Zima w polskich górach. Beskidy na jednej desce

Gdzie warto wybrać się na deskę? Oto kilka adresów

Wisła, Ustroń, Szczyrk i inne beskidzkie miejscowości czekają na snowboardzistów. Czasy, kiedy na tutejszych stokach można było natknąć się na tabliczki "Zakaz jazdy na desce snowboardowej", należą już do przeszłości (kiedyś narciarze nazywali deskarzy śnieżnymi piratami i narzekali, że wprowadzają zamieszanie na stokach). Deska jest już niemal tak samo popularna jak narty.

Korbielów

W ośrodku Pilsko w Korbielowie - jednym z trzech największych kompleksów narciarskich w Polsce - działa snowpark z ciekawymi przeszkodami oraz kilka snowboardowych skoczni (odbywają się tu zawody Snow Soul z udziałem najlepszych polskich snowboardzistów). Korbielów słynie ze znakomitych warunków śniegowych - biały puch utrzymuje się od jesieni do wiosny. Nawet minionej zimy, kiedy we wszystkich polskich ośrodkach brakowało śniegu, tu udało się wybudować okazałą skocznię.

www.pilsko.info

www.gat.pl

Reka

Poszukiwacze nowych miejsc powinni wybrać się do Reki, ok. 15 km od Cieszyna. Snowpark prowadzi stowarzyszenie FLC zaprzyjaźnione ze Stowarzyszeniem Promocji i Rozwoju Sportów Ekstremalnych Trotyl z Cieszyna. To jedno z ulubionych miejsc czeskich snowboardzistów. Ciekawostka: wszystkie przeszkody wykonano ze stali nierdzewnej, dzięki czemu są wyjątkowo trwałe. W połowie lutego odbywają się tu zawody w slopstyle - snowboardziści jadąc po stoku, pokonują różne przeszkody, sędziowie oceniają ich styl.

www.flcsnowpark.cz

Szczyrk

Ośrodek Narciarski Czyrna Solisko to największy w kraju kompleks narciarski (13 wyciągów orczykowych i 22 km tras). Snowboardzistów przyciąga nowoczesny Billabong Snowpark Juliany z wieloma przeszkodami i skoczniami, przez branżowe gazety i internautów zaliczany do najlepiej przygotowanych w Polsce. Prowadzi go Beskidzkie Stowarzyszenie Snowboardu. Jest tu sporo przeszkód (większość nadaje się także dla amatorów), skocznia, jedyny w kraju halfpipe, czyli śnieżna rynna do wykonywania ewolucji. Niestety, tę ostatnią nie zawsze udaje się odpowiednio przygotować z powodu kiepskich ostatnio zim i braku śniegu. W Julianach odbywają się ciekawe imprezy, jak Billabong Freestyle Festiwal (tegoroczny zaplanowano na 26 stycznia) oraz Freestylowy Dzień Kobiet. Nie brak tu również miejsc do uprawiania freeride'u (jazda poza wyznaczonymi trasami). Uwaga! W weekendy można mieć problem za zaparkowaniem samochodu.

Kultowe miejsce dla snowboardzistów to Biały Krzyż (White Cross) na Przełęczy Salmopolskiej, po drodze ze Szczyrku do Wisły. Działa tu kilka wyciągów narciarskich, które dzięki korzystnemu położeniu od lat ruszają jako pierwsze w całych Beskidach. Co roku nieoficjalnie rozpoczyna się tu sezon snowboardowy, przyjeżdżają fani z całej Polski. Przeszkody ustawione są za zajazdem Biały Krzyż (były trzy, teraz stanęły kolejne dwie). Można zobaczyć, jak pasjonaci do upadłego pokonują przeszkody, skaczą na hopie na tzw. Zakręcie, urządzają sesje zdjęciowe, kręcą filmy. White Cross to także nazwa nieformalnej grupy przyjaciół snowboardzistów; taki tytuł noszą trzy części amatorskiego filmu pokazującego ten sport w Beskidach (whitecross.unic.pl).

www.gat.pl

www.snowpark.pl

www.szczyrk.pl

Wisła

Wielki Stożek (998 m n.p.m.) to jeden z najpopularniejszych szczytów wokół Wisły. Dzięki mikroklimatowi śnieg utrzymuje się na nim wyjątkowo długo, często aż do kwietnia. Ośrodek Narciarski Stożek znajduje się na północno-wschodnim zboczu. Są tu trzy dość trudne trasy narciarskie (w sumie ponad 2 km) i dwuosobowa kolejka krzesełkowa. Na snowboardzistów czeka kultowy snowpark ze skocznią oraz przeszkodami. Powstał cztery lata temu jako pierwszy prawdziwy snowpark w Polsce, jego pomysłodawcami byli dwaj snowboardziści - Krzysztof "Dub" Dubiel i Paweł "Pablo" Jankowski. Obecnie znajduje się pod opieką tego ostatniego oraz grupy White Cross. Zaliczany jest do bardziej wymagających, większość przeszkód to tzw. raile (rury), na początkujących czekają dwa boxy. W połowie sezonu powstaje tu duża skocznia. Przed przyjazdem warto sprawdzić na stronie internetowej, jakie przeszkody ustawiono i po których można jeździć. W rozgrywanych tu zawodach Snow Soul bierze udział czołówka polskich deskarzy.

