Lodowce - Austria, Szwajcaria, Francja, Włochy

W ciągu jednego dnia możemy zakosztować i zimy, i lata

W Europie znajdziemy sporo lodowców, na których nawet w środku lata pojeździmy na nartach. Niesamowity jest już sam przeskok z zielonych, ukwieconych dolin w zimową scenerię ośnieżonych stoków. Nie dajmy się jednak zwieść pogodzie, która na 3 tys. m i wyżej może być zupełnie inna niż na dole. Na ogół jest przyjemnie - jeździ się w promieniach słońca (niewątpliwy atut dla zmarzluchów) - ale mogą zdarzyć się śnieżyce i temperatury nawet poniżej zera. Czynnych wyciągów i nartostrad jest oczywiście dużo mniej niż zimą, a z uwagi na odsłaniające się szczeliny zapomnijmy o szusowaniu poza wyznaczonymi trasami. Im wcześniej, tym warunki na stoku lepsze - zmrożony w nocy śnieg w prażącym słońcu zaczyna zamieniać się w ciężki "cukier" i nie ma już mowy o szybkiej, dynamicznej jeździe.

Wiele osób spędza czas na stoku tylko do południa, potem wędrują, grają w golfa, jeżdżą na rowerze czy na nartach... wodnych (w dolinach w pobliżu lodowców często są jeziora, np. w rejonie Kaprun/Zell am See w Austrii).

Jak się ubrać? Nie trzeba wkładać tylu warstw co zimą, ale nie przesadzajmy z negliżem! Zgrabne dziewczęta stojące na stoku w kostiumach kąpielowych to obrazek typowo reklamowy - można wystąpić w takim stroju do zdjęcia, ale jeździć byłoby za zimno i niebezpiecznie (upadek na ostrym, firnowym śniegu zakończyłby się nieprzyjemnymi otarciami). Kostium, owszem, zabierzmy, by opalać się na leżaku w przerwie albo po nartach. Jeśli wkładamy koszulkę z krótkim rękawem, miejmy pod ręką także polar, windstoper czy kurtkę. Nie zapominajmy o zdradzieckim działaniu słońca - na lodowcu operuje wyjątkowo mocno, nawet jeśli niebo wydaje nam się zachmurzone. Konieczne są filtry, i to mocne, fachowcy polecają 60! Smarujemy nie tylko twarz, ale także kark, uszy, no i usta (pomadką z filtrem). Do tego okulary lub gogle (również z filtrem). Nie zapomnijmy o czapce, chustce, ewentualnie opasce na głowę.

Austria

Najbliżej mamy na lodowce austriackie. Latem dostępnych jest osiem. Na ziemi salzburskiej pojeździmy w okolicy Kaprun, na lodowcu Kitzteinhorn, przez Polaków zwanym pieszczotliwie "Kicusiem". Po jednym lodowcu "letnim" mają także Karyntia (Mölltaler Gletscher) i Styria (Dachstein), a Tyrol aż pięć: Hintertux, Pitztal (na tym śniegu nie brakuje, ale postanowiono dać mu odpocząć i do połowy września jest nieczynny), Kaunertal, Stubai oraz wykorzystywane na przemian Tiefenbach i Rettenbach koło Sölden (zależnie od warunków jeździ się na jednym albo na drugim, obecnie czynny jest Rettenbach).

Najwięcej stoków przygotowano na Hintertuksie - działa dziewięć wyciągów, docierają na 3250 m n.p.m. Często trenują tu narodowe reprezentacje alpejskich mistrzów. Nieźle jest też na Kitzteinhornie (dziewięć wyciągów, dojedziemy nimi na 3029 m) i na Stubaiu (pięć wyciągów, 3201 m).

Na najniżej położonym Dachsteinie (2500-2700 m n.p.m.) działa obecnie tylko jeden wyciąg, obsługuje stok długości 1 km. Lodowiec ten jest dość płaski i świetnie nadaje się do narciarstwa biegowego - latem spotkamy tu ekipy narodowe wielu krajów.

Austriacki Ośrodek Informacji Turystycznej, skr. poczt. 71, 00-978 Warszawa, tel. (0-22) 646 87 08, aoit@austria.info

Mölltaler Gletscher, tel. +43 4785/615, flattachinfo@peak.at

Kaprun Information, tel. +43 6547 86430, kaprun@kaprun.net

Tourismusverband Ramsau am Dachstein, tel. +43 3687/81833, ramsau@steiermark.at

Tourismusverband Tux, tel. +43 5287-8506, info@tux.at

Tourismusverband Pitztal, tel. +43 5414/86999, pitztal@tirol.com

Tourismusverband Kaunertal-Kauns-Kaunerber, tel. +43 5475/2920, tvb.kaunertal@netway.at

Tourismusverband Neustift, tel. +43 5226/2228, tv.neustift@neustift.netwing.at

Tourismusverband Ötztal Arena, tel. +43 5254/22120, bergbahnen@soelden.co.at

Szwajcaria

Najsłynniejszy jest oczywiście Zermatt, urocze miasteczko o tradycyjnej drewnianej zabudowie u podnóża majestatycznego Matterhornu, "najczęściej fotografowanej góry świata". Na lodowcu Theodul zależnie od warunków śniegowych mamy od 6 do 21 km tras, a do tego najwyżej dojeżdżający orczyk w Europie (3889 m n.p.m.!).

