały czas się utrzymują. Warunki narciarskie w przypadku większości obszarów są wyśmienite, choć zasypane stoki zaczynają stwarzać zagrożenie lawinowe. W setkach ośrodków narciarskich planowane jest rozpoczęcie sezonu w ten weekend (5-6 grudnia).

Najwięcej śniegu spadło w Szwajcarii . St Moritz oraz Engadin Valley informują, że od czasu ostatniego weekendu spadło 1,3 m białego puchu. W większości pozostałych ośrodków w tym kraju opady śniegu są również imponujące.

Po nagłej burzy na początku tygodnia odcięty od świata został ośrodek Engelberg , gdzie zalega 90 cm śniegu. Drogi poza miejscowością zostały zamknięte w poniedziałek. We wtorek natomiast, z uwagi na wysoki poziom zagrożenia lawinowego, zatrzymano wszystkie narciarskie wyciągi.

"To była prawdziwa śnieżna nawałnica, cały ośrodek został wręcz zasypany w ciągu zaledwie 24 godzin." - relacjonuje snowboardzista Eric Spongberg - "Panuje tu całkowity chaos. Ludzie próbują odblokować drogi, sytuację komplikują lawiny, których w obecnych warunkach jest wiele. Ostatnio warstwa śniegu nie była tutaj zbyt gruba, lecz teraz można głośno powiedzieć, że święta w Engelberg będą prawdziwie białe".

Po sporych opadach śniegu w październiku oraz ociepleniu w środku listopada, Austrię znowu pokrył świeży śnieg. Jednym z ośrodków o najgrubszej białej pokrywie jest lodowiec Mölltaler . Od początku tygodnia spadło tam dodatkowe 60 cm śniegu, jego warstwa wynosi obecnie 220 cm. Pozostałe obszary narciarskie zwiększyły grubość śnieżnego kożucha o 20-50 cm.

Lech-Zürs potwierdził informację, że w piątek uruchomione zostaną narciarskie wyciągi. Obecnie na stokach znajduje się 55 cm śniegu. Tego samego dnia otwarty zostanie Hochzillertal .

Na sobotę zaplanowano otwarcie Silvretta Montafon , gdzie leży 70 cm śniegu. "Dzięki sporym opadom śniegu, 5 grudnia planujemy uruchomić Zamang Bahn (wyciąg narciarski dla Hochjoch) oraz Versettla Bahn (wyciąg narciarski dla Nova)" - informuje Frank Peters z Silvretta Montafon Mountain Railways

Dobre warunki narciarskie oraz spore opady śniegu utrzymują się w dalszym ciągu we Francji . Swoje wyciągi narciarskie uruchomiły już ośrodki takie jak Lans en Vercors oraz Collet d'Allevard . W La Clusaz można korzystać już z narciarskiego obszaru nordyckiego Les Confins.

W nadchodzący weekend otwarte zostaną kolejne ośrodki narciarskie, wśród nich znajdą się Meribel, Alpe d'Huez, the Grands Montets w Chamonix, Montgenevre, Les Arcs . Duże szanse na rozpoczęcie sezonu w ten weekend mają także Courchevel 1850 i Le Grand Bornand .

40-centymetrową warstwą świeżego, białego puchu oraz najgrubszą śnieżną pokrywą w kraju może poszczycić się czynny już ośrodek narciarski Val Thorens .

Podobnie sytuacja wygląda we Włoszech , gdzie ciągle publikowane są nowe alarmy śniegowe. Najwięcej śniegu w tym kraju jest obecnie w Bormio (1,9 m); większość śniegu spadła tam w ubiegły weekend. W innych ośrodkach również miały miejsce spore opady. Stało się tak w Madesimo (90 cm) oraz Alagna, Cervinia, Livigno i Monterosa (po 50 cm w każdym).

Wiele ośrodków narciarskich we Włoszech oficjalnie rozpoczyna sezon zimowy w sobotę, 5 grudnia. Wśród tych ważniejszych znajdują się Monterosa Ski, Dolomiti Superski, Limone, Courmayeur, Sauze d'Oulx oraz Adamello . W Passo Tonale i Pontedilegno czynne są już niektóre wyciągi narciarskie.

Duże opady śniegu przetoczyły się również przez Pireneje . Po śnieżycy trwającej 48 godzin największy ośrodek narciarski w Hiszpanii jest w pełni gotowy na rozpoczęcie sezonu. Wyższe stoki pokrywa warstwa 160 cm białego puchu, a niższe około 1 m. W ciągu kolejnych dni przewidywane są dalsze opady.

Świeży śnieg zawitał również w Baqueira (40-70 cm), Cerler, (20-125cm), Panticosa (70-130cm) oraz Sierra Nevada (10-30 cm). Wszystkie ważniejsze ośrodki narciarskie zostaną otwarte w piątek, kiedy to rozpocznie się tu długi weekend (8 grudnia jest w Hiszpanii dniem świątecznym).

Świeży śnieg spadł także w Andorze . Ośrodki narciarskie zostały tu otwarte już w listopadzie.

Ostatnie alarmy śniegowe były skupione raczej na obszarach kontynentalnych. Jednak np. warunki narciarskie na Półwyspie Skandynawskim są również nie najgorsze, szczególnie na obszarach północnych. Norweskie ośrodki informują o ubiegłotygodniowych opadach śniegu wynoszących nawet 50 cm. W ten weekend zostanie otwartych 38 ośrodków narciarskich wraz z największymi: Trysil, Geilo, Hafjell, Kvitfjell, Skeikampen oraz Hemsedal , gdzie biała powłoka sięga 1 m. Dla tych, którzy pragną wyruszyć w trasę na nartach biegowych, przygotowano 30 km szlaków rozlokowanych w 13 ośrodkach.

Stosunkowo niewielkie były za to opady śniegu w Szwecji . W Lindvallen spadło 15 cm, a w Tandadalen 7 cm białego puchu. Jednak mroźna pogoda w znacznej części kraju stworzyła idealne warunki uzupełnienia naturalnych opadów sztucznymi. W Kittelfjall na północy kraju jest 46 cm śniegu. Nieco mniej (35 cm) znajduje się w oddalonym o 100 km na północ, leżącym w kole podbiegunowym ośrodku Dundret .

W ubiegłą sobotę, otwarciem ośrodka Cairngorm Mountain , rozpoczął się sezon narciarski w Szkocji . Korzystać można teraz z wyżej położonych zboczy. W dniu otwarcia, w mrozie oraz silnym wietrze, dochodzącym do 80 km/h, 600 największych zagorzalców mogło w końcu poczuć długo wyczekiwane, narciarskie emocje.

Copyright © Agora SA