Stożek to bardzo dobre miejsce na freeride. Można się też wybrać w tym celu np. do ośrodka Rówienki w Wiśle Jaworniku - działają trzy wyciągi oraz Easy Riders SnowPark Cieszyńskiego Stowarzyszenia Snowboardu po patronatem olimpijki Pauliny Ligockiej. Tutaj można zobaczyć, jak trenują snowboardziści z CCS.

Inne warte polecenia wyciągi to rzadko jeszcze odwiedzany Soszów oraz Cieńków, w którym działa Snowpark Element obsługiwany przez Stowarzyszenie Trotyl (www.trotyl.pl) i szkołę snowboardu Element SOS.

Największy mankament Stożka to dojazd, ale przy drodze powstają coraz to nowe parkingi, najbliższy - 250 m od ośrodka. Można też zaparkować samochód dalej, ale za to podjechać pod sam ośrodek ciągniętymi przez konie góralskimi saniami.

www.stozek.narty.pl

www.wisla.pl

www.rowienki.pl

www.nat.pl

Ustroń

Ustrońska Czantoria to ponad 4 km tras narciarskich, kolejka linowa (dolna stacja leży na 389 m n.p.m., w sześć minut wygodnymi, czteroosobowymi krzesełkami wyjedziemy na wysokość 851 m). To atut dla początkujących snowboardzistów, którzy często mają problemy z orczykami. Są tu jeszcze trzy inne wyciągi - dwa talerzykowe i jeden orczyk. QBL Arcis Snowpark Czantoria powstał na polanie Czantorii wzdłuż wyciągu Solisko w sezonie 2005/06 i wciąż jest ulepszany, jego pomysłodawcami są Olek Łamacz oraz Wojtek Śliwka ze Stowarzyszenia Trotyl. Znajdziemy tu wiele ciekawych przeszkód. QBL leży dosyć nisko, więc ich liczba i rodzaj zależy od pogody. To tutaj odbywa się największy festiwal snowboardu i freeskiingu w Polsce - Backonsnow.

Z powodu dużego nachylenia stoku to także świetne miejsce na freeride. Snowboardziści polecają np. wyjazd kolejką do góry, spacer na szczyt Czantorii, a potem zjazd w kierunku wyciągu Poniwiec Bielenda, gdzie czeka kolejna atrakcja - mini snowpark QBL. To ustronne, sympatyczne miejsce (nie ma tłoku), trasa jest osłonięta, więc długo trzyma się na niej śnieg. Dobrze się trenuje alpejską odmianę snowboardu (slalomy), czasem ćwiczy tu polska kadra.

Czantoria to także dobre zaplecze, łatwy dojazd, duży wybór tras i ośle łączki dla początkujących.

www.poniwiec.pl

www.czantoria.com.pl

www.qbl.pl

www.ustron.pl

PS W przygotowaniu tekstu pomógł autorce Adam "Ozi" Ozaist, snowboardzista z Cieszyna

Nie przegap

Backonsnow to największy festiwal zimowych sportów grawitacyjnych w Polsce. Mogą w nim uczestniczyć zawodnicy i amatorzy (często wariacje slope style jam session). Towarzyszą mu koncerty, muzyka na stoku, afterparty z didżejami, można także gratis testować modele desek, nart, wiązań i butów z najnowszych kolekcji. W tym sezonie odbędą się w Beskidach dwie imprezy z tego cyklu: 16 i 17 lutego w Ustroniu na Czantorii zaplanowano m.in. testy sprzętu, zawody Big Air (także dla amatorów), koncert Open Air na parkingu pod Czantorią (Vavamuffin, Silesian Sound) oraz konkurs fotograficzny Best Action Picture. 8 marca na Rynku w Wiśle odbędą się zawody Big Air, tzw. demo show kolekcji sprzętu firm snowboardowych i freeski na 2009 r. oraz koncert Open Air (East West Rockers i Silesian Sound System). Oficjalna strona imprezy: www.backonsnow.pl

Biały Krzyż to gościnny zajazd w Szczyrku na szczycie Przełęczy Salmopolskiej, zawsze można tu spotkać snowboardzistów. Mieści się w kurnej chacie z końca XIX w. przeniesionej z Brennej, a piwniczka pod nim została wykuta w litej skale. W menu smakołyki regionalnej kuchni. Polecamy zwłaszcza oscypki z grilla, pieczonego pstrąga i placki ziemniaczane z wyrzyskami - dużymi skwarkami.

Copyright © Agora SA