W pobliżu jest jeszcze jeden słynny ośrodek całorocznego narciarstwa - Saas Fee (obydwa miejsca łączy również i to, że można w nich odpocząć od... spalin - goście muszą zostawiać samochody na podmiejskich parkingach, pozostają im własne nogi, taksówki i elektryczne busiki). Wyciągi docierają na 3500 m n.p.m., gdzie znajduje się najwyższa w świecie obrotowa restauracja Allain (zjemy obiad z widokiem na spowite chmurami morze gór). 20 km tras obsługują cztery wyciągi czynne od rana do 13.30. Snowboardzistów przyciąga jeden z najlepszych letnich snowparków - z trzema halfpipami, slalomem i innymi atrakcjami.

Jednak największy w Europie letni snowpark znajdziemy na lodowcu Les Diablerets (Diabełki) - do czterech czynnych wyciągów (krzesełkowy i trzy orczyki) dowiezie nas kolejka linowa.

Pojeździć można także na pokrytej lodowcem górze Titlis w Engelbergu oraz w St. Moritz na lodowcu Silvaplana.

W wyborze miejsca pomoże Schweiz Tourismus przy ambasadzie Szwajcarii w Warszawie, tel. (0-22) 628 04 81

Francja

Latem przyjmie narciarzy rejon Alpe D'Huez, Les Deux Alpes (11 wyciągów, dojeżdżają do 3600 m n.p.m.) i Tignes (od czerwca do połowy sierpnia, 11 wyciągów, do 3450 m). Koniecznie upewnijmy się, jak wygląda aktualna sytuacja w danym regionie! - wiele lodowców jest zamykanych nawet z dnia na dzień, nie tylko ze względu na niesprzyjające warunki czy niebezpieczeństwo otwierających się szczelin, ale także z powodów technicznych (remonty kolejek linowych i wyciągów) czy ekologicznych (lodowce też potrzebują czasu na regenerację).

Informacje: Francuski Ośrodek Informacji Turystycznej, tel. (0-22) 696 75 97, e-mail: mdlfwaw@ccifp.pl

Włochy

Palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o wysokość, dzierży Marmolada w Dolomitach (3342 m n.p.m.) i jeśli tylko pogoda sprzyja, da się tam jeździć na nartach. Na razie jednak nic z tego - lepiej od razu wybrać się do lubianego przez Polaków Maso Corto w Val Senales lub inaczej - Kurzras w Schnalstal (nazwa zależy od włosko- bądź niemieckojęzycznej mapy) w południowym Tyrolu. W 6 min. dostaniemy się stąd na lodowiec Hochjoch (3200 m n.p.m.), gdzie czekają szerokie stoki o różnym stopniu nachylenia, a nawet snowpark. W zależności od warunków działa trzy-pięć wyciągów krzesełkowych i orczykowych, od godz. 7 do 13.

Pojeździmy również na lodowcu Presna (cztery wyciągi) oraz w Cervinii (aktualnie dwa wyciągi na maksymalną wysokość 3489 m).

Więcej o Maso Corto: http://www.masocorto.pl oraz w warszawskim biurze informacyjnym, tel. (0-22) 885 87 02

Skandynawia

Coraz więcej Polaków wybiera się na wakacje do Skandynawii, zwłaszcza nad norweskie fiordy. Mało kto jednak wie, że i tam pojeździmy latem na nartach, w dodatku na dużo niższych niż w Alpach wysokościach. Nie są to może rozległe obszary narciarskie, ale zawsze... Jeden z nich zajmuje stoki Galdhopiggen, najwyższej góry w Skandynawii (2469 m n.p.m.). Od czerwca do października (zimą nie, bo są problemy z dojazdem) działają trzy orczyki startujące z 1900 m i docierające na 2250 m, długość zjazdów - 1500 m. Niewiele, ale za to widoki zupełnie inne niż w Alpach.

Drugi ośrodek leży w pobliżu miejscowości Stryn, przyjeżdżał tu nawet Alberto Tomba. Od maja do września dwa wyciągi (krzesełko i orczyk) z 1350 m dowożą narciarzy na 1600 m n.p.m. Wyznaczono 10 km tras zjazdowych, w tym 150-metrowy stok dla dzieci. Warunki śniegowe są zwykle lepsze niż w Alpach, bo słońce mniej tu przygrzewa.

Informacje: tel. +47 57 872 333

Reszta świata

Ci, którzy naprawdę chcą się wyszaleć, a nie są ograniczeni funduszami, mogą udać się do Chile (np. El Colorado, Valle Nevado czy słynne Portillo, gdzie trenuje m.in. Hermann Maier) czy tańszej Argentyny (Cerro Catedral, Chapelco, Las Lenas). Sezon narciarski trwa obecnie także w Nowej Zelandii, zwłaszcza na Wyspie Południowej, i w Australii, m.in. w okolicach najwyższej na kontynencie Góry Kościuszki (2228 m n.p.m.). Cóż, u nas lato, na półkuli południowej - pełnia zimy.

Letnie narty w internecie

http://www.skionline.pl - polski serwis poświęcony nartom, sprzętowi i carvingowi, m.in. sprawdzimy pogodę na lodowcach

http://www.goski.com/summer.htm - przegląd ośrodków narciarskich na całym świecie i opinie tych, którzy w nich byli

http://www.alpineskimaps.com - m.in. mapki słynnych ośrodków narciarskich

http://www.snow-forecast.com - pogoda (niestety, nie zawsze aktualna)

http://www.skiaustria.com - austriackie ośrodki narciarskie i co można robić w nich latem

http://www.myswitzerland.com - strony poświęcone Szwajcarii, także informacje o "letnich" lodowcach

http://www.dolomiti.it - góry na północy Włoch

Copyright © Agora SA