Słowackim ośrodkom narciarskim trudno konkurować z ofertą austriackich czy włoskich stacji, jednak rodaków przyciągają tutaj przede wszystkim przystępne ceny, stosunkowo niedaleko położone stoki (podróż z Krakowa do Tatrzańskiej Łomnicy trwa ok. 3 godz.) oraz lepsze niż w kraju warunki narciarskie. Polacy stanowią tu, w zależności od rodzaju wypoczynku, od 30 % do 50 % wszystkich gości. Sezon trwa od grudnia do pierwszych dni maja.
Największym ośrodkiem narciarskim na Słowacji jest Jasna Niskie Tatry. Łącznie, po północnej i południowej stronie Chopoku (2024 m n.p.m.), znajduje się 31 kilometrów nartostrad. Dojazd, od północnej strony, prowadzi przez Dolinę Demianowską (Demänovská Dolina). Zmotoryzowani narciarze muszą jednak zostawić samochody przy wjeździe do doliny i dalej pojechać skibusem. Wyjątkiem są osoby zakwaterowane w hotelach, znajdujących się wzdłuż drogi dojazdowej do stacji narciarskich. Dolina Demianowska jest atrakcyjna nie tylko narciarzy. Zimą i latem turyści zwiedzają tu jaskinie - Wolności (z imponującymi kamiennymi wodospadami) i Lodową.
Stacje narciarskie na Chopoku: Záhradky, Biela put, Otupné oraz Chopok Juh (południe) upodobali sobie szczególnie polscy i ukraińscy narciarze oraz snowboardziści. Stanowią 2/3 przyjeżdżających gości. Do ich dyspozycji jest 19 orczyków, 5 wyciągów krzesełkowych i gondolka. Każdy, początkujący czy zaawansowany, narciarz znajdzie tu trasy dla siebie. Najdłuższa nartostrada nr. 11 z homologacją FIS ma 3, 5 km długości. Snowboardziści mogą ćwiczyć ewolucje na ponad dziesięciu przeszkodach w snowparku przy stacji Otupné.
Osoby, które były tu ostatni raz kilka sezonów temu, czekają miłe niespodzianki. Tylko 2007 roku Słowacy zainwestowali 250 mln koron w stację Biela put, z czego 60 mln przeznaczono na sztuczne naśnieżanie. Na Bielej puti ruszyło nowe czteroosobowe krzesełko, dzięki czemu rozładowały się kolejki w oddalonych o ok. 2 km Záhradkach (działa tu m.in. sześcioosobowa "kanapa"). Dojazdowa nartostrada do nowego krzesła na Bielej puti od zweszłego roku jest o 20 m szersza i o 155 m dłuższa.
Przy dolnej stacji wyciągu powstało info centrum "Tatry Sport". Można tu wypożyczyć sprzęt narciarski i snowboardowy oraz zostawić na cały dzień rzeczy w zamykanych szafkach. - Dla gości z Polski zatrudniliśmy polskich instruktorów narciarstwa. Do szkółki mogą zapisać się rodzice razem z dziećmi - opowiada Danka Velecká, dyrektor ds. marketingu Jasna Niskie Tatry.
Bardziej komfortowo, bo po szerszej trasie, zjeżdża się również z Kosodreviny do Sridecka na południowej stronie Chopoku. Narciarze odwiedzający Jasną często narzekali na duże oblodzenie tutejszych stoków. Jakość kluczowych tras ma podnieść 96 maszyn naśnieżających.
Atrakcją tej części Tatr jest również oddalony o ok. 15 km Jasnej Aquapark Tatralandia - największy tego typu obiekt w Europie Środkowo-Wschodniej. Młodsi i starsi mogą zrelaksować się m.in. w dwóch karaibskich basenach, saunach i zaszaleć na czterech zjeżdżalniach. Osoby, które posiadają karnet, dojadą tu za darmo skibusem.
Więcej informacji: www.jasna.sk , www.tatralandia.sk
Na lepsze zmienia się również oferta dla narciarzy w Wysokich Tatrach. Głównymi ośrodkami są tu: Tatrzańska Łomnica, Štrbské Pleso, Stary Smokowiec, Liptovská Teplieka oraz Lopušná dolina - Lueivná. Między stacjami kursuje skibus oraz kolejka elektryczna (co 15 min.). Osoby ze skipassami jeżdżą nimi za darmo.
Nowością, która szczególnie ucieszy narciarzy, jest uruchomienie zmodernizowanej kolejki naziemnej ze Starego Smokowca na Hrebienok (1285 m n.p.m.). Stary skład przestał kursować w połowie września zeszłego roku. Modernizacja trwała zaledwie 3 miesiące.
Stary Smokovec nie zachwyci zaawansowanych narciarzy, ale spełni oczekiwania początkujących i rodziców wypoczywających z dziećmi. Na Hrebienoku działa Snow Fun Park. W jego ofercie znajduje się m.in. Snow Tubing, czyli szalony zjazd po rynnie na gumowym kole (zabawa nie tylko dla najmłodszych), podnosząca adrenalinę jazda na Snow Bike (rower śnieżny z nartami zamiast kół), Ski Fox (połączenie nart i sanek) czy Snow Scooter (połączenie roweru i snowboardu). Niezależnie od wieku każdy powinien spróbować zjazdu na sankach z Hrebienoka do Starego Smokowca. Specjalna trasa dla tego typu pojazdów ma długość 2,6 km. Czynna jest w ciągu dnia i wieczorem. Wypożyczalnia sprzętu znajduje się przy dolnej stacji kolejki.
Osoby nastawiane na intensywną jazdę na nartach dobrze poczują się na stokach Tatrzańskiej Łomnicy. W Lomnickim Sedle znajduje się najwyżej położona (2190 m n.p.m.) i najbardziej stroma nartostrada Słowacji. Na słynną trasę, dostanie my się czteroosobową gondolką, a następnie dwuosobowym krzesłem. Z "czarną" poradzą sobie jednak nie tylko wytrawni narciarze. Spadek rekompensuje duża szerokość stoku. Jest tu również przestrzeń dla freeraid'owców i snowboardzistów.
Osoby, które nie czują się jeszcze pewnie na dwóch deskach mogą wjechać wiszącą kolejką linową do schroniska na Łomnickim Szczycie na wysokość 2634 m n.p.m. Wagonik zaczął kursować w 1943 roku i jednorazowo zabiera 14 osób (warto zarezerwować wcześniej bilety). Przy dobrej pogodzie z tarasu widokowego stacji zobaczymy Zakopane. Na miejscu jest bar. Od niedawna również do wynajęcia czteroosobowy apartament.
Po aktywnym dniu na stoku, doskonałą metodą na relaks i obolałe mięśnie jest wieczorna wizyta w Aqua City Poprad. Do dyspozycji mamy tu m.in. baseny termalne, które znajdują się na zewnątrz. Można w nich pływać lub skorzystać z wodnych masaży, nawet przy minusowej temperaturze. Poza tym do wyboru mamy 50-metrowy basen, sauny parowe, przestrzeń dla dzieci. Dla gości, którzy wypoczywają w basenie relaksacyjnym Blue Sapphire, wieczorem, odbywa się pokaz laserów.
Więcej informacji: www.tldtatry.sk , www.aquacity.sk
Obejmuje 49 tras narciarskich w Wysokich i Niskich Tatrach, 11 kolejek i 30 wyciągów narciarskich, ważny w ośrodkach: Jasna - Chopok Północ - Chopok Południe, Tatrzańska Łomnica - Łomnicka Przełęcz - Łomnicki Staw - Jamy, Stary Smokowiec - Hrebienok - Jakubova luka, Liptowska Ciepliczka
Zniżki: dzieci - do 12 lat albo do wzrostu 140 cm, seniorzy - powyżej 60 lat, młodzież - posiadacze karty ISIC, ITIC, EURO 26, Go 26, niepełnosprawni - legitymacją osoby niepełnosprawnej
Nocna jazda na sankach, 1 jazda + sanki - 250 SK
Nocna jazda na sankach, bilet na cały wieczór + sanki - 390 SK
Snowtubing, 1 jazda - 35 SK, 4 jazdy - 100 SK
Snowbike, skifox, snowtubing, airboard, 30 min. - 90 SK, cały dzień - 490 SK
Nocleg max. dla czterech osób, śniadanie, kolacja - 12 900 